Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2005. 03. 04. péntek2005. 03. 04.
Üzenjük

Agárdi József, Soltszentimre, Csontos László, Kazincbarcika
A gyógyhatású gyümölcséért termesztett homoktövis kétlaki növény, azaz külön növényen vannak a porzós és külön növényen a termős virágok. Kisebb telepítésekben négy, nagyobbakban tíz nőivarú növény mellé szükséges egy virágport adó hímivarú növény. Telepítéskor a jó beporzásért a facsemetéket négy és fél-öt méter sor- és két méter tőtávolságra, sakktáblaszerűen ültetik. A homoktövis fénykedvelő, hidegtűrő növény, a gyengén savanyú, mészmentes, laza homok- vagy öntéstalajokat kedveli. Sík vagy enyhén lejtős területen fejlődik szépen, az árnyékolást nem tűri. Bár a vad fajai szárazságtűrőek, és sovány talajokon is megélnek, jó minőségű és mennyiségű termést csak öntözés és rendszeres tápanyag-utánpótlás mellett várhatunk tőle. Mivel a gyökerein nitrogént megkötő gümők vannak, ebből a tápanyagból kevesebbet, foszforból többet igényel, és nagyon meghálálja a szerves trágyázást. Az elültetett facsemetéket alacsony fácskának nevelik. Mivel a homoktövis az éves hajtásokon hoz termést, az évenkénti ritkító metszés során a többéves hajtásokat tőből eltávolítjuk, ezzel az egyéves termőhajtások képződését serkentjük. A homoktövisfácskák négy-hat éves korukban fordulnak termőre, és általában húszéves korukig termőképesek.
Homoktövis facsemetéket jelenleg a Gyógynövény-kutató Intézet Rt. faiskolája forgalmaz, de csak őszi kitermeléssel. A csemetéket suháng minőségben, szeptembertől árusítják. Előzetes megrendelést írásban fogadnak el: GYNKI Rt., 2011. Budakalász, Pf. 11 címen vagy a 06-26/340-426 faxszámon.

Mikus János, Csomád
A hidegben tárolt dughagymából fejlődő vöröshagyma hajlamos a korai magszárképzésre. Ennek az a magyarázata, hogy rendes körülmények között a kétéves (első évben hagymafejet, második évben magszárat fejlesztő) hagyma fejlődési ideje a dughagymákat ért hideghatás következtében lerövidül. Emellett minél nagyobb a dughagyma, annál hajlamosabb a korai felmagzásra, míg apró dughagymával ez a jelenség ritkább. A korai felmagzás megelőzésére a dughagymát 20 Celsius-fok feletti hőmérsékleten tárolják, vagy 38 Celsius-fokon hőkezelik, ami a tapasztalatok szerint megszünteti ezt a káros jelenséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek