Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2005. 05. 27. péntek2005. 05. 27.
Üzenjük

Tóbiás Levente, Eger
Hagyományos parasztbarack a Gönci magyar kajszi, amely az egyik legtűrőképesebb házikerti fajtánk. Gyümölcse gömbölyű, édes magvú, a gyümölcshús bő levű, gyengén rostos, édes-savas, nagyon zamatos. Kiváló lekvárnak is.  Újabban - főként nedves agyagtalajokra - szilvaalanyra oltják a kajszifajtákat, amelyek így a gutaütésre kevésbé fogékonyak, ezért hosszabb életűek.

Bálint Károly, Békéscsaba
Kerti tavak szigeteléséhez többféle ásványi és műanyagot használhatunk fel. Az ásványi anyagok közül az agyag, illetve a magas agyagtartalmú bentonitok alkalmasak a vízzáró réteg kialakítására. Ezekből a talaj kötöttségétől függően - kötött talajban kisebb, homokon nagyobb mennyiséget - kevernek be egyenletes elosztásban a kialakított meder talajának felső húsz-ötven centiméter vastag rétegébe. A porrá tört agyag mikroszemcséi víz hatására megduzzadnak, így tökéletes vízzáró réteget adhatnak. Ennek a megoldásnak nagy előnye, hogy az ásványi anyag nem gátolja a vízi élőlények természetes élőhelyének kialakulását. Ilyen helyen, a folyamatosan vastagodó iszapban a halak és a békák télen menedéket találnak, mert a befagyott víztükör alatt is elegendő oxigén van (szemben a beton- vagy műanyag szigeteléssel, ahol a befagyott víztükör alatt a halak sokszor oxigénhiány miatt megfulladnak). Az ásványi szigetelés mellett szól az is, hogy a vízzáró réteg olcsón, viszonylag könnyen kialakítható, és a meder nagyságának vagy helyének változtatásakor sem keletkezik szemét. A feleslegessé vált agyagréteg egyszerűen beforgatható a talajba. Emellett viszonylag természetesnek hatnak a különböző mederfóliákkal szigetelt kerti tavak is.

Óbányai Vilmos, Verőce
Pozsgás növények (muskátli, kövirózsák, varjúhájfélék) dugványai a sok vízre nagyon érzékenyek, gyakori náluk a rothadásos pusztulás. A baj elkerülhető, ha a megszedett levél- vagy szárdugványokat egy-két órára - a vágott felület szikkadásáig - levegőn hagyják, és csak ezután dugványozzák. A nedvességtartalomtól függően néhány napig, esetleg egy hétig egyáltalán nem öntözzük a palántákat. Aztán, ha a dugványok végre vizet kapnak, hirtelen erőteljesen gyökeresedni kezdenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek