Kínos gyerekcsínyek

Szeptember óta folyamatosan bántalmazta, megrabolta általános iskolás társait hét kálozi fiú. A nyomozás 44 rendbeli bűncselekményt rótt terhükre, de az elkövetők 14 éven aluliak, ezért nem büntethetők.

Hazai életTódor János2006. 12. 08. péntek2006. 12. 08.
Kínos gyerekcsínyek

- Telefonon azt mondta, hogy egy gyerekcsínyről van szó, amit eltúlzott a rendőrség. A veréssel zsarolt gyerekektől elszedték tízóraijukat, üdítők és édességek vásárlására kényszerítették őket. Ez azért gyerekcsínynek kicsit erős, nem? - kérdezem Szeless Andrást, az általános iskola igazgatóját.
- Elismerem, ami történt gyerekcsínynél valamivel több, de garázdaságnál talán kevesebb. Úgy tudom, a tízóraijukat önként adták oda, mert féltek. Tudtuk azt is, hogy a tanulók az iskolán kívül üzletelnek, szelepsapkákat lopkodnak. Hét tanulóról van szó, de legalább kétszer ennyi gyerekünk van, akikkel nem lehet bírni...
Iskolapszichológusi vizsgálat is megállapította azóta, hogy sok kálozi gyerek durva, agresszív, és a náluk gyengébbeken torolják meg az őket ért sérelmeket.
- Vannak aztán az áldozat típusok, akiknek ez a szerep még tetszik is, elfogadják, hogy őket csúfolják, bántják - vélekedik Szeless András.
- Ezt ugye nem mondja komolyan? - lepődöm meg az igazgató áldozattani eszmefuttatásán.
- Nézze, minden gyerek a középpontba akar kerülni. Szeretné, ha foglalkoznának vele. Az ilyen típus bevállalja azt is, hogy áldozat legyen.
- Ön szerint tehát az áldozatok mazochisták?
- Lehet, hogy van köztük az is...
Engedélyt kapunk, hogy az egyik, "a gyerekcsínyben" nem érintett nyolcadik osztályban beszélgethessünk a tanulókkal. Szinte kórusban mondják, hogy az igazgató bácsi jelenléte nem zavarja őket, mégis nehezen nyílnak meg.
- Persze, hogy hallottunk arról, mit csinálnak a hatodikosok meg a hetedikesek közül néhányan. Hozzánk soha nem jött senki, hogy védjük meg. A mi osztályunkban ilyesmire sosem volt példa. Hazafelé menet előfordulnak kisebb verekedések, mert vannak vadabb fiúk, akik erősebbek is a többieknél - mondja az első padból egy barna hajú kislány.
Az egyik rendszeresen "szadizott" 12 éves fiú a nyomozóknak elmondta, hogy az utcán két társa gyakran belelökte az árokba, sípcsonton rúgta. Tele volt kék-zöld foltokkal, de nem mert szólni még a szüleinek sem, mert megfenyegették, ha panaszkodni mer, még többet kap. Az iskolai büfében a "bandatagoknak" mindig üdítőt és édességet kellett vennie.
Az igazgató szerint a rendőröktől semmiféle felvilágosítást nem kaptak arra nézve, hogy pontosan mivel is vádolják diákjaikat. Az érintett hatodik osztályban ő ült be, a hetedikbe pedig az osztályfőnök, Simon Gyuláné, amikor először kihallgatták a gyerekeket.
- A nyomozó egyfolytában csak azt forszírozta, kit, mikor és hogyan vertek meg, kitől mit vettek el. Akkor egyetlen gyerek sem hozta szóba, hogy erőszakkal vették volna el a tízóraiját - meséli az osztályfőnök, aki 38 éve tanít az iskolában. - Arról tudtam, hogy a gyengébbeket piszkálják, hátba verik, nyakon csapják néha hazafelé. Kíváncsi lennék, hogy jön ki a negyvennégy bűncselekmény. A "hetekkel", akiket a médiában gonosznak is neveztek (először a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóanyagában szerepeltek így - a szerk.), nekem különösebb problémám nem volt. Aktívan részt vettek a közösségi programokban, beteg társuknak csokoládét vittek. Én e gyerekek szüleit is tanítottam, de senki nem keresett fel panasszal - mondja Simon Gyuláné.
- Furcsa, hogy a pedagógusok nem tudtak a történtekről, miközben faluszerte szóbeszéd tárgya volt már régóta, mi folyik az iskolában. Így jutott a mi tudomásunkra is - kommentálja az előbbieket a nyomozást végző sárbogárdi rendőrkapitányság vezetője, Lasancz Zoltán. - Nevetséges ezt iskolai heccnek, eltúlzott jópofaságnak tartani. Az korántsem bocsánatos bűn, ha valakit veréssel fenyegetnek, hogy adja át a saját tulajdonát vagy vásároljon a zsarolónak saját pénzéből valamit. Ezt a büntetőtörvénykönyv rablásnak nevezi. A fizikai sebek nyolc napon belül gyógyulnak, de vajon a lelki sérülések, amit a gyerekek, az áldozatok és az elkövetők egyaránt elszenvedtek, meddig tartanak? - teszi hozzá a kapitány.
Az ügyben érintett tanulók közül kettővel szemben az iskolavezetés már a rendőrségi közlemény megjelenése előtt egy héttel fegyelmi eljárást indított, de nem a gyerekek brutális magatartása, hanem kimondottan iskolai kötelezettségszegések (órai magatartás, fegyelmezetlenség) miatt. Egyikőjüket ki is csapták, de oly módon, hogy a fiú magántanulóként folytathatja tanulmányait.
Hogy az iskola igazgatója ellen indul-e fegyelmi eljárás a történtek miatt, arról a munkáltató, a község polgármestere a rendőrségi eljárás dokumentumainak megismerése után dönt majd.

Agresszív gyerekek
Az utóbbi hónapokban jó néhány súlyos bűncselekményt követtek el gyerekek, úgymond heccből, egymás sérelmére. Tanévkezdéskor több iskolából és kollégiumból is brutális beavatási szertartásokról érkeztek a hírek. Debrecenben - vesztükre - a mobiltelefon kamerájával rögzítették egyik iskolatársuk megrugdosását az elkövetők. Az egyik pécsi középiskolában társaik értéktárgyait vették el durva erőszakkal, megfélemlítéssel a jelenleg előzetes letartóztatásban lévő tettesek. Szegeden több tucat egyetemista ellen indult eljárás, mert drasztikus "beavatási szertartásra" kényszerítették elsős társaikat. Fejér megyében a kálozihoz hasonló esetről az utóbbi években nem szerzett tudomást a rendőrség. Ez persze nem zárja ki megtörténtüket. Lapunk nemrégiben számolt be arról, hogy a Káloz melletti Sárkeresztúron alsó tagozatos általános iskolások rongálták meg a község református temetőjében a sírokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek