Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Megyei jogú városból öt, kisvárosból harminckilenc, községből százhetvenöt szerepel az adósságrendezésre szoruló települések listáján. A települések továbbá idén tíz százalékkal kevesebb normatív támogatásra számíthatnak. Az önkormányzati miniszter is elismerte: a kötelező feladatok és az ellátásukhoz folyósított fejkvóta nem állnak arányban.
Az eladósodó kistelepülések helyzete azért is különösen nehéz, mert tartalékaik nincsenek, sem eladható ingatlanjaik, továbbá nincs saját bevételük, és náluk érződik leginkább a normatív támogatás rendszerének visszássága, azaz, hogy a kötelező feladatok ellátását egyre kevésbé fedezik a fejkvóták.
– Két út van előttünk. Magyarország évek óta nem tudja eldönteni, merre induljon – magyarázza a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára, Zongor Gábor. – Vagy minden település közvetlenül ellátja az adott feladatot – akkor ezt meg kell finanszírozni –, vagy oda kell telepíteni a feladatot, ahol ésszerűen, racionálisan el lehet látni. Akkor azt a problémát kell megoldani, hogy az a polgár, aki távolabb került a szolgáltatástól, hogyan jusson hozzá. Magyarországon a politika nem tudta eldönteni, melyik úton akar menni, egyszerre mindkettővel próbálkozott.
Országos átlagban ugyanis az önkormányzatok költségvetésének negyven százalékát fedezik a normatív támogatások, hatvan százalékot a saját bevételek. Ahol azonban nincs jövedelme a lakosságnak, nincsen versenyképes vállalkozó – azaz nincs helyi adóbevétel –, ott kizárólag a normatív támogatásból „él” a község, ami azt is jelenti, hogy az elvonások akár a teljes költségvetés tíz százalékát is kitehetik.
– Pénzügyi szempontból ezek nem igazi önkormányzatok – véli Zongor Gábor. Ha kapnak támogatást, akkor nyújtanak közszolgáltatást, ha nem, akkor nem. Ezért lenne sürgető a régen ígért átalakítás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu