Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
E heti témáink: a bor édesítése, a főzőláda használata, a csapadékvíz gyűjtése.
Savanyú szőlő jeligére
Tavaly sok helyütt nem érett be kellőképpen a szőlő, ezért a borok cukorfoka alacsony, savtartalmuk viszonylag magas lett. A savtartalmat több eljárással csökkenthetjük.
Legegyszerűbb, ha a savanyú bort ízlés szerint lágyabb vagy édes borral házasítjuk. Másik megoldás, ha alacsony hőfokú - fagypont közeli - helyen tartjuk a bort. Ott ugyanis fokozódik a borkő kiválása, tehát a borok savtartalmának egy része kristályos vegyület formájában kiválik.
A savtartalom csökkentésének még nagyobb óvatosságot kívánó eljárása, amikor a savat - borászati üzletekben kapható - porított szénsavas mésszel csapatjuk ki. Itt az adagolásra azért kell nagyon figyelni, mert ha többet adunk a szükségesnél, akkor a borból minden jelleget adó sav és zamatanyag kiürül. Ezt megelőzhetjük, ha a savanyú borok mindegyikéből négy darab egy literes üvegbe mintát veszünk. Az első üveg borba 0,5 gramm, a másodikba 1 gramm, majd 1,5 gramm és 2 gramm szénsavas meszet teszünk, mindegyikre ráírjuk az adagokat, majd az üvegeket jól fölrázzuk. Másnap ismét felrázzuk a borokat, majd hűvös helyen ülepedni hagyjuk. Amikor a bor letisztult (általában 3-4 nap múlva), a mintákból kóstolással kiválasztjuk a legkellemesebb ízűt. Az ebbe juttatott szénsavas mész adagját az egyes hordókban lévő borok mennyiségére átszámítjuk, a kimért mennyiséget egy kisebb mennyiségű borban - vigyázva, mert erősen habzik - jól elkeverjük. Az elegyet folytonos keverés közben lassan a hordóba juttatjuk. Másnap újra átkeverjük, majd ülepedni hagyjuk. Egy-két héten belül a szénsavas mész a borkősavval kicsapódik, ekkor az üledékről a bort tiszta hordókba átfejthetjük.
Szabó Aladár, Ózd
A főzőláda a hagyományos háztartások egyik ötletes, energiatakarékos alkalmatossága. A fazekaknál nagyobb fedeles kosár vagy láda, amelynek belsejét szalmával, párnákkal vagy más hőszigetelő anyaggal minden oldalról (felülről is) vastagon kibélelték. A lassan fövő ételeket helyezték a főzőládákba, miután azokat jól felforralták. Az ételek itt a saját levükben lassan párolódhattak, nem főttek szét, és nem is égtek oda. Ilyen kíméletes módon az ételek vitamintartalma és zamatanyagai jobban megmaradtak, mint főzéssel. A lassú párolással az ízek is jobban összeértek, a rostos anyagok kevésbé károsodtak. Minden tekintetben nagyon korszerű a mai háztartásokban is a főzőláda. Egész egyszerűen is megoldható, hiszen egy-egy öblös székben párnákból is kialakíthatjuk a megfelelő fészkeket. Ezekben - lehetőleg cserépfazékban, de mindenképpen zománcos vagy tűzálló üvegedényben - egy alapos forralás után a legnehezebben fövő ételek is omlósra, ízletesre párolódnak.
Timóthy Gábor, Zala
A csapadékvizet lehetőség szerint a helyszínen ajánlott megőrizni. Erre a kertekben tereprendezéssel - akár egész enyhe lejtéssel is - összefolyó teknőket alakíthatunk ki, ahonnan a víz leszivároghat az altalajba. Kisebb kertekben is lehetőség van arra, hogy a ház ereszét ne a csatornába, hanem épített vagy előregyártott ciszternákba vezessék, ahonnan száraz időszakban öntözhetnek - a vezetékes víznél jobb minőségű vízzel. Olcsóbb megoldás, ha a vizet akár egy mélyedésben kialakított kerti tóban vagy talajszint alatti szikkasztókban gyűjtik össze. Az előbbi megoldás inkább nagyobb kertekben ajánlható. A szikkasztógödröt vagy árkot olyan mélységben és az építményektől olyan távolságban alakítsuk ki, hogy az ott összegyűlő víz az alapokat és a közműveket ne veszélyeztesse.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu