Mintaadó bólyi példa

A bólyiak hegyeket mozgattak meg azért, hogy elérhessék a világhálót. Kiépült nemrégiben a korszerű helyi hálózat, és az alig négyezer lelkes kisváros polgármesteri hivatala is részt vállal a rendszer működtetésében. Az önkormányzat a térségben alternatív szolgáltatónak számító vezetékes távközlési cégre alapozott.

Hazai életPintér Csilla2007. 07. 20. péntek2007. 07. 20.
Mintaadó bólyi példa

Mivel az elavult kábelhálózat fejlesztése túlságosan sokba került volna, a régi technológia foltozgatása helyett Bóly városa tavaly közbeszerzési pályázatot hirdetett korszerű internetes rendszer kiépítésére.

Sok víz folyt le a Dunán a tervek megvalósulásáig, az engedélyek beszerzése nem ment egyik napról a másikra. Nemrégiben azonban felkerülhetett végre a pont az i-re, és a munkák végeztével átadták az Ericsson Magyarország Zrt. által kiépített, az Invitel Távközlési Szolgáltató Zrt. és a helyi polgármesteri hivatal által működtetett optikai IMS-hálózatot. Ennek a XXI. századi megoldásnak az a lényege, hogy a jelek fényvezető üvegszálas kábelben futnak, így a megszokotthoz képest egyszerűbb, gyorsabb, gazdaságosabb a jelátvitel, s ugyanazon a hálózaton keresztül lehet telefonálni, internetezni és tévézni.

Mivel kistérség-fejlesztési pályázatot az előző évben nem írtak ki, a település hitelből fedezte a hálózat kiépítését, 273 millió forintot költött rá. Az önkormányzat a hitelt a következő öt évben tervezi visszafizetni, és mihelyt ez megtörtént, a szolgáltatás akár nyereséget is termelhet a városnak.

Az új internetes rendszerbe eddig 1240 portát kapcsoltak be, ennyi háztartásban fizettek elő az ötvencsatornás kábeltévé-szolgáltatásra, hatszázan rendelték meg az internet-hozzáférést, és ugyanannyian kapcsolódtak a távközlési hálózathoz. Az utóbbiaknak csábító volt egyebek mellett az is, hogy a telefonbeszélgetések a hálózaton belül egymás között ingyenesek. A többi szolgáltatás ára is megfizethető: a nagy sebességű internet-hozzáférésért például hatezer, ugyanakkor a kábeltelevízió-előfizetésért 2500-3700 forintot fizetnek a helybeliek.

Egyértelmű, hogy a városka vezetőinek elszántsága mellett a lakosság együttműködése is elengedhetetlen volt a beruházás tető alá hozásához, amely példa értékű lehetne az elmaradott kistérségeknek. Hárs József bólyi polgármester szerint azért is volt égetőn szükség a fejlesztésre, mert látványosan nő a település lélekszáma, a fiatalok többsége a városban szeretne maradni és boldogulni. Elsősorban a felnövekvő generációk megtartása tette megkerülhetetlenné a modern technikai háttér megteremtését.

A világháló ma már idősnek, fiatalnak nélkülözhetetlen a mindennapi életben, emellett megkönnyíti az elektronikus közigazgatás bevezetését és elterjedését is. A nagy sebességű internetszolgáltatás ráadásul alapja lehet az otthonról végezhető távmunkának is, aminek nagy jövőt jósolnak. Nem csupán Bólyban, hanem az egész országban. Már csak azért is, mert a szakértők szerint ez lehet az egyik megoldás az alacsony szintű magyar foglalkoztatás problémáira.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek