Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyre többen kerülnek a Központi Hitelinformációs Rendszer feketelistájára, mert nem tudják törleszteni adósságukat: a nyilvántartottak száma egy év alatt 39 százalékkal nőtt. A Banki Hitel Károsultjainak Egyesületénél (BHKE) máris gyakrabban csöng a telefon, s akadt két olyan ügyfelük is, aki kilátástalan helyzetéből öngyilkosságba próbált menekülni.
A mélypont tavaszra várható, hiszen akkorra érvényesíti hatását a devizahitelek részleteinek drasztikus emelkedése, s elmúlik a hideg évszakokra érvényes kilakoltatási tilalom. Ráadásul többnyire három hónapos fizetési késedelem után keményítenek be a bankok, bár akad olyan is, amelyik már 30 nap után felmondja a hitelszerződést – tudtuk meg Lénárd Marianntól, az egyesület főtitkárától. Úgy véli, a kormány devizahiteleseknek szánt mentőövei nem húzzák ki az eladósodottakat a bajból.
A hitelkárosultakért munkálkodó egyesület most arról tárgyal a Bankszövetséggel, hogy a bankok nálunk is nyissanak olyan alapokat, melyekből átmenetileg kisegíthetik a betegség vagy munkanélküliség miatt fizetésképtelenné vált családokat. Lénárd Mariann szerint Franciaországban mintaszerűen működnek ezek az alapok. Sőt, Ausztriában is bevett dolog, hogy az adós, ha például síbalesete van, még a gipszágyból felhívja a bankját, s telefonon fizetési halasztást kér. Amíg az illető nem épül fel, a részleteit az említett alapból törlesztik, majd később az illető rendezi tartozását.
Nálunk viszont egyre kiszolgáltatottabbak az ügyfelek. Ezért is szeretne az egyesület a vidéki családsegítő szolgálatoknál, illetve a nép ügyvédeinél tájékoztató pontokat kialakítani. Sokan ugyanis meg sem nézik, milyen hitelszerződést írnak alá. A legveszélyesebb az, amikor a hitelt nyújtó opciós szerződést köt az adósával. Ha tehát elmarad a törlesztőrészlet, még végrehajtásra sincs szükség, hanem az ingatlan egyszerűen a bank tulajdonába kerül, majd többnyire értékének feléért, háromnegyedéért befektetők vásárolják meg. Az egyesület ügyfelei közül nemrégiben egy vecsési család járt pórul. A családfő betegsége miatt nem tudtak törleszteni, s ötvenmillió forintos értékre becsült házukon mindössze 20 millióért adott túl a bank. A hasonló esetek a válság miatt tömegessé válhatnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu