Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kistelepülések csaknem negyven, nagyrészt roma és tartósan munka nélküli lakója vehette át zöldség-, fűszer- és dísznövény-termesztői, illetve parkgondozói szakmunkás-bizonyítványát Borsodban egy uniós programnak köszönhetően.
Kép: sajótér foglalkoztatási projekt támogatás képzés fóliasátor munka üvegház zöldség növénytermesztés falu Berzék kanna öntözés palánta víz paradicsom 2008 07 30 Fotó: Kállai Márton
Megismerhették a szakma minden csínját-bínját, sőt a képzés ideje alatt dolgozhattak is azok, akik az elmúlt másfél évben a Sajótér-társuláshoz tartozó Berzék, Girincs, Kesznyéten, Kiscsécs, Köröm és Ónod községekben részt vettek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség európai uniós képzési-foglalkoztatási programjában. A most zárult pályázat – amelyre 144 millió forintot szántak – az átlagosnál is rosszabb helyzetben lévő hat borsodi kistelepülésen negyven ember sorsának rendezését vállalta fel a társulást összefogó Berzék önkormányzatának vezetésével.
Javarészt olyan nőket és férfiakat vontak be a képzésbe, akik már évek óta kiszorultak a munkaerőpiacról, és képzettség híján esélyük se volt a visszakerülésre. A negyven jelentkezőből végül 39-en szereztek OKJ-s bizonyítványt zöldségek, fűszer- és dísznövények termesztéséből, illetve parkgondozásból. A képzés ideje alatt hat, utána nyolc órában foglalkoztatták a program résztvevőit a Berzéken felállított, kétezer négyzetméteres fóliasátorban és a hozzá kapcsolódó egyhektáros területen. Az itt termesztett zöldségek és fűszerek mindig vevőre találtak a környékbelieknél, a virágok pedig a hat falu köztereit díszítik. A program mostani zárásával a berzéki önkormányzat öt, az ónodi polgármesteri hivatal pedig egy szakképesítést szerzett ember foglalkoztatását vállalta két évig, de bizonyítványukkal a többiek is jó eséllyel kereshetnek állást.
A borsodi Sajótér-társulás „bizonyítványosztása” folytatása annak a küzdelemnek, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében a 2004–2006-os időszakban indult a munkanélküliség csökkentésére. A korábbi hasonló programokban több mint 35 ezren vettek részt, 26 ezren sikerrel be is fejezték a képzést, és a szakmát szerzettekből csaknem tízezren ma is dolgoznak. Ami a nőket illeti, csaknem másfél ezernek sikerült piacképes szakmát tanulnia, több mint kétezren kaptak segítséget elhelyezkedésükhöz, vagy ahhoz, hogy valamilyen vállalkozásba kezdjenek. A főként romák foglalkoztatását segítő uniós pályázatok programjaiban is közel harmincezren vettek részt, és 4600-an kaptak szakmát a kezükbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu