Sirok hallgat a robbanásról

Még mindig tűzszerészek dolgoznak a siroki lőszergyárban, ahol a múlt héten robbanás történt. A mátrai völgybe rejtett üzemben, mely Csányi Sándor, az OTP Bank vezérigazgatójának érdekeltségi körébe tartozik, ez volt az elmúlt több mint fél évszázadban az első baleset.

Hazai életCsászár Jenő2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Sirok hallgat a robbanásról

A helybeliek csak "hadinak" nevezik az üzemet, melyet még 1952-ben bújtattak el a Sirokhoz közeli Liszkó-völgybe. A gyárhoz, mely hajdan a Mátravidéki Fémművekhez tartozott, virágzó akácokkal szegélyezett, romantikus erdei út vezet. Az ember alig hinné, hogy néhány kilométer után ezt a táblát olvashatja: MFS 2000 Magyar Lőszergyártó Rt.
A robbanás épp azon a napon következett be, amikor Szolnokon egy rosszul hatástalanított gránát megölt egy tűzszerészt. A siroki baleset helyszínén, a 6-os üzemcsarnokban, ahol kis kaliberű puskalőszerek szétszerelését végezték, még mindig a tűzszerészek vizsgálódnak. A gyár többi részét már mentesítették, a termelés újraindult - tudjuk meg Károly Györgytől, a cég vezérigazgatójától. Sem a károk nagyságát, sem a pontos okát nem sikerült még kideríteni, a feladaton szakértők dolgoznak. Az üzemben géphibára gyanakodnak, de ezt eddig nem erősítették meg.
A baleset idején öt dolgozó tartózkodott a lőszert és robbanóanyagot tartalmazó épületben, szerencsére mindannyian kimenekültek, s csak egy könnyebb sérülés történt. Hét autóval összesen huszonhét mezőkövesdi, egri és gyöngyösi lánglovag robogott a völgybe, s órákon át küzdött a tűzzel.
- Idáig is elhallatszott a durrogás - meséli egy háza előtt üldögélő idős asszony Sirokban. A helybeliek jó része azonban a szirénázó tűzoltóautókra kapta fel a fejét, néhányan pedig csak este, a tévéből értesültek az eseményekről. A falusiak képzeletét megmozgatta az esemény: akad, aki megsúgja, hogy vállról irányítható rakétákat tároltak az üzemben, egy szemmel láthatóan katonaviselt férfi pedig egyenesen föld-levegő rakétáról tud.
E híreszteléseket nem osztja a község polgármestere, Lakatos István. Azt mondja, ma már nincsenek titkos hadiüzemek. Ez a gyár is éppúgy fizet iparűzési adót, mint a többi, legfeljebb szigorúbbak a biztonsági előírások. A Liszkó-vögyben a hetvenes években még kétezer-hatszázan dolgoztak, ma kilencszáz embernek adnak munkát az egykori Mátravidéki Fémművek utódcégei.
- Nem láttak ők semmit, csak egy piros csíkot, aztán már következett is a robbanás - osztja meg velem értesüléseit egy dobermanos idős férfi a fémművek lakótelepén. Itt lakik ugyanis néhány azok közül a dolgozók közül, akik a baleset idején a hatos üzemben voltak. A siroki Lenin utcán nem könnyű eligazodni, a panelházak számozása kissé bonyolult. A kutyát sétáltató idős emberek szerencsére útba igazítanak.
- Mindig nagyot néznek a hivatalban, ha a lakcímemet mondom. Azt hiszik, viccelek. Állítólag ez az utolsó Lenin utca. Na és? Nekünk semmi bajunk az öreggel... - teszi csípőre a kezét egy kutyás asszony. Egyszer egy hazaköltöző amerikás magyar követelte, hogy változtassák meg az utca nevét, de az itt lakók ellenálltak. Túl sok pénzbe kerülne az okmányok átíratása.
- Nagyon jó hely volt a hadi. Szép, tiszta munka. Az irodáknál meg csupa virág. Csak csokigyárnak hívtuk, mert nem volt szabad beszélni róla, hogy puskagolyók készülnek benne. Nem írták ki akkoriban, mint most, hogy lőszergyár - lágyul el egy másik nénike tekintete. Leteszi az ételhordót, s ölelő mozdulatot tesz. Mutatja: így fogta magához hajdan a lőszerek kötegeit.
- Ha nincs otthon a Józsi, akkor csak a vendéglőben lehet vagy a sörözőben - igazítanak útba, amikor kitartóan kutatok a baleset szemtanúi után. Elhaladok a futballpálya mellett: látom, a helyi Vasast is az MFS szponzorálja. Józsit azonban egyik műintézményben sem lelem; talán elment személyit csináltatni, mert az is megégett a tűzben, talán lement pecázni a Recski-tóhoz. Aztán kiderül: hiába törtem magam, úgysem nyilatkozhat. Volt már elég baja így is...
- A férjemet keresi? Nem mond az egy mukkot sem. Eddig is abból volt a konfliktus... - dörren rám egy fiatal nő, s résnyire sem nyitja az ajtót.
Mit szépítsem: hiába szobroztam órákig a Lenin úton, egyetlen dolgozó sem vállalta, hogy megossza velem élményeit. A rendőrségnek elsoroltak mindent, legyen ennyi elég.
- Megmondtuk előre - nyugtázzák kaján mosollyal a kutyasétáltatók. Hittem volna el első szóra... Sirokban rég beleivódott az emberekbe, hogy ami a "hadiban" történik, az csak hétpecsétes titok lehet.
A rendőrség tűzszerészek bevonásával vizsgálja a történteket, tudtuk meg Soltész Bálinttól, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. A vizsgálat zártáig többet ő sem mondhat.

Robbanás Törökbálinton
A legutóbbi időkben hasonló hazai baleset a törökbálinti pirotechnikai raktárban, a volt Mechanikai Művek területén következett be 2004. augusztus 4-én. A nevezett cég három munkatársa a helyszínen életét vesztette. A rendőrség csak az idén januárban fejezte be a vizsgálatot. Mint kiderült, a kft. a robbanóanyagot szabálytalanul és engedély nélkül tárolta, s ezért a cégvezetőket terheli felelősség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek