Magyar mundérban Irakban

Hazai életKálmán Zsuzsa2007. 01. 19. péntek2007. 01. 19.
Magyar mundérban Irakban

- Milyen a magyar katona nemzetközi összehasonlításban? Jobb, rosszabb, keményebb, érzékenyebb, mint mások?
- A magyar katona leleményes. Nem tud olyan feladatot kapni, melyet ne oldana meg. Remek a felkészültségünk, a katonák jól tudnak angolul. Büszkék lehetünk rájuk, mert ahova csak eljutnak, ott tekintélyt szereznek a magyar névnek.
- Ehhez képest a NATO-ban állítólag sok ránk a panasz: nem költünk eleget a honvédelemre, s mindig nógatni kell bennünket, hogy végezzük már el, amit elvállaltunk.
- Ez így nem igaz. Amit elvállalunk, azt időben, pontosan, világszínvonalon teljesítjük. A gazdaságunk rendbetétele, a költségvetés hiányának csökkentése azonban nekünk nagyon fontos, s tudomásul kell venni, hogy most kevesebb jut honvédelemre. A NATO-nak is jó, ha egy politikailag és pénzügyileg stabil ország a tagja. Ezt a NATO főtitkára tudomásul vette. Annál nagyobb dolog, hogy aránylag kevés pénzből milyen nagy feladatokat vagyunk képesek megoldani. Ez mutatja a magyar honvédség felkészültségét.
- Miben vagyunk különösen jók? Van a magyar katonának specialitása, mint szakácsnak a gulyásleves?
- Igen. Kimagasló a teljesítményünk a biológiai védekezésben. Senki más nem tud olyan hamar jó kapcsolatot kialakítani a civil lakossággal, mint mi. Valamennyi nemzetközi missziónkban az a hírünk, hogy nekünk szinte a legjobb a kapcsolatunk a civil lakossággal. Így volt ez Irakban, és most Afganisztánban. Békemissziókban ez kiemelten fontos. A víztisztító szakaszunk nemrég a Zöld-foki szigeteken mutatta meg hatékonyságát.
- Erre most többen felszisszennek, hogy mit keres a magyar katona a Zöld-foki szigeteken, Afganisztánban meg bárhol a világban. Megengedhetjük ezt magunknak? Jó ez nekünk?
- Muszáj. A Zöld-foki szigeteken egyébként egy NATO-gyakorlat volt. Jelenleg ezer katonánk teljesít külföldön szolgálatot. Ez eleinte nyilván kiadással jár, de egyben gazdasági hasznot és nem akármilyen nemzetközi tekintélyt is szerez az országnak. A világ nagy segélyezési tevékenységeibe mi nem kapcsolódunk be, mert nincs rá pénzünk. A katonai missziók által azonban részesei vagyunk a világot meghatározó nagy ügyeknek.
- Például?
- Szerepet vállalunk katasztrófaelhárításban, béketeremtésben, csupa fontos világfeladat megoldásában. Tudomásul kell venni, ha mi igényt tartunk arra, hogy a világ tudjon rólunk, és ha kell, segítsen bennünket, akkor nekünk is aktívnak kell lennünk nagy horderejű feladatok elvégzésében.
- Ha most ön a gazdasági miniszter lenne, akkor is ilyen lelkesen támogatná a katonai feladatokat és kiadásokat?
- Igen, mert meggyőződésem, hogy ez olyan befektetés, mely megtérül. Ami a spórolást illeti, mert úgy vélem, erre utalt a kérdése, óriási átalakuláson vagyunk túl. Amit lehet, egyszerűsítettünk. Harmincezres létszámunkból ma 15 ezer a katona, 15 ezer a civil alkalmazott. A katonák számát felemeljük húszezerre, a civilek létszámát tovább csökkentjük. Egy sor szervezeti egyszerűsítéssel rengeteget lehet megtakarítani.
- Milyen lesz a jövő hadserege? Kell abba még egyáltalán katona, vagy már csak virtuális hadseregek számítógépeken vívják meg a csatáikat?
- Több és jobban kiképzett katonára van szükség. A magas színvonalú technika magasan képzett munkatársakat igényel. A katasztrófák valósak, a terrorizmus elleni védekezés is valós, ezt nem lehet virtuálisan elvégezni.
- Ehhez képest ma nem keres valami sokat egy katona.
- Az utóbbi években a katonai pálya presztízse sokat javult, s ez a folyamat tovább tart. Egy olyan többdiplomás mérnököt, aki képes bonyolult szerkezeteket kezelni, ugyanakkor a fizikai és pszichikai állóképessége is kivételes, ráadásul hatvan másodperc alatt vénás injekciót is képes beadni bárkinek, muszáj lesz megfizetni, máskülönben elmegy máshová. Ilyen kivételes képességekre sok más területen is szükség van.
- Más téma. Indul az MSZP elnöki posztjáért?
- A miniszterelnök úr kapott jelölést a posztra. Amennyiben elvállalja, akkor én nem indulok ellene, hanem őt fogom támogatni.
- Akkor csak rosszindulatú pletyka, hogy szívesen lenne az MSZP első számú politikusa?
- Ha a miniszterelnök úr elvállalja, én azért fogom őt támogatni, mert a két feladatot együtt hatékonyabban lehet ellátni. Ugyanakkor szívesen maradnék az MSZP egyik vezetője. Van annyi önbizalmam, hogy képesnek érezzem magam arra, hogy a párt korszerűsítésében részt vegyek.

Színházbérlet nélkül
Szekeres Imre honvédelmi miniszter, az MSZP második embere, országgyűlési képviselő. Mint mondja: nincs fontossági sorrend. Hetente egyszer hazamegy a Jászságba, ahol a negyedik ciklusban választották meg képviselővé. Évekig rendszeresen járt vidéki színházakba, főleg Szolnokra és Veszprémbe. Mindig pénteken tartották a bemutatókat, ilyenkor ott volt a helye. Ma sajnos olyannyira tervezhetetlen a programja, hogy nincs értelme fenntartania bérletet. De ha csak teheti, megnézi az új előadásokat.

Gomblyuk-betegség
Amint interjúnkban is szóba kerül: a NATO menetrendszerűen inti a Magyar Honvédséget: ha nem költünk elég pénzt hadi ügyekre, nem teljesítjük vállalt feladatainkat, annak következményei lesznek. Ezeket nem hagyhatjuk szó nélkül, jött is nyomban a hír a sajtóban. Miniszter urunk, ugye, még tavaly ősszel megígérte a rigai csúcsértekezleten, majd mi adunk a NATO nevében Afganisztánnak húszezer gépfegyvert, de aztán valahogy elmaradt a dolog. Most pedig hirtelen bekerült az újságba: egy hónapon belül már szállítjuk is a pakkot a hollandok közvetítésével.
Jól időzítve egy látványos villámutazást is megszerveztek munkatársai a miniszter úrnak az Irakban maradt maroknyi magyar katonához, nehogy azt higgyék, hogy őket végleg elfelejtettük. S ha már elröpült odáig, összehozták a NATO helyi kiképző parancsnokával, az amerikai főparancsnokkal és az iraki védelmi miniszterrel, hogy látszódjék, mi aztán benne vagyunk a sűrűjében. De kellett hozzá valami, amire felkapja a fejét a bulvár nélkül élni már nem tudó népünk. Hogy kinek jutott eszébe Irakba cipelni Fábry Sándort, a népszerű showmant, aki egyébként, mint tudjuk, kifejezetten allergiás a szegfűre, az lapzártánkig nem derült ki, bár a szerződésnek voltak titokzatos pontjai, például hogy a két híresség nem szerepelhet együtt, közös fotón. De minek kellett ehhez szerződés? Ki tett szívességet kinek, kit környékez gomblyukbetegség? Nyilván reklámfogás az egész, jól jöhet egy kis figyelem a NATO piszkálódása és a pártelnökválasztás előtt (is)... Ám nem biztos, hogy megérte a miniszter úrnak haverkodni egy médiasztárral. Amikor showmanek hakniznak háborús övezetben, az talán már nem annyira hiteles.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek