Gyógyító fehér fagyöngy

A fagyöngy két fajtáját láthatjuk a lombjukat vesztett fák vastagabb ágain. A tölgyféléken, bükkön és a szelíd gesztenyén a lombhullató sárga fagyöngy, más nevén fakín telepszik meg, míg a többi fán - fenyőféléken, erdei, dísz- és gyümölcsfákon - az örökzöld fehér fagyöngy, más néven madárlép.

Házunk tájaVeszelszky Éva2005. 03. 04. péntek2005. 03. 04.
Gyógyító fehér fagyöngy

Mindkét fajt nagyobbrészt a madarak terjesztik, mivel a ragadós bogyók belsejét úgy fogyasztják, hogy a bogyókat a fák ágaira ragasztják, és onnan csipegetik ki a magokat körbevevő kocsonyás anyagot. A mag kicsírázik, és szívógyökereket ereszt az ágak szállítószöveteibe. Ezek segítségével a fagyöngy elszívja a fák által felvett vizet és tápsókat. A fehér fagyöngy örökzöld levelei asszimilálnak, így csak félig élősködik, a sárga fagyöngy azonban teljességgel a fák tápanyagait fogyasztja. Mindkét faj vált ivarú, azaz egyik bokrán csak hím, a másik bokrán csak női virágok vannak. A fák ágain egymás közelében lévő bokrok virágairól szél és rovarok útján a női virágok könnyen porzódnak, így a fákon mindkét fagyöngy gyorsan elszaporodhat. Kezdetben csak azok az ágrészek száradnak el, amelyeken a fagyöngy megtelepedett. Ilyenkor elég csak a megtámadott ágakat - jó kétarasznyi egészséges résszel együtt - levágni és elégetni. Minél tovább halogatjuk a fertőzött részek eltávolítását, annál nagyobb a veszélye a fagyöngy élősködése következtében legyengült fák kipusztulásának. A másik veszély, hogy a madarak széthordják a terméseket a környező kertekbe, és azokkal megfertőzik az egészséges fákat is.
A fagyöngy nemcsak károsítóként, hanem gyógyhatása révén is ismert. Gyógynövényként azonban csak az örökzöld fehér fagyöngyöt jegyzik. Mivel élettani kapcsolat van az élősködő fagyöngy és gazdanövénye között, a drog hatóanyag-tartalmát a gazdanövény fajtája, kora, a fagyöngynek a fán való elhelyezkedése és a gyűjtés ideje is befolyásolja. Legértékesebbnek az almafáról gyűjtött fagyöngyöt tartják, becsülik a jegenyefenyőről, nyírfáról és kőrisről szedetteket is. Hatóanyag-tartalma ősszel a legmagasabb, de gyűjthető télen és kora tavasszal is. A levéldrogba termés is kerülhet, bár abból külön kenőcsöt készítenek visszér és fagyott sebek kezelésére. A levéldrog vérnyomáscsökkentő és vérnyomás-kiegyenlítő hatású, emellett immunerősítő tulajdonsága is ismert. Daganatos betegségek leküzdésében és az áttétek megelőzésében is jó hatású lehet a fogyasztása, de ehhez mindenképpen a kezelőorvos tanácsát kell kérni. A fagyöngytea okozhat mellékhatásokat is - hidegrázást, keringési zavarokat, allergiás tüneteket -, fogyasztása nagy óvatosságot kíván, legjobb az orvos tanácsaira hagyatkozni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek