Négy évre elcsendesedhet az ország

A szocialista és a szabad demokrata szakértők már egyezkednek arról, hogy milyen is legyen az új kormány programja. A választásokat a mostani kormánykoalíció pártjai nyerték, így még akkor is biztosak lehetnek abban, hogy őket kéri fel kormányalakításra az államfő, ha csak április 29-én bontják fel a külföldi szavazatokat is tartalmazó egy-egy urnát a fennmaradt 110 egyéni választási körzetben. A Fidesz és a KDNP szerdai lapzártánk után dönt arról, hogy milyen is legyen parlamenti frakciójuk, hogy alakítson-e egyáltalán önálló képviselői csoportot a KDNP. Az is csak lapzártánk után dől el, hogy a választási vereség után miként alakul a Fidesz vezetőségének sorsa.

Hazai élet2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Négy évre elcsendesedhet az ország

Győzött az MSZP, s több mint valószínű, hogy az SZDSZ is kormányalakító tényező lesz. Főként akkor, ha a napokban kezdett szakértői koalíciós egyeztetéseken kompromisszumra jut a két párt. Az SZDSZ ugyanis úgy véli: az egészségügy, a közigazgatás és az adóreform területén az ő álláspontja szerint kell alakítani a kormányprogramot. Az MSZP-nek e kérdésekben sarkosan más véleménye van. Abban viszont nincs vita, hogy csökkenteni kell a minisztériumok, egyáltalán a bürokráciában dolgozók számát. A koalíciós tárgyalások néhány hetet még igénybe vehetnek, az elvekben nincs különösebb eltérés a két párt között, a vita csak a megoldásokban van. Közben az ismét ellenzékbe szorult két párt is gőzerővel dolgozik. A Fidesz lapzártánk után tartott alakuló frakció- és pártelnökségi ülést, május 1-jére a Várba hívta híveit Orbán Viktor. Az MDF-esek hirdetik: ők bizony megerősödnek négy év alatt, s modern konzervatív párttá alakulva nagyobb szeletét fogják képviselni a jobboldalnak. Gyorsan történnek a dolgok, s ha az MSZP és az SZDSZ a tervek szerint képes megegyezni, úgy június közepére új kormánya lehet Magyarországnak.





A negyedik ciklusnak gyürkőzve

Törökszentmiklóst, Fegyverneket, Kenderest és Kunhegyest és még másik nyolc nagykunsági települést három cikluson át képviselte szocialista országgyűlési képviselő, Herbály Imre. A negyedik megméretés előtt, vasárnap ebéd tájt beszélgettünk az esélyekről, amelyek nem tűntek rossznak. A kunhegyesi illetőségű honatya három százalékkal vezetett kihívója, a fideszes Fejér Andor előtt. Azt kérdeztem, mivel ajánlaná magát a választóinak, mire a képviselő válaszul szavalni kezdett: "Itt születtem én ezen a tájon, az alföldi szép, nagy rónaságon..." Aztán elmondta, úgy érzi, a fölötte elmúlt hatvan esztendő nem tétlenséggel telt. A parlamentben töltött tizenkét év alatt úgy igyekezett egyengetni a térségbe áramló pénzek folyását, hogy nagyjából mindenüvé egyenlően jusson. A Tiszántúl általános problémája a csatornázás hiánya, a kevés munkahely, az önkormányzati forintok szűkössége. Lehetne ide több pénzt hozni, ám az önkormányzatok önerővel nem tudnák ellentételezni. Volt hol lobbizni a negyvenhat és fél ezer választó érdekében, hiszen Herbály Imre a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés alelnöke, a Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács elnöke volt két évig, emellett tagja az Országgyűlés mezőgazdasági és idegenforgalmi bizottságának. A végső döntés ugyan még hátravolt, ám a képviselő már bejelentette, akárhogy is fordul a sorsa, minden tisztségétől megválik, ha a választók is úgy akarják, csak a képviselői munkára fog fókuszálni. Azt is megígéri, hogy az utolsó ciklusnak vág neki, ha sikerül győznie.
Hogy mire a legbüszkébb? Arra, hogy a megyében a két szolnoki választókörzet mögött ők a harmadikok a fejlesztések dolgában a megyében. Kenderesen hárommilliárd forintnyi fejlesztés történt 550 milliós támogatás mellett. Kunhegyesen 700 milliót költöttek fejlesztésre, ebből 450 milliót kaptak támogatásként. Törökszentmiklóson 11 milliárd forintot költöttek a városra a ciklus alatt. Ha a választói úgy gondolják, az ő munkája is benne van, akkor bizakodva nézhet a szavazatszámlálás elé...
Fejér Andort, a Fidesz jelöltjét arról faggattam, miként látja a választókörzet helyzetét. Szerinte, ha megnézzük a vállalkozások helyzetét, az oktatás problémáját, a kisebbségek gondjait, az elmúlt tizenkét év alatt bizony sokkal többet lehetett volna elérni. Úgy véli, a kampány olykor nem várt mélységekbe süllyedt: gyakran úgy érezte, hogy személyében kívánták megsemmisíteni. - Másfél hónappal ezelőtt odamentem az ellenfelemhez, kezet nyújtottam neki, és azt mondtam, ne háborúzzunk... aztán kaptam olyan sms-eket, osztottak ellenem olyan szórólapokat, melyeket nem tudtam hová tenni. Még azt is ellenem fordították, hogy Erdélyből származom. A véleményem az, hogy a térségnek a jelenleginél sokkal karakteresebb képviseletre van szüksége, hiszen a Tisza közelsége jó adottság, ugyanakkor ez nem látszik a települések arculatán.
A körzet választóinak többsége Herbály Imrében bízott. Immár a negyedik ciklust kezdheti az Országház faragott székei között.

Civil a parlamentben
Háttérjátszmák színhelye volt Somogy megye 6. számú választókörzete, bár ebből a választások napján mi sem érződött. Itt szállt ringbe egy megyei civil egyesület által az év elején alapított választási párt, a Somogyért Szövetség képviselőjelöltje, Gyenesei István. Ő a választások "kakukktojása": egyik eddig ismert kategóriába sem skatulyázható be. Se független, se valódi párttag. Ügyesen taktikázott: a választások előtt egyezséget kötött az MDF-fel, hogy a párt őt támogatja, és nem indít jelöltet a körzetben. Az első forduló után az MSZP jelöltje lépett vissza a javára, így csak a fideszes Kuzma Lászlóval versengett.
A körzet 44 településének egyike, Segesd napfényben fürdött a választások napján, így jólesett a séta a voksolni igyekvőknek. A virágillatos napon nem volt helye vitának, ellenségeskedésnek, pedig mostanság a helyi focimeccsek szurkolótáborát már nemcsak a csapatok színei, hanem a pártszimpátia is megosztotta. Az országban tapasztalt acsarkodáshoz képest Segesd így is a béke szigete, itt bárki nyugodtan felvállalhatja hovatartozását. Bazika László mégis zokon vette, hogy pártszimpátiája felől faggatózom. Felesége viszont kibökte, ők bizony a Fideszre szavaztak, mert annak a képviselőjében bíznak a leginkább. Egy középkorú úr rögtön biztosított afelől, hogy sokan, például ő is a Somogyért jelöltjére adták voksukat. Pedig úgy gondolja, Gyenesei egyedül úgyse megy semmire a parlamentben, de mégiscsak "a mi kutyánk kölyke".
- Mit gondol, a bal- vagy a jobboldalhoz húz a jelölt? - kérdezem, mire a beavatottak cinkos mosolyával hajol közelebb.
- Ugyan, aranyoskám, a szocialista jelölt nem bagóért lépett vissza a javára!
Többen csak választási fogásnak tartják Gyenesei nyilatkozatait, hogy a parlamentben nem ül be egyetlenegy párt sorába sem. Míg a szocialistákkal történő egyezségen nemigen lepődnek meg az emberek, hiszen az elmúlt négy évben a Somogyért Egyesület a szocialistákkal koalícióban vezette a megyét, sokak számára talány az MDF-fel kötött paktum. Nem járhat messze a valóságtól az a fiatalember, aki szerint a Somogyért Szövetség ezért cserébe nem indított a többi somogyi körzetben jelöltet. Ennek a "kvázi" pártnak a hátterét adó Somogyért Egyesületről errefelé köztudott, hogy országos szinten is egyedülállóan erős civil szervezet. A megyei közgyűlés elnökét és a megye képviselőinek harmadát is az egyesület tagjai adják.
Dergecz Györgyné és Beréti Mátyásné a somogyszobi óvoda előtt beszélgetett a voksolást követően. Kétséget nem hagyva afelől, hogy kire is szavaztak, egymást túllicitálva mesélték, mi mindent tett eddig a faluért Gyenesei István a szintén "egyesületes" polgármesterrel közösen. Ott a sok új virág, fa vagy a felújított öregek otthona. Egyikük szemérmesen bevallotta, ő Gyeneseiről minden szórólapot és fotót megőriz, mert annyira szimpatikus ez a férfi. Mint mondják, az sem volt közömbös a választásukban, hogy míg Gyeneseit többször látták errefelé az elmúlt években, addig a két nagy párt jelöltjeit nemigen.
A Somogyért Szövetség jelöltjét favorizálta Márton Attiláné is Kaszón, aki kislányával és kutyájával sétált el ebéd után szavazni. Azt mondta, neki mindegy, hogy balra vagy jobbra barátkozik ez a Gyenesei, az a lényeg, hogy a megyéért vitathatatlanul ő tud tenni legtöbbet, hiszen az ő pártjának a céljai egybeesnek a megye érdekeivel. Sokan gondolták ezt így: győzött a lokálpatriotizmus, s a körzetben büszkeséggel mondhatják el, hogy ők az elsők, akik saját képviselőt juttattak 57 százalék feletti igen szavazattal a parlamentbe.

"Belehúztunk!"
Nincs mese, itt már a végeredmény kihirdetése előtt örülnek. Az MSZP Köztársaság téri székháza előtt már este hét előtt laza majálishangulat lebeg. Óriáskivetítők alatt üldögél az egyre nagyobb tömeg (Hol voltatok két hete? - kérdezi kesernyésen az egyik szocialista korifeus), miközben folyamatosan érkeznek a miniszterek, pártvezetők. Várják a végét.
Aztán eljön az is. Rockkoncerteket idéz a hangulat, amikor Hiller István pártelnök bejelenti, hogy a választást a szocialista párt (mindig hozzáteszi: és a liberális oldal) megnyerte, s ehhez már Orbán Viktor is gratulált. A tömeg azt skandálja, hogy "belehúztunk".
A Köztársaság téren magabiztos emberek köszöntik végül az ismétlésre készülő miniszterelnököt, s az sem zökkent ki senkit, hogy ő végső soron igazából nem is ünnepel, hanem a győzelemmel szerzett felelősségről beszél. Hogy itt most kormányozni kell. És szavai szerint minden más - akár egyéni - szempont is másodlagos. Aztán elment a szabad demokratákhoz, majd visszajött, s hajnalig tartott a buli.

Ováció a sátorban
A szabad demokraták választási központjában, a sátorban a koalíciós partner jelöltjeinek sikerét olyan ováció övezte, mint a sajátjukét. Érthető, az SZDSZ ötvenöt helyen léptette vissza jelöltjét az MSZP javára. Az ujjongás a tetőfokra hágott, amikor Kuncze Gábor pártelnök hivatalosan is bejelentette, hogy a liberálisok, a számukra még nyitott hét helyből ötöt megnyertek. Az elnök sorolta a neveket, majd a végén Kuncze győzelmét Pető Iván jelentette be.
Az eredmények ismeretében elkezdődhettek a találgatások, miként alakulhat majd a koalíció. Az elnök szerint a legfontosabb, hogy a programjukból minél többet valósíthassanak. Felvetődött az a kérdés is, hogy Kuncze Gábor vállal-e szerepet majd a kormányban. Nos, ez még nem dőlt el, az elnök egyelőre arra hajlik, hogy az SZDSZ-ben tevékenykedjen, de hogy mit hoz a holnap, azt - különösen a politikában - nehéz megmondani.

Csalódottság a Várban
Csúcsforgalom volt vasárnap este a budai Várban, hiszen a Magyar Kultúra Házában várta a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség a választások végeredményét. Az épület előtt lelkes szavazók százai táboroztak le néhány órára. Ők elhitték Orbán Viktornak, hogy a két héttel ezelőtti vereség győzelemmé fordítható. A házban várakozó meghívottak zöme is hasonlóan érzett, de valahogyan hiányzott az ünnepi készülődés légköre. A párt vezető politikusai gondterhelten jártak-keltek a folyósokon, és szinte ötpercenként nyilatkoztak valamelyik tévének. Nem tehettek mást, reménykedtek az utolsó pillanatig. Hiába.
Veszítettek. Mi lehet az oka? A kisebb részvételi arány? Az, hogy túl szép idő volt, és mindenki a kertekben dolgozott vagy az árvíz ellen védekezett? Ezért mentek el kevesebben vidéken? Vajon kire szavazott volna az a negyven százalék, ha elment volna? A tanulságok levonása a következő napok feladata lesz, mondta Orbán Viktor este kilenckor tartott sajtótájékoztatóján. Szerinte azért veszítették el a választást, mert a polgári oldalon elmaradt az összefogás.
A szövetség nem gyengült meg, sőt többen szavaztak rá, mint négy évvel ezelőtt. A parlamenti frakció sem lesz kisebb, mint eddig. Hogyan tovább? Orbán szerint alkotó ellenzékként kell a továbbiakban politizálni, új politikai programra lesz szükség, a jobboldali erőknek össze kell fogniuk, különben nem győznek.
E gondolatokra alapozva tartott a pártelnök rögtönzött politikai nagygyűlést a Mátyás-templom előtt megjelent ezreknek. A szimpatizánsok többször közbetapsoltak, lelkesen ismételgették, hogy Viktor, Viktor! Majd csalódottan hazamentek, s ezzel véget ért egy nehéz nap.

"Csak így tovább!"
Leginkább egy, a médiának nagyon fontos, ám a szereplőknek közömbös, tét nélküli meccshez hasonlított a második forduló éjszakáján a Magyar Demokrata Fórum Parlament Caféban berendezett főhadiszállása. Az újságírók között fel-feltűnt egy fórumos politikus vagy szimpatizáns. A dolog érthető, az MDF nagy próbája - a parlamentbe való bejutás - már április 9-én eldőlt.
Az eseménynek mégis volt tétje. Folytatódott a két választási forduló között megszokott, sajtón keresztüli üzengetés a két jobboldali párt között. Dávid Ibolya pártelnök nem véletlenül így kezdte sajtótájékoztatóját: "A választás megmutatta, ki kicsoda valójában." Az elnök asszony szerint nagyarányú átrendeződés előtt áll a jobboldal, s nem kizárt a földindulásszerű változás sem. Az MDF nem haszonélvezője, hanem akarva-akaratlanul elindítója e változásoknak. - fogalmazott. Majd kifejtette: A Fidesz nem a két forduló között, hanem évekkel korábban, akkor veszített, amikor saját szövetségesei ellen fordult, s árulókra építve meghirdette, s csaknem megvalósította az egypárti jobboldalt.
Dávid Ibolya sajtótájékoztatója befejező részének közvetítését az M1 televíziós csatorna "Orbán Viktor ismét szólni kíván" jeligével, nemes egyszerűséggel - az MDF-esek teljes felháborodását kiváltva - megszakította.
- Megehetik, amit főztek! - kommentálta az MSZP-SZDSZ győzelmet egy honatya. - De mi is esszük! - replikázott egyik társa.
Közben "Csak így tovább" felirattal tortát és megszámlálhatatlan mignont kínáltak egy tálcáról - "Egy újpesti cukrász barátunk küldte" szöveg kíséretében.

Az eddigi választások során a parlamentbe juttatott képviselők száma:

Párt (1990; 1994; 1998; 2002; 2006)

FKGP: 44; 26; 48; 0; 0
KDNP: 19; 22; 0; 0; 0**
Fidesz: 21; 20; 113; 188; 164
MSZP: 4; 209; 134; 178; 190
SZDSZ: 92; 69; 24; 20; 20
MDF: 164; 38; 2; 0*; 11
MIÉP: 0; 0; 14; 0; 0

*A Fidesszel közös listát állított.
** A Fidesszel közös listát állított.


Az összeállítást írta: Lázár Lajos, O. Horváth György, Palágyi Béla, Pethes József, Tamás Gábor, T. Dögei Imre és Török Tünde.

A felvételeket készítette: Bohanek Miklós, Habik Csaba, Kállai Márton, Sárközy György és Ujvári Sándor.






































Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek