Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Füles bádogkannában hordtam gyerekkoromban minden áldott este a frissen fejt tejet a szomszédból, és minden áldott este jókora füleseket kaptam érte. Az anyám, aki pedagógusként verési elveit kizárólag rajtam érvényesítette, más gyerekéhez egy ujjal nem nyúlt volna. Az egész falu tudta, és hasát fogta nevettében, hogy a „tantonéni” átok rossz gyerekét, aki lány létére mezítláb jár, káromkodik, fára mászik, fiúkkal verekszik, galambokat és nyulakat tenyészt, gyakran megruházza. S ez így volt rendjén, a verést én mindig megérdemeltem.
A tej miatt is. Anyám a zománcos bádogkannát hat körül nyomta kezembe, hogy siessek vissza, mire apám a városból hazaér, forralás után legyen kakaó a kőszáraz pogácsája mellé. Mert pogácsát sütni szegény éppúgy nem tudott, mint rendes kőtteseket. Amihez ugye nyári konyhás kemence kell és langymeleg padka, ahol a szőttes alatt szépen megkel a tészta. A tésztát az öreg Erzsike néni sodrófával és göcsörtös kezével kiteríti a belisztezett deszkán, bőven megkeni kristálycukros mákkal és dióval, összegöngyöli, berakja a kemencébe, s noha a nyári konyha vén faliórájára sose néz, mindig pontosan tudja, mikor fog kisülni. Akkor, amikor én megjelenek a tejes kannával, s szinte velem egy időben átballag az utca túloldaláról a hétrét görnyedt Eszti mama is.
Miért nincs egy csipketerítős, giccses nippekkel zsúfolt (évzárói ajándékok a szülőktől) pedagóguslakásban egy rendes kemence, csak Kékes televízió? Udvarunkat miért nem lengi be a meleg istállószag? Nyolcévesen én ezt nem értettem, de vágytam a tyúkkárálásra, tehénbőgésre, a lovak prüszkölésére, a széna illatára a pajtában. És főleg vágytam esténként a két öregasszonnyal zsugázni, akik a zsíros kártyalapok rakosgatása közben kitárgyaltak a faluban mindent és mindenkit. Eszti néni terjedelmes hátsóján kényelmesen elterpeszkedett a falócán, s ha valami nem tetszett neki, történetesen az, hogy a harangozó Jóska gyerek délutánra „már mindég el van dőlve a bortúl”, megvetően csak legyintett: „Laócsecs!” Nekem még Eszti mama kajánsága is tetszett, aki a legjobb zsugás volt hármunk közül. Szerintem gyakran csalt is, amit néha én is megpróbáltam, de az állítólagos rossz szemével mindig kiszúrta, így aztán legtöbbször ő nyerte el a hatalmas babszemeket. Bántam is én! Hiszen az első játszma végén Erzsi mama tálra pakolta a még meleg kőttest, nekem különösen nagy szeleteket vágva, mert ismerte már a falánkságomat. Ropogott a kristálycukor a fogam alatt, fenséges íze volt annak a kőttes kalácsnak! Egészen más, mint anyám porcukorral, borzasztó bolti margarinnal, élesztő helyett sütőporral készített vasárnapi zserbóinak, amiről úgy vélte; egy polgári sütemény ugyebár sokkal különb a paraszti kőttesnél! De mennyivel rosszabb!
A két öregasszonyt nagyon szerettem, ők is engem. Ezek voltak a mi titkos szeánszaink, hóttakat és élőket megidézve a lapok csendes surrogása közben. Erzsi mama töpörödött, csipogó hangú volt, olyan sovány, hogy egy múlt századi colostokos koporsókészítő alighanem fanyalgott volna a láttán; ugyan mennyi deszka kell majd ennek, ha magához szólítja az Úr! De ráncos álla alatt a fekete flokonkendőt mindig takarosra csomózta, Eszti mamáé pedig hetyke büszkeséggel meredezett, s bökősek voltak a szavai is, mikor pár óra múlva rám szólt: „Anyád nem lesz mérges, hogy megint késve viszed a tejet?”
Bizony az volt. Mire a koromsötétben hazafelé csámborogtam, valamicske tej a lábamra is csurgott. Anyám villámló szemekkel állt a kivilágított konyhában, megvárta, míg asztalra teszem a kannát, nehogy véletlenül kidőljön a tej, aztán már csattant is pofon, s a kötelező láb- és kézmosás után vacsora nélkül zavart ágyba. Fogalma se volt róla, hogy én mindig degeszre tömött hassal, boldogan aludtam el, és vártam a másnapot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu