Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A görögkeleti románság az ortodox karácsonyt kolindálással és turkajárással tartja Magyarországon. Ők a szerb ortodoxoktól eltérően december 24-én ünneplik Jézus születését, a római katolikusokhoz hasonlóan.
A román ortodox püspökség székhelyén, Gyulán valamennyi hívő fontosnak tartja a karácsonyi hagyományok ápolását. Taga Kornélia, a román kisebbségi önkormányzat képviselője gyermekkora óta gyűjti a kolindákat, ezeket a vallásos, örömteli karácsonyi dalokat, amelyekkel a kis Jézust dicsőítik.
„Se szeri, se száma azoknak a kolindáknak, amiket elsajátítottunk. Minden régió más-más dalokat énekel, rengeteg kolinda él a köztudatban” – mondja a nemzetközileg elismert Pro Musica kórus tagja.
A római katolikus karácsonytól eltérően a románság egész éjjel ünnepel, kántálni, kolindálni járnak. A nem ritkán hagyományos népviseletbe öltözött családok, ismerősök bekopogtatnak egymáshoz, majd felteszik a kérdést a háziaknak, hogy szabad-e kolindálni. Az énekeseket gyertyával, kaláccsal, almával és vörösborral fogadják, a gyermekek pedig vászontarisznyákba gyűjtik a dalolásért kapott fémpénzt. Úgy tartja a hagyomány, minél több érme csörög a tarisznyában, annál gazdagabb lesz az új év. Mivel a kolindálás vallási hagyomány is, az ortodox papok ugyancsak eljárnak a házakhoz énekelni, s a karácsonyi misén is felcsendül a hagyományos dal.
Ugyancsak ortodox karácsonyi szokás az úgynevezett turkajárás, ami egyfajta termékenységi rítus: a kecskemaszkos báb, a turka a hiedelmek szerint elűzi a gonoszt az új esztendőben. Meghatározott dallamra, sajátos táncot járva lép be a házba, amit hegedűvel, dobbal, énekkel kísérnek.
A magyarországi románok karácsonyi ételeikben is őrzik a hagyományokat: csorbaleves lestyánnal, puliszka és hájas tészta kerül az asztalra, az ünnep előtt pedig négyhetes, húshagyó böjtöt tartanak. Ugyancsak jelentős ortodox hagyomány vízkeresztkor, január hatodikán a vízszentelés. A templomban a pap által bazsalikomból font csokorral megszentelt vízből valamennyi hívő kap egy üveggel, amit nagy becsben tartanak otthon.
A szentelt víznek mágikus hatást tulajdonítanak: egészségesek s betegek egyaránt előszeretettel fogyasztják. Ugyancsak vízkeresztkor tartják a házszenteléseket, ami a hiedelem szerint elűzi a gonoszt, és jótékonyan hat a termékenységre. Házszentelőkor a lelkészek otthonról otthonra, énekelve járnak a kereszttel, és szentelt vízbe mártott bazsalikommal öntözik meg a hívek hajlékát, akik csókot adnak a keresztre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu