A pártok a nyugdíjasokért

A Szabad Föld - lehetőségeihez mérten - segít eligazodni a pártok szövevényes kampányígéreteiben. Szeretnénk összehasonlítható helyzetet teremteni. A választási kampány ideje alatt lapunk hetente egy-egy nagyobb témakört dolgoz fel a négy nagy párt segítségével. Mindig konkrét kérdéseket fogalmazunk meg, s a négy jelenlegi parlamenti párt válaszait kérjük. Mindegyik egyenlő helyet kap, de terjengős válaszok esetén kénytelenek vagyunk rövidíteni a szöveget. A pártok döntik el, hogy élnek-e a számukra biztosított felülettel.

Hazai élet2006. 04. 07. péntek2006. 04. 07.
A pártok a nyugdíjasokért

A Szabad Föld kérdése a nyugdíjasokkal, a nyugdíjba vonulással kapcsolatban:
Milyen intézkedéseket hoznának a nyugdíjrendszer fejlesztésére?


MSZP:
Az MSZP kormányzó pártként az elmúlt négy évben számos olyan intézkedést tett, mely a nyugdíjasok számára magasabb életszínvonalat, az idősek számára biztonságosabb megélhetést hozott. A 13. havi nyugdíj bevezetésével, a nyugdíjak évenkénti törvény szerinti emelésével alapjaiban tette kiszámíthatóbbá a rendszert. Emellett a kedvezőtlen körülmények között élők számára a méltányossági nyugdíjemelés, az özvegyi nyugdíjak emelése nyújtott további segítséget.
A 2005 novemberében elfogadott ötéves nyugdíjkorrekciós - vagy más néven differenciált - nyugdíjemelési program a már nyugdíjban lévők ellátását teszi igazságosabbá. Ezt úgy éri el, hogy az erről szóló törvény az évenkénti nyugdíjemelésen felül pluszszázalékot állapít meg. Minderre azért van szükség, mert csak így lehet kijavítani a nyugdíjrendszerben meglévő igazságtalanságokat. Ugyanis nagy igazságtalanság az, hogy egyeseknek azért van kevesebb nyugdíja, mert a nyugdíjba vonulásuk évében rájuk nézve kedvezőtlen szabályozás alapján számították ki a nyugdíjuk összegét. A program azért vesz igénybe több évet, mert a szakmai megfontolások (köztük a költségvetés teherbíró képességének figyelembevétele), valamint a közel hárommillió főt érintő emelés nem oldható meg egyik napról a másikra.
Az MSZP választási programjában és az új 100 lépés között számos ponton gondol az idősekre. Számunka a legfontosabb mégis az, hogy a nyugdíjak évenkénti emelése a törvény szerint történjen, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke ne maradjon el a bérből, fizetésből élőkétől, továbbá, hogy az idős emberek biztonságban és nyugalomban élhessenek.
Az ötéves program mellett a nyugellátások területén még további terveink is vannak: július 1-jétől 3500 forinttal emeljük az egyik legnehezebb helyzetben lévő csoport, a mezőgazdasági járadékosok ellátását, bevezetjük a 13. havi ellátást a rendszeres szociális járadékosok számára. A szépkorúak - a 90., 95. és 100. életévüket betöltők - számára jubileumi juttatást adunk. Valamint ide tartozik, hogy megteremtjük annak lehetőségét, hogy a hosszú szolgálati idővel rendelkező, de életkoruk miatt már két éve eredménytelenül állást keresők 55 éves kortól nyugdíjszerű ellátásban részesülhessenek.
Emellett több olyan javaslatunk is van, mely az idősek mindennapjait kívánja könnyíteni: 62 évre csökkentenénk az utazási kedvezményre jogosító korhatárt. Kedvezményes tarifát vezetnénk be a rászoruló nyugdíjasok számára, hogy lakásrezsi-kiadásaikat mérsékelje az állam.
Az Idősügyi Tanács - mint a nyugdíjasok helyzetét leginkább ismerő grémium - szerepét továbbra is elsőrendű fontosságúnak tartjuk, hiszen több, nagy horderejű javaslatot dolgoztunk ki az idősek javára a tanács kezdeményezésére. Szeretnénk a közeli jövőben a tanáccsal konzultálni arról is, hogy miként lehetne megoldani a nyugdíjak évi rendszeres emelését és kialakítani annak a nyugdíjasok számára még a jelenleginél is biztonságosabb módszerét.
{p}
SZDSZ:
Az SZDSZ egyik fontos célja, hogy csökkentse a nyugdíjrendszerben jelenleg meglévő aránytalanságokat és igazságtalanságokat. Ennek alapelve az a meggyőződésünk, hogy ezt a jogviszonyt biztosítási jogviszonyként kell kezelni. Az átalakítás fő eszköze a nyugdíjkorrekciós csomag.
Mi, liberálisok fontosnak tartjuk, és ezért támogatjuk azt a nyugdíjkorrekciós csomagot, amelyre 2007 és 2010 között fog sor kerülni.
A csomag fontos eleme, és 2007 januárjától már konkrét eredménnyel jár, az 1988 előtt nyugdíjba mentek nyugdíjának korrekciós célú emelése a törvényben garantált kötelező emelés felett.
2008-ban kerül sor az úgynevezett "legrosszabb években", 1991-96 között nyugdíjba mentek nyugdíjának emelésére, ugyanis ők az igazi kárvallottjai a kilencvenes éveknek. A nyugdíjrendszerbe áramló tömegek miatt szigorított szabályok kisebb nyugdíjat biztosítottak számukra, mint amennyit ugyanannyi munkában töltött év után, hasonló fizetés mellett, azok kaptak, akiknek szerencsésebb időben állapították meg a nyugdíját.
A nyugdíjkorrekciós csomag legnagyobb értéke azonban az a szemlélet, mely a hoszszabb munkában eltöltött időt magasabb nyugdíjjal honorálja. Harminc év munkaviszony felett évente plusz félszázalékos emelést tartunk indokoltnak. Az SZDSZ azt mondja: minél többet dolgozott valaki, annál több nyugdíj jár neki.
A jelenlegi rendszerben súlyosan igazságtalan az özvegyi nyugdíj szabályozása is, minthogy háromféle özvegyet különböztet meg. Vannak, akik az elhunyt házastársuk nyugdíjának 55 százalékát kapják, mert saját jogon nem szereztek nyugdíjjogosultságot, míg a saját jogon is nyugdíjban részesülő özvegyek csak harminc százalékot kapnak. Még ennél is igazságtalanabb a szabályozás azokra az özvegyekre vonatkozóan, akik esetében a házastárs halála és az özvegy nyugdíjazása között több mint tíz év telt el. Nekik ugyanis egy forint özvegyi nyugdíj sem jár. Holott az elhunyt házastárs dolgozott, fizette a közterheket, nyugdíjjogosultságot szerzett - egyetlen "bűne", hogy korán halt meg. De egy biztosítási jogviszony esetében ez nem lehet szempont. Meg kell változtatni ezt a szabályt - ezért ennek megoldását is javasoltuk a korrekciós csomagban.
Összefoglalva: mi a nyugdíj kapcsán igazságosabb, biztosítási jogviszony szabályzására teszünk javaslatot. Korrigáljuk azoknak a nyugdíját, akik arra leginkább érdemesek a végzett munkájuk alapján, több nyugdíjat adunk azoknak, akik többet dolgoztak, és igazságosabbá tesszük az özvegyi nyugdíjazás rendszerét.
A liberálisok változatlanul hagynák a 62 éves nyugdíjkorhatárt. Véleményünk szerint korhatárcsökkentésről szó sem lehet, hiszen a tényleges nyugdíjba vonulás átlaga még most is csak 58 év, és a társadalom elöregedése tartós folyamat nálunk éppúgy, mint egész Európában. A korhatár emelését ez idő szerint azért nem tartjuk indokoltnak, mert nálunk a várható átlagos élettartam még lényegesen - nyolc-tíz évvel - alacsonyabb, mint a fejlettebb országokban.
Nem szállunk be a 14. havi nyugdíjjal kapcsolatos ígéretversenybe. Támogatjuk ugyanakkor a magánnyugdíjpénztárak szerepének növelését.
{p}
MDF:
A Magyar Demokrata Fórum őszinte és felelős politikája tartózkodik a nyugdíjasoknak szóló felelőtlen, betarthatatlan ígérgetésektől. A "szépkorú" állampolgárokat tömörítő Tisztelet Társaságával három megvalósítható intézkedés bevezetésében állapodtunk meg:
Először is a kegyeleti járandóság bevezetésében. Ez azt jelenti, hogy a házas- vagy élettársát elvesztő nyugdíjas egyhavi átlagnyugdíjban részesülne.
Bevezetjük továbbá a "tisztelet-kreditrendszert". Ennek lényege, hogy az állami finanszírozású felsőoktatási képzésben részt vevő fiatalok csak akkor juthatnának diplomájukhoz, ha a közösségért munkát végeztek, például segítettek időskorúaknak.
A közösen felvállalt célok közé tartozik a "tiszteletdíj" bevezetése is: eszerint gyermekenként három-három százalékos nyugdíjemelést kapnának az érintettek.
Ezenkívül az MDF ragaszkodik ahhoz, hogy minden nyugdíjas kapjon egyszeri 15 ezer forintos nyugdíjemelést, függetlenül attól, hogy mennyi a nyugdíja.
Az MDF programja a középkorúak és a nyugdíj előtt állóknak is segítséget nyújt. Azoknak, akik szeretnének dolgozni, de koruk miatt nehezen jutnak álláshoz. Nekik készült a "45+" programunk, melynek fő elemei: a részmunkaidős foglalkoztatás lehetővé tétele az időskorúak számára, a diszkriminatív álláshirdetéseket feladó cégek büntetése, az ilyen hirdetések teljes tiltása, korszerű átképzési programok a 45 éven felüliek számára munkaerő-piaci helyzetük javítása érdekében. Törvényekkel és hatékony eszközökkel fogjuk garantálni, hogy a kora miatt senkit ne érjen hátrányos megkülönböztetés, hogy a tapasztalatot végre elismerjék.
A nyugdíjasok végigdolgozták az életük jó részét, megérdemlik, hogy az állam tisztes öregkort biztosítson nekik. Ehhez olyan intézkedésekre van szükség, amelyek az anyagi biztonság, a jobb megélhetés feltételeit teremtik meg számukra. Az MDF elsősorban ezeket fogja megoldani. A nyugdíjkorhatár kérdésével később lehet foglalkozni, amennyiben maguk az érintettek is igénylik a korhatár megváltoztatását.
{p}
Fidesz:
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség azt vallja, hogy a társadalmi összetartozás alapját a nemzedékek közötti szolidaritás teremti meg. A nemzedékek közötti szolidaritás megköveteli tőlünk, hogy visszaadjuk szüleinknek, nagyszüleinknek mindazt a gondoskodást és szeretetet, melyet tőlük kaptunk. Hiszen életünk úgy kezdődik, hogy a szülők és nagyszülők gondoskodnak rólunk. Ezért a gyermekek és unokák sohasem feledhetik, hogy az előttük járók munkája alapozta meg életüket. A nehéz éveket megélt nyugdíjasokat hála és méltó megbecsülés illeti, ezért az államnak többet kell tennie az idősekért. Erre azonban csak akkor lesz képes, ha egy új, munkaalapú és növekedéspárti gazdaságpolitikát folytat, ami megteremti ennek forrásait. Mi e felelősség jegyében akarunk cselekedni.
A nyugdíjak igazságosabbá tételére az új polgári kormány - négy év alatt lépcsőzetesen - bevezeti a 14. havi nyugdíjat. A 14. havi nyugdíj megilleti az idős embereket. Ennek előteremtésére jó gazdaságpolitikával képesek vagyunk. A nyugdíjasok életét nem csak a nyugdíjrendszer igazságtalanságai keserítik meg. A megmagyarázhatatlanul és igazságtalanul magas megélhetési kiadások, a lakásfenntartás égbe szökött árai sok nyugdíjast hoznak lehetetlen helyzetbe. A Fidesz szerint nem fogadható el az időskori nélkülözés. Ezért programunkban kiemelt figyelmet fordítunk az indokolatlanul magas árak csökkentésére, ami különösen nagy segítség lesz a nyugdíjasoknak. A Fidesz vállalja azt is, hogy a daganatos betegségek elleni, a cukorbetegség elleni szájon át szedhető, valamint a szív- és érrendszeri gyógyszercsoportokhoz hatvanéves kortól minden magyar ember térítésmentesen, száz forint dobozdíj ellenében juthasson hozzá.
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség lehetővé tenné, hogy a negyvenévnyi munkaviszonnyal rendelkező nők választhassanak a teljes összegű nyugdíj vagy a további aktív munkavállalás között.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek