Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A béreket és a fizetéseket illetően Magyarország az utolsó helyre szorult, a jövedelmekre kivetett adók alapján viszont az éllovasok között szerepel a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) harminc tagállamot számláló listáján.
Kép: Belvárosi templom felújítása építkezés ácsmunkák gerenda munkavédelem 2008.01.18. fotó: Németh András Péter
A tagországok gazdasági növekedésének élénkítésén és pénzügyi egyensúlyának javításán dolgozó szervezet legfrissebb kimutatása szerint a vásárlóerő alapján számolt egy főre jutó éves bér Magyarországon 9822 dollár volt (2007-ben), és ezzel az OECD-lista utolsó helyére szorultunk. Ez a bérszint negyede a dél-koreainak (37 488 dollár), harmada az OECD-átlagnak (24 660 dollár), s elmarad a csehtől, a lengyeltől és a szlováktól is. A jövedelemadók terén viszont 51 százalékos elvonással az éllovasok között szerepelünk. Csak Belgiumban (55,4 százalék) és Németországban (52,5 százalék) magasabb a bérekre és a fizetésekre kivetett adó, mint nálunk.
Magyarországon a szociális olló is nyílt. Csaknem hatszorosára nőtt a jövedelmi különbség az aktív népesség legjobban és legrosszabbul kereső tíz-tíz százaléka között. Az arány 1995-ben még alig négyszeres volt. Hasonló mértékben (4,86-szorosára) csak az Egyesült Államokban erősödött a jövedelmek különválása. Ugyanakkor a legalacsonyabb Norvégiában (2,21-szeres) és Svédországban (2,33-szoros).
Az OECD legfrissebb adatait értékelő gazdasági elemzők szerint a jól és a rosszul keresők között mindenhol elmélyült a szakadék a mögöttünk hagyott évtizedben. Csökkent továbbá a hazai termékből (GDP) a dolgozóknak juttatott hányad. Minimálisan emelkedtek a bérek, és az esetek nagy részében elmaradtak a megélhetési költségek növekedésétől. Az adatok világosan mutatják, hogy akik 1995-ben is szegények voltak, mára még szegényebbé váltak. A világkereskedelem szabadabbá válása nemcsak előnyökkel jár, hanem fokozódó bizonytalansággal is. Az elemzők példaként említik a vállalatok áttelepítését, továbbá a foglalkoztatással kapcsolatos engedményeket, közöttük a munkavállalók kényszerhelyzetét: munkahelyük megőrzése érdekében sokat engednek munkáltatóiknak a béreket és a munkavégzés feltételeit illetően.
Megfigyelhető néhány ország elszegényedése is. Jellegzetes ebből a szempontból Olaszország esete. A taljánok a harmincas bérlista 23. helyére szorultak vissza, és fizetéseik nemcsak a francia, a német és a brit keresetektől maradnak el jelentősen, hanem még a görögökétől és a spanyolokétól is. Az OECD felhívja a nemzeti kormányok figyelmét az egyenlőtlenségek mérséklésére.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu