Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Húsz év után ismét magyar mesterszakács, a debreceni Mile József a világ legjobb szakácsa. A Luxemburgban megrendezett szakácsművészeti világbajnokságon harmincnyolc ország negyvennégy csapata és mintegy kétezerötszáz séfje mérte össze szakmai tudását a közelmúltban.
- Ismeri-e azt a kollégáját, aki húsz éve volt a világbajnok?
- Nemcsak ismerem, de nagy tisztelője is vagyok a miskolci Mátyás Rudolfnak, akinél annak idején mestervizsgáztam. Ő volt az első, aki gratulált ahhoz, hogy 36 évesen megtörtem a húszéves magyar csendet.
- Úgy hallottam, volt egy kis galiba a kupa átadásakor...
- Münchennél jártunk a debreceni regionális szakácscsapattal - akik team kategóriában ezüstérmet nyertek -, amikor érkezett a telefonhívás, hogy az aranyosok közt, profi "A" csoportban, összesítettben is én lettem a világbajnok. Hivatalosan Hegyeshalomnál vettem át a 14,5 kilós kupát.
- Miért nem várták meg az eredményhirdetést?
- Nem számítottunk rá, hogy ilyen rangos elismerésben lesz részünk. Ráadásul már mögöttünk volt nyolc kimerítő nap, amiből négyet alvás nélkül dolgoztunk végig.
- Milyen különlegességekkel rukkoltak elő?
- Csapatunk negyvenhatféle, főként ünnepi jellegű hideg és meleg előételt készített, míg én az egyéni megmérettetésben az elmúlt öt esztendő legkiválóbb fogásaival versenyeztem. Ez attól volt egyedi, hogy csak tengeri halak szerepeltek a hidegkonyhai menüsorban, melyeknek elkészítése, tálalási módja, mártásai mind kuriózumnak számítottak. Az utóbbiak kiváló állagához egy francia cukrásztól kaptam tippeket.
- Elárulja a titkot?
- Nem tehetem. De egy jó cukrász hamar rájön...
- Bemutatták-e a magyar gasztronómia különlegességeit?
- A versenyen erre nem volt módunk, mert az előírások szerint sertéshúst nem is használhattunk. Ezért vittünk a nyolcszemélyes tál készítéséhez koleszterinszegény mangalicahúst és a szürke marha borjának szűzérméjét. Az ötvenkét tagú nemzetközi zsűri azt sem tudta, hogy az egyes ételeket mely nemzet séfjei készítették. Sorszámokat kaptunk mi is meg az ételek is.
- Híve a reformkonyhának?
- Magánemberként nem feltétlenül, de a munkahelyemen, a debreceni Gyógyfürdő Kft. éttermeiben nagy gondot fordítunk erre meg a vendégek igényére. Az étlapunkon például nem is szerepelhet csülökpörkölt. A svédasztalnak általában a legvégére tesszük ezt a speciális magyar ételt. Érdekes módon ez fogy el legelőbb.
- Főzött-e már híres embereknek?
- Bejártam a világ számos országát, s egyebek mellett volt szerencsém ismert sztárokkal, köztük Woody Allennel, Jessica Lange-gel, illetve több magyar hírességgel találkozni.
- Otthon is szívesen főz?
- Csak ritkán. Mindig fáradtan érek haza, ezért a párom átvette tőlem ezt a feladatot. Hetente egyszer pedig étteremben vacsorázunk, ahol rendszerint a személyzet ebédjét kérem. Akkor örülök a legjobban, ha főzelék a menü.
- Mi a kedvenc étele?
- Édesanyám csirkegulyásánál és máglyarakásánál finomabbat elképzelni sem tudok. Van úgy, hogy csak ezért autózom száz kilométert a szülőfalumba, Szerepre.
- Közeleg a karácsony. Az ünnepekre sem főz?
- Most épp a szüleinkhez megyünk a párommal, náluk pedig "terülj, terülj, asztalkám" vár bennünket. Édesanyám halászlevet főz, második fogásként sült oldalas, kacsa- és libasült, töltött káposzta és beijgli kerül az asztalra.
- Ha vendégeket várna, mivel lepné meg őket?
- Szívesen sütnék jól fűszerezett hal- és baromfiételeket, de a sült pulyka sem hiányozhatna a menüből. Az egyik felét fokhagymásan készíteném, szalonnával megtűzdelve, a másikat gesztenyés mandulával tölteném. Ehhez készítenék háromféle mártást: csípőset, újhagymásat és sült hagymásat.
Szakács-vb
A Culinary World Cup lényegében a szakácsok világbajnoksága. Négyévente rendezik meg. Az idei versenyen 38 ország csapata mutatta meg, mire képes. Magyarországot Mile József mellett Breitenbach Rezső, Gonda Attila és Rédei Attila képviselte.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu