Pólus-pontok Lendkereke

Hazai életBalogh Mária2007. 02. 23. péntek2007. 02. 23.
Pólus-pontok Lendkereke

A tét viszont óriási. A Pólus-program keretében ugyanis a következő hét évben, uniós és magyar forrásból, mintegy hatszázmilliárd forintot fog a kormány arra költeni, hogy hazánk hét legnagyobb városa önálló gazdasági központtá váljon. Budapest mellett kiemelt fejlesztési centrum lehet Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, illetve a Székesfehérvár-Veszprém várostengely. A tervek szerint egyetlen városra átlagosan nyolcvanmilliárd forint jutna, de nem biztos, hogy egységesen mindegyik ennyit kap. A pénzért cserébe az az elvárás, hogy hosszú távon fenntartható, modern, versenyképes gazdasági és tudásközpontok jöjjenek létre. Az első Pólus-programok várhatóan idén júniusban indulnak el, a mérhető eredmények két-három év múlva mutatkoznak. Az  elbírálástól számított harmadik év végére be kell fejezni minden programot és el is kell számolni a forintokkal. Ha a feltételeknek valamelyik város nem felel meg, vissza kell fizetnie a pénzt.
A szakemberek állítják: biztonságot is ad a Pólus-program, hiszen azok a cégek, amelyek vállalják a termékek és a tudás, a technológia hasznosítását, hajlandók támogatni az elképzelést, ami számukra is hasznot hoz, mindenki jól járhat. Az adott város azért, mert sikeres pályázat esetén nagyobb ütemben fejlődik, s így mind több befektetőt vonz területére. Jól járnak a helybeliek is, akiknek újabb munkalehetőséget kínálnak az így létrejövő tudás- és gazdasági központok. Ezzel párhuzamosan nő az adott térség jövedelemtermelő képessége, ami segíti a régió gazdasági teljesítőképességének és a lakosság életszínvonalának emelkedését. Fontos cél az is, hogy a gazdaságban minél előbb alakuljanak ki olyan centrumok, amelyek húzóerővel rendelkeznek és még magasabb színvonal elérésére ösztönzik azt a vállalkozói réteget, amely megpróbál bekapcsolódni a világgazdaság élvonalába.
Debrecen vezetői például úgy döntöttek, legcélszerűbb a Debreceni Egyetemmel összefogni a tervek életre hívásához. Kiemelt cél e térségben például a komplett gyógyszer- és hatóanyag-kutatási program, melyet összekapcsolnak az élelmiszer-kutatással, továbbá ott van az agrárkultúra és az orvostudomány terén elért eredmények hasznosítása, az informatikai tudásközpont bevonása, valamint a Regionális Kiállítás- és Vásárközpont, a közlekedésfejlesztési terv.
A világ fejlett országaihoz képest jelentős hátrányt kell ledolgoznunk a kutatás-fejlesztésben, az eredmények üzleti hasznosításában és a vállalati innováció területén.
A Pólus-városok egymással is versengenek a pénzért. Alapvető szempont, hogy valamennyi résztvevőnek meg kell találnia azokat az egyedi jellemzőket, amelyek saját Pólus-programját megkülönböztetik más városok programjától.

Három program
A Nemzeti Fejlesztési Terven három nagy programot tartunk számon hazánkban:
- Regionális operatív program: az egyes régiók fejlesztési terveit tartalmazzák, melyekről a regionális fejlesztési tanácsok döntenek.
- Ágazati programok: egy-egy nagy ágazatnak - vasút, metró, villamos-vonal korszerűsítése, repülőtér-fejlesztés - az ügyeit, fejlesztési terveit tartalmazzák.
- Pólus-program: hangsúlyozottan a gazdasági fejlesztésre irányul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek