Kómaközpont filmgyár helyett

Elsőként építenek speciális kómaközpontot Pécsett az országban, a volt mecseki szénbányák héthektáros területén, ahová korábban filmstúdiót terveztek.

Hazai életBesztercey Judit2008. 08. 15. péntek2008. 08. 15.
Kómaközpont filmgyár helyett

Januárban jelentette be Pécs polgármestere, Tasnádi Péter, Sas Tamás filmrendezővel együtt az úgynevezett „Mecsekwood” filmgyár és médiaközpont nagyszabású tervét. A megyeszékhelyre tervezett stúdió költségvetése elsősorban magántőkéből és hitelből jött volna össze, amelyhez a Pólus program európai uniós és hazai forrásaiból is kaptak volna pénzt. A filmrendező többször is eltérően nyilatkozott az építkezések kezdetéről: először tavaszra, majd 2008 őszére tette, s tervei szerint jövőre át is adták volna a filmstúdió kulcsait.
A pénzügyi kérdéseket firtatva Sas Tamás még májusban is úgy fogalmazott, hogy heteken belül kifizetik a telek árát. Az álomgyárból azonban a hírek szerint már nem lesz semmi, hiszen máig nem kötöttek írásbeli egyességet a holdinggal, s egy teljesen más profilú cég csapott le a szénosztályozóra.
A Pécs Holding Városi Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója, Varga Péter úgy fogalmazott lapunknak: azé az ingatlan, aki leteszi érte a pénzt. A vezérigazgatónak elfogyott a türelme, szerinte a rendező csupán álmokat szövögetett, ám egyszer sem pályázott a telekre. Sas Tamás cégének, a Greenhill Kft.-nek még előszerződése sem volt, csupán a médián keresztül üzengetett a vagyonkezelőnek. Nyilatkozataiban eltérő, újabb és újabb határidőkról beszélt, például, hogy mikortól kezdőthetnek a munkák, mikortól üzemelhet a filmgyár.
Sas Tamás azt nyilatkozta, hogy nem tudott a számára kéretlen vásárlóról. A Preszszó-sorozat és a 9 és fél randi rendezője mégsem csügged, s egy másik pécsi helyszínt keres a stúdióhoz.
A filmrendezőt a sokat emlegetett kómaközpont létrehozója, a mánfai telephelyű Kóma 1 Kft. előzte meg. A cég már ki is fizette a 280 milliós vételár foglalóját, 50 millió forintot. A kómakórház minden szempontból egyedülálló: nemhogy Magyarországon nincs, de Európa-szerte is ritka a hasonló jellegű egészségügyi intézmény. Hazánkban általános kórházi gyakorlat, hogy a kómás betegek különböző osztályokon kapnak elhelyezést.
A speciális intézményben azt tűzték ki célul, hogy a különböző betegségek miatt kómába esett betegeket egyazon kórházban ápolják. A vezetőség tervei szerint három órán belül ellátást kaphat náluk a kómába esett beteg. Ezt a célt segíti teljesíteni, hogy egy speciális mentőhelikopter is rendelkezésükre állna, s így az ország bármely pontjáról szállíthatnának hozzájuk akár friss balesetes, kómás betegeket is.
Az intézményt 2010-ben szeretnék átadni, a speciális kórházra a tervek szerint akár 5 milliárd forintot is költhetnek. A beruházást kutatás-fejlesztésre szánt keretéből az unió is támogatja.
A kómakórház létrehozásában külföldi szakemberek is részt vesznek, hamarosan Németország, Anglia, Hollandia és Franciaország kutatói is a baranyai megyeszékhelyre érkeznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek