Álroma diákok az egyetemeken

A rendőrség megközelítően ötvenmillió forintos csalás miatt nyomoz Csongrád megyében. Debrecenben 16 milliót keresnek. A Nemzeti Nyomozó Iroda gyanúja szerint egyetemeken és főiskolákon tanuló fiatalok írásbeli jelentkezésükben cigánynak kiadva magukat csalással jutottak ösztöndíjakhoz.

Hazai életBalogh Mária2006. 01. 13. péntek2006. 01. 13.
Álroma diákok az egyetemeken

Információink szerint a szegedi egyetemről korábban több mint háromszáz kérelem futott be a Magyarországi Cigányokért Közalapítványhoz, melyek egy részét az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) egyik szakértője ellenőrzés nélkül alá is írta. A hivatalnok állítja, ezt egy fiatalember kérésére tette, aki a Szegedi Tudományegyetem Diákönkormányzatának tagjaként mutatkozott be. Egy hónappal később, ettől az ügytől függetlenül, a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány megkezdte az általános iskolás roma diákok ösztöndíjainak kifizetését, később pedig a középiskolások és a felsőfokú intézményekben tanulók is hozzájutottak a támogatásokhoz. Egy későbbi átfogó ellenőrzés már bizonyossá tette, hogy a roma ösztöndíjakkal összefüggő csalások több megyét is érintenek. A visszaélések miatt Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter úgy döntött, a roma diákok csak a 2005/2006-os tanév iskolai félévének végén, azaz idén februárban juthatnak ösztöndíjaikhoz, összesen 640 millió forinthoz. Az OCÖ akkor közleményben fejezte ki mélységes döbbenetét, a közalapítvány pedig rendkívüli ülést hívott össze.
- Ezzel a központi "rendszabállyal" továbbra sem oldódott meg a tandíjak jogtalan kiutalása - véli Aba-Horváth István, a debreceni kisebbségi önkormányzat elnöke, aki szerint nemcsak felháborító, de kezelhetetlen is, hogy egyes magyar diákok, ha cigánynak vallják magukat, 10-15 ezer forintnyi romaösztöndíjban részesülhetnek havonta, miközben a ténylegesen rászorulók esetleg nem is élnek ezzel a lehetőséggel, vagy - a faji megkülönböztetéstől tartva - inkább eltitkolják származásukat. Az sem ritka, hogy rasszista tanulók csak heccből és persze a havi summa bezsebeléséért igénylik a pénzt.
- Ez miként lehetséges?
- Nem akarok senkinek tippeket adni - magyarázza Aba-Horváth István -, de elég a világhálóról letölteni az űrlapot, beírni a személyes adatokat, aláíratni a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnökével, majd postára adni a küldeményt a Magyarországi Cigányokért Közalapítványhoz. Hazánkban egyébként mintegy 25 ezer roma tanuló igényelhet ösztöndíjat, melynek összege az iskolatípustól és a tanulmányi átlagtól függ. A közepesnél gyengébbek nem is pályázhatnak.
- Mivel kell igazolnia a jelentkezőnek cigány származását?
- Semmivel - vágja rá beszélgetőtársam. - Cigány az, aki annak vallja magát. Senkinek nincs joga ellenőrizni vagy megkérdőjelezni az illető származását. Még akkor is el kell hinnem az állítását, ha hófehér a bőre, szőke a haja és égszínkék a szeme - magyarázza Aba-Horváth, s hozzáfűzi: - Azt szoktam kérni az álromáktól, jöjjenek vissza hozzánk, legyenek a barátaink, segítsék a karitatív munkánkat.
- És visszamennek?
- Dehogy jönnek! Soha egyetlen magyar "cigány" nem hallotta meg a hívó szót...
{p}
- Az a hír járja a Debrecenben tanuló egyetemisták körében, hogy vannak olyan roma vezetők, akik egy-két liter pálinkáért vagy pár ezer forintos hálapénzért szó nélkül igazolják a magyar diákok "cigány származását"...
- Sok mindent hallani, de a konkrét ügyekről csak a hatóság illetékesei nyilatkozhatnak. Bízom benne, hogy előbb-utóbb fény derül minden visszaélésre - szögezi le az elnök, de nem titkolja, országjárása során maga is találkozott visszás esetekkel. Nemrégiben például, éppen a keleti végeken, egy iskolaigazgató nő jelezte Aba-Horváthnak, hogy bolond lenne nem cigánynak vallani magát, amikor így kevesebb pontszámmal juthat be az egyetemre, és ráadásul még ösztöndíjat is kap.
Jónáné Pocsai Edit, a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség szóvivője érdeklődésünkre elmondta: 2004 novemberében érkezett hivatalukba feljelentés a Magyarországi Cigányokért Közalapítványtól, azt sérelmezték benne, hogy a közalapítvány által kizárólag roma származású fiataloknak meghirdetett tanulmányi ösztöndíjpályázata során visszaélések történtek. Bizonyossá vált, hogy az ösztöndíjakat nem cigány diákok is igénybe vették, s származásukat valótlanul igazolták. Debrecenben 133 egyetemi és főiskolai hallgató igényelt ilyen módon jogosulatlanul megközelítőleg 16 millió forintnyi ösztöndíjat. A feljelentés alapján csalás és magánokirat-hamisítás miatt a Debreceni Rendőrkapitányság nyomozást rendelt el, majd az iratokat a közalapítvány székhelyének megfelelően Budapestre, a IX. kerületi kapitányságra küldte.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy büntetőeljárás indult a közelmúltban négy személlyel szemben, akik közül ketten jogosulatlanul akarták felvenni a roma ösztöndíjat, amihez a cigány kisebbségi önkormányzat elnöke és roma közösségfejlesztő asszisztense nyújtott segítséget, tudatta Kovács András megyei főügyész. Később a nem cigány származású tanulók a beadott pályázatukat, vélhetően félelmükben, visszavonták. Az ilyenfajta bűncselekmények elkövetői két évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók.

"Ki akar cigány lenni?"
Sok évvel ezelőtt nagy port kavart fel annak az alapítványnak az ügye, melynek debreceni vezetője magyar egyetemistákkal paktálva feltette a kérdést: "Ki akar cigány lenni?" Aki az akart lenni, kitöltött egy űrlapot, s némi ellenszolgáltatásért havi rendszerességgel ösztöndíjhoz jutott...
Az alku tárgya akkoriban az volt, hogy a kisebbségi főember akkor igazolta a magyar diákok roma származását, ha azok cserében a megadott számlaszámra utaltak egy bizonyos összeget. Az elnök busás gyarapodása a közpénzekből addig tartott, amíg lakossági bejelentés alapján a rendőrség vizsgálódni nem kezdett. A roma vezetőre, aki azóta visszavonult a közéleti szerepléstől, pénzbüntetést szabtak ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek