Élőlánc és népszavazás

Dunaújvárosban élőlánccal veszik körül a hulladéklerakót, és népszavazást kezdeményeznek, amennyiben folytatják a Csepelen illegálisan tárolt galvániszap odaszállítását.

Hazai életTódor János2007. 11. 16. péntek2007. 11. 16.
Élőlánc és népszavazás

A múlt hét közepén kezdődött el az 1200 tonna galvániszap Dunaújvárosba, a Terszol Környezetvédelmi és Építőipari Kft. telephelyére szállítása. A veszélyesnek számító anyag ártalmatlanítását közbeszerzésen elnyert cég környezetvédelmi vezetője, Borbás Béláné szerint választási lehetősége nincs a Terszolnak, folytatnia kell a szállítást, mivel erre szerződést kötött a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatósággal. A cég vállalta, hogy a mintegy 600-700 teherautónyi ártalmas anyag és szennyezett föld Csepelről elszállítását és ártalmatlanítását 60 nap alatt elvégzi. A környezetvédelmi vezető visszautasítja a feltételezést, hogy a galvániszap szennyezheti Dunaújvárosban a talajt és a Dunát, hiszen az unió környezetvédelmi előírásait messze felülmúlóan biztonságos a hulladéklerakó.
Gombos István önkormányzati képviselő még a korábbi a közgyűlésen bejelentette: ha kell, élőláncot szerveznek, de mindenáron megakadályozzák a galvániszap Dunaújvárosba szállítását. A helyi környezetvédők mellett az ország minden részéről állítólag több százan lennének hajlandók részt venni egy ilyen tiltakozó megmozduláson. A közgyűlési többség sem tétlenkedett, már az ülés utáni estén elhatározta, hogy népszavazást kezdeményez. Abban az esetben, ha helyi ügyben a képviselők többsége kinyilvánítja ez irányú szándékát, akkor a testület aláírásgyűjtés nélkül is kiírhatja a szavazást. A múlt hét végén a képviselők leadták a kezdeményezésüket rögzítő dokumentumot a polgármesternek, akinek – mivel több mint nyolcan kézjegyükkel hitelesítették azt – össze kell hívnia a közgyűlést. A szavazólapon szereplő kérdést a helyszínen fogalmazzák meg.
A Terszol Kft. vezetői számára érthetetlen az ellenkezés. A dunaújvárosi papírgyár közelében fekvő telepen több mint harminc éve tárolnak veszélyes anyagokat. A cég 2000-ben PHARE-támogatással felújíttatta az egész létesítményt, és azóta az unió környezetvédelmi szakemberei rendszeresen ellenőrzik az üzemeltetést. Az átépítés idején nyilvánosan meghívták a városlakókat, bárki megnézhette, milyen körülmények között ártalmatlanítják a veszélyes anyagokat. Senki nem tiltakozott akkor, és a telephely iránt is minimális volt az érdeklődés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek