Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A dél-szlovákiai Jéne község 1903-ban épült református temploma életveszélyes állapotba került, emiatt 1992-ben lezárták a tornyát, és azóta a községben nincs harangozás. Harangszó volt ugyan, de csak magnószalagról, az meg tönkrement. A szomszéd susaiak ajándékozták meg templomuk (képünkön) harangjának hangjával a jéneieket.
Ózd határszéli peremkerülete 1979-ig önálló község volt, 86 évvel ezelőttig jó kapcsolatot ápolt a hasonló lélekszámú, 180 főt számláló Jéne településsel. Két kilométer választja el őket, no meg a trianoni határ. Susát 1920-ban a szomszédjával együtt Csehszlovákiához csatolták, de Léhi Gábor bíró elérte az elöljáróságon, hogy a faluban népszavazást írjanak ki a hovatartozásról. A többség - némi bírói befolyásra - 1922 októberében Magyarországot választotta. A döntés nehéz volt, mert a susaiakat mindig Rozsnyó és Rimaszombat felé húzta a kereskedelem és a közlekedés, miközben Ózd még csak kis falu volt, Miskolc pedig messze van. Így lett Susa a hűség faluja. (A település egyébként, Tompa Mihály révén, 1850-ben a magyar irodalomba is beírta magát, a papköltőnek ott született meg A gólyához című rebellis verse.) Jénével és Susával kibabrált a történelem, a szigorúan őrzött határ miatt majdnem minden rokoni kapcsolat megszakadt. Nem nagyon javult a helyzet 1990 után sem.
Igazi fordulat ez év július 8-án következett be, amikor engedélyezték Susán a határnyitást, s megindulhatott a forgalom kerékpáron és gyalog, reggel héttől este hétig. Ezzel együtt kezdetét vette a "ki kicsoda" játék, hiszen mindenki kíváncsi volt rokoni szálaira. Szorosabb kapcsolatokat áhítva Tartó Lajos önkormányzati képviselő a július 22-i Susa-napra meghívta Jéne összes lakóját. Ott a Himnusz eljátszásakor elkövetkezett a nagy összeborulás, könnyek között fogadtak egymásnak örök barátságot a két falu lakói.
A látogatás viszonzásakor kiderült, milyen nagy baj nyomasztja Jénét, a megroggyant templomtorony miatt még harangozni sem tudnak. Az utolsó harangszót ugyan magnószalagra vették, és azóta azt szólaltatták meg az istentisztelet vagy temetések előtt, ám a szalag elhasználódott, a harangszó a hívek legnagyobb fájdalmára élvezhetetlenné vált. Ekkor tette meg ajánlatát Tartó Lajos a helyi polgármesternek, Vincze Gyulának: kölcsönadja nekik a Susa templomának tornyában lakó két harang hangját. (E harangokat - a susai református énekkar ajándékait - az aranykoszorús budapesti harangöntő mester, Szlezák László készítette 1913-ban.) Hangzásuk ma is csodálatos, kedvező széljárás esetén jól hallhatják a jéneiek. A különös ajánlaton kicsit tanakodtak odaát, azután október 31-én üzent a polgármester, hogy november 5-én áldozás lesz, szép lenne, ha a szertartás idején - jelképesen - megkondulnának a susai harangok. A képviselő segítséget kért az Ózdi Városi Televízió szakembereitől, s ők CD-re rögzítették a harangszót, ahogyan istentiszteletre hív, beharangoz vagy halálesetről ad hírt. Csakhogy CD-lejátszójuk sem volt, azt is Tartóék adták, hozzá két hangfalat. Susa harangjai addig szólnak odaát, míg Jéne templomát helyre nem állítják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu