Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nyári időszakra jellemző a megnövekvő turizmus, amely fokozott vendég- és áruforgalmat, valamint magas szintű elvárást jelent, és nagymértékben befolyásolja a külföldiek Magyarországról alkotott véleményét, hazánk jó hírét.
A hazai és külföldi fogyasztónak egyaránt joga van a biztonságos, jó minőségű élelmiszerekhez. A fogyasztói elvárások és hatósági előírások kikényszerítése, hazánk jó hírének védelme és erősítése végett az élelmiszerellenőrző hatóságok a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal koordinálásával felkészültek a nyári időszakban történő fokozott élelmiszer-ellenőrzésre.
Fokozottan ellenőrzött egységtípusok
Kiemelten kerülnek ellenőrzésre az idegenforgalmi időszakban kiemelten látogatott vendéglátóhelyek és kereskedelmi egységek: szállodák, éttermek, büfék, piacok, vásárcsarnokok, valamint a nagy élelmiszer-áruházak. Az ellenőrzések azonban a kisebb egységeket sem kerülik el. A nyári időszakban közétkeztetést, csoportos étkeztetést biztosító egységek (például nyári táborok), rendezvényszervezők (például parti szervizek) is számíthatnak váratlan ellenőrzésekre.
Ugyancsak gyakori ellenőrzésre számíthatnak a nagy tömegrendezvények (Forma-I, Sziget-fesztivál) vendéglátó egységei, kitelepülései is.
Az ellenőrzések elsődleges szempontjai
Az ellenőrzések során elsősorban az ételmérgezések megelőzését szolgáló higiénés rendszabályok betartását vizsgálják (a tevékenység ellenőrzése kiterjed a hűtési lánc teljes hosszára, a hőkezelésre, a higiénés körülményekre, a tisztaságra).
Kiemelt figyelmet fordítanak az áruk eredetének és nyomon követhetőségének ellenőrzésére, a feketegazdaság elleni fellépésre is, a dokumentumok, és azok hitelességének, valamint a dokumentum és az áru összetartozásának, beazonosíthatóságának vizsgálatával. A nyomon követés ellenőrzésének kiemelt része a mozgóboltok ellenőrzése, az előállított mennyiség és az engedélyezett kapacitás összehasonlítása az egyedi azonosítóval nem rendelkező termékek esetében (kiemelten a sertéshúsnál).
Fontos szempont a fogyasztók érdekeinek védelme, a fogyasztók megkárosításának megelőzése is. Ezért ellenőrzik az ártájékoztatás, jelölés, reklámozás megfelelőségét, valamint próbavásárlással a mérések és kiszámolt árak pontosságát.
Vizsgálják a termékek minőségét, biztonságát is.
A kiemelt ellenőrzési időszakban a hatóság munkatársai fokozottan ellenőrzik a szarvasmarhatartó telepeket, azok járványvédelmi helyzetét, az állatok egyedi azonosítottságát és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásokat, az élő állatok szállításának körülményeit.
Fokozottan ellenőrzött termékcsoportok
Az ellenőrzések során a hatóságok egyes termékcsoportokra kiemelt figyelmet fordítanak. Ezek elsősorban a közegészségügyi szempontból fokozott kockázatot jelentő élelmiszercsoportok: friss és előkészített húsok, húskészítmények (kiemelten a sertéshús), fogyasztói tej, rövid fogyaszthatósági idejű fermentált tejtermékek.
Kiemelten vizsgálják a söröket, a jégkrémeket és a méhészeti termékeket, valamint a friss zöldségek, gyümölcsök minőségét és növényvédőszer-maradék tartalmát is.
A termékek minőségi és biztonsági jellemzőit helyszíni és laboratóriumi vizsgálatokkal egyaránt ellenőrzik.
Az élelmiszer-ellenőrző hatóságok együttműködése
Az ellenőrzések a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatallal előzetesen egyeztetett terv és feladatmegosztás szerint történnek, mely a MÉBIH (www.mebih.gov.hu) honlapján elérhetők. Az ellenőrzéseket a hatóságok saját hatáskörüknek megfelelően, de összehangoltan végzik. Közös akciók is várhatók a rendőrség, az adóhivatal és a vám-és pénzügyőrség bevonásával.
Az együttműködés során a termékek nyomon követhetőségét a teljes termelési folyamatban ellenőrzik.
Kommunikáció
A nyári ellenőrzések során végzett ellenőrzések eredményeiről a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal és a hatóságok rendszeresen tájékoztatást adnak a sajtó útján, valamint honlapjaikon keresztül is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu