Megvadult vizek mentén

Még töméntelen víz hömpölyög le a folyóinkon, mire a vízparti ember végre nyugodtan hajthatja álomra a fejét. Apad a Duna, a Tisza Tokajtól lefelé folyamatosan árad. A Bodrogon ugyancsak megindult az apadás, de a szivattyúkat mindenütt működtetik még, és a folyó felső szakaszán fóliával védik a gátakat az erős hullámveréstől.

Hazai életPintér Csilla2006. 04. 14. péntek2006. 04. 14.
Megvadult vizek mentén

Hosszan tetőzik a Tisza
A jó hír mindenesetre annyi, hogy a Duna apad: a tetőzés elhagyta hazánkat - az árhullám viszont még nem, és sakkban tartja a folyó mentén élőket. Felső szakaszán a Tisza szintén apad, de Tokajtól lefelé folyamatosan árad. Az ürömben öröm, hogy a vízgyűjtő területeken már kevés a hó - e héten azért megint esett -, az olvadás tehát a szakemberek szerint már nem hoz újabb árhullámot. Nagyon megnehezítette az árvízi védekezést a Tisza és a Maros vidékén a napokban lezúdult csapadék, amely újabb árhullámot kelt, és az vélhetően utoléri a tokaji tetőzést. Szolnoknál alighanem napokig tetőzik a folyó, várhatóan 970 centiméteres vízszinttel, Szegednél húsvéthétfőre várják a 920 centiméter körüli tetőzést. A vízügyesek szerint hosszú áradással kell számolni a Tisza középső és alsó szakaszán. Ezért sem lehet megállás, pihenés a folyóink mentén. Jelenleg összesen két és fél ezer kilométeres szakaszon védekeznek, ebből másfél ezer kilométeren - a Tiszán Tokajtól lefelé, a Hortobágy-Berettyón és a Körösökön - harmadfokú a készültség.
Van amúgy is elég baja a tiszai embernek, nem hiányzott neki a csapadékos idő: lapzártánkkor árad a Tisza Tokajtól délre, a vízszint naponta harminc-negyven centiméterrel emelkedik, harmadfokú az árvízvédelmi készültség Csongrádtól az országhatárig. Sárospatak környékén egyre több ház áll vízben. A töltések átáztak, nehezen bírják a terhelést, szaporodnak a buzgárok. Belvíz is fenyeget a Tisza mentén, 25 ezer hektár áll víz alatt a térségben. Hatszáz embernek kellett elhagynia otthonát mostanáig. A 2000-es vízszintet megközelítő, esetleg azt meghaladó áradást várnak a következő hetekben a Tiszán, rengeteg homokot raktak le a töltések mellett. Jól haladnak az árvíz elleni védekezéssel Szolnok környékén is, ahol előreláthatóan napokig tetőzik a folyó.

Félnek a Bodrog vidékén
A Bodrog vidékén élők a zöldártól tartanak, vagyis attól, hogy a Kárpátokban hirtelen megindul az olvadás, és ez nagy árvizet okoz a Bodrogon. Bodrogolasziban is apadt valamelyest a folyó vízszintje, de vannak még olyan udvarok, ahol csak homokzsákokon lehet közlekedni. A házakba szerencsére már nem hatol be a víz. A helybeliek tapasztalatból tudják, hogy legalább három hétbe telik, mire visszahúzódik eredeti medrébe. Vas megyében sem ülnek ölbe tett kézzel, a télen hókotrónak használt gépek oldalára szerelt markolókkal tisztítják a vízelvezető árkokat, így várják az esetleges következő árhullámot a Rábán. A 86-os út mentén ötven kilométeres szakaszon kotorják az árkokat.
Az árvíz elleni védekezés 3,6 milliárd forintba került, árvízi segélyekre csaknem 1,2 milliárd forintot fizettek ki mostanáig. A kiöntött Duna hatalmas károkat okozott az ország déli részén is, Bátán például házak százai vannak veszélyben, a kár elérheti a több százmillió forintot. Kétmilliárd forintnál többet fordítottunk a belvíz elleni védekezésre: az elöntött területek szerencsére mind kisebbek: 160 ezer hektár van víz alatt szerte az országban, ebből 77 ezer hektárnyi a vetés és a szántó.

Állatok az árban
Kétszáz őzet mentettek ki mostanáig az árterületről Szolnok közelében, Tószegnél. A megáradt Tiszából csónakokkal gyűjtik be az állatokat. Azért kell biztonságos helyre vinni az őzeket, mert nem jól becsülik meg a távolságokat a folyóban, és kimerülve megfulladnak vagy megfáznak a hat-hét Celsius-fokos vízben. Tószeg közelében ötszáz őzet zárt körbe a víz. A védett helyre telepített állatok a tapasztalatok szerint az ár levonulása után visszamennek oda, ahol befogták őket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek