Szívbarát színház

Szép gesztus egy cégtől, ha fennállásának születésnapját ünnepelve mást ajándékoz meg, történetesen életmentő műszert ad városa színházának.

Hazai életKeresztény Gabriella2006. 02. 24. péntek2006. 02. 24.
Szívbarát színház

Miskolcon ezt tette tavaly a televíziós kábeleket is gyártó Telvill, amikor szívbetegeket újraélesztő félautomata defibrillátorral lepte meg a teátrumot. Ügyvezetője, Ágoston László személyesen adta át Halasi Imre színidirektornak a vadonatúj, saját áramforrással működő, drága életmentő készüléket, melynek kezelése könnyen megtanulható és eredményes is, ha az elsősegélynyújtó pontosan követi a gép által közölt utasításokat. Bár az átadáskor senki nem dúdolta el a "Szív küldi szívnek szívesen" slágerszöveget, a jelenlévők - közöttük Koleszár Lajos, a színházzal kapcsolatban álló Semmelweis Kórház igazgató-főorvosa - átérezhették: a könnyed dalocskánál jóval fontosabbról van szó, a hirtelen szívleállás ugyanis az egyik vezető halálok Magyarországon, holott azonnali beavatkozással az esetek fele megmenthető lenne. Ezért is fontos, hogy a nagy tömegeket vonzó nyilvános helyeken, bevásárló- és sportcentrumokban, irodaházakban vagy éppen a színházakban ilyen újraélesztő berendezések legyenek. Ez a műszer ugyanis az életét adhatja vissza annak a balszerencsés nézőnek, aki éppen előadás közben fordul le eszméletlenül a bársonyszékről.
Mindnyájan tudjuk (hallhattuk híradásokból is egy volán mögött vezetés közben meghalt budapesti buszsofőr esetét), hogy ritmuszavar vagy bármi egyéb okozta szívleállásnál nemcsak percek, pillanatok is számíthatnak. Mire például egy színházi tömegen átverekszi magát a helyszínre hívott mentős stáb, talán már későn kezdenek hozzá az újraélesztéshez. A Semmelweis Kórház igazgatója szerint még a felszerelt kórházi körülmények, jól képzett szakorvosok azonnali beavatkozása sem nyújthat biztos garanciát az életben maradásra. Önmagában véve egy félautomata defibrillátor sem képes csodát művelni, de már az a tudat, hogy mindig kéznél van, megnyugtató lehet, és növelheti a megmenekülés esélyét.
A készülék kezelése egyszerű, erről már az átadás helyszínén meggyőződhettek a résztvevők, akiknek szimulátor segítségével szakemberek mutatták be, mire képes "éles" helyzetben a defibrillátor. Az imitált infarktusnál pillanatok alatt megállapítja a diagnózist, majd a géphang folyamatos utasításokkal irányítja az újraélesztés folyamatát, melynek végeredményeként a "beteg" szíve ismét a rendes ritmusban dobog. A műszer használatát azonban mindenképpen meg kell tanulni, nehogy kezelője véletlenül is kárt okozzon a beteg szervezetében. A készülék kezelésével megbízott színházi diszpécserek kórházi szakemberektől kapott segítséggel, tanfolyamon sajátítják el a műszerrel kapcsolatos tudnivalókat.
Mint megtudtuk, a színházi portán elhelyezett készülék használatára mostanáig nem volt szükség. Szerencsére, mert Breitenbach Gézának, a regionális mentőszolgálat vezetőjének nemzetközi tapasztalatokra támaszkodó véleménye szerint sem a hazai, sem az eddigi nemzetközi példák nem igazolják, hogy félautomata készülékkel - noha lehetnek szerencsés kivételek - valóban mindig eredményes az újraélesztés. A bevásárlóközpontokban, közintézményekben lévő defibrillátorok a szakember megyei lapban tett nyilatkozta alapján inkább PR-fogásnak minősíthetők, mivel nehezen elképzelhető, hogy egy portás váratlan helyzetben megmentheti velük egy ember életét. Félautomata defibrillátorokkal inkább a mentőautókat kellene ellátni. A Borsodban futó tíz "esetkocsi" mindegyikében van például "profi" újraélesztő készülék, melyeket szakképzett orvosok kezelnek. Félautomata defibrillátorból viszont alig három található a szállítókocsikban, noha mind a 85-ben szükség lenne rájuk, hozzátartozna a felszerelésükhöz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek