Másodvetésű zöldbab

Számos zöldségnövényünk alkalmas másodvetésre, ám annak, hogy a nyár közepi magvetésből, ültetésből jó termést szüretelhessünk, van néhány feltétele. Közöttük az egyik első, hogy öntözni tudjunk, hiszen a másodtermények kezdeti fejlődésének ideje a legszárazabb hónapokra esik. Hasonlóképpen fontos, hogy az előző növénykultúra időben lekerüljön, és legyen elegendő idő a másodvetés talaj-előkészítésére, a magágy ülepedésére. De érdemes megfontolni azt is, hogy van-e közös veszedelmes károsítója az egymás után termesztett két növénynek.

Házunk tájaValló László2005. 07. 01. péntek2005. 07. 01.
Másodvetésű zöldbab

Igen hosszú a sora a másodvetésre alkalmas zöldségféléknek, azonban egy fajon belül a fajtákat is meg kell válogatnunk. Jól előkészített talajban, öntözéssel megbízható, jó termést várhatunk a bab, a zöldhagyma, a kései káposztafélék, a cékla, a sárgarépa, a petrezselyem, a fejes saláta, a spenót, az új-zélandi spenót, az uborka, a spárgatök, a cukkini, a csillagtök, a hónapos retek, a nyári és a téli retek, valamint a csemegekukorica másodvetéséből.
A másodtermesztés egyik veszélye, hogy az igen erős napsütésben a még zsendülő palánták megéghetnek. Ha fólia alatt vagy üvegházban neveljük a plántákat, védelmük egyszerű: árnyékolni kell a termesztőberendezést. Erre a célra az egyszerű raschelhálók a legalkalmasabbak, amelyeket ráterítünk a fóliára és a sarkait lekötözzük.
Az öntözést a tartósan meleg, nyári időjárás teszi általában pótolhatatlanná. Ha a másodvetés a kezdeti, különösen kritikus fejlődési időszakában nem kap elegendő vizet, az helyrehozhatatlanul visszavetheti az egész állományt. Ezen túlmenően fontos tudni, hogy melyek vízigény szempontjából az egyes növények kritikus fejlődési szakaszai. Így például a bab és a csemegekukorica esetében ez az időszak a virágzás kezdetével esik egybe. A kritikus időszakban végzett öntözést a növények bő terméssel hálálják meg.
A zöldbab az egyik legnépszerűbb másodvetés, már csak azért is, mert a legtöbb kertben jól termeszthető, nem olyan igényes a talaj szerkezetére, mint például az uborka vagy a paprika. A bokorbabot 35 centiméter sor- és 10 centiméter tőtávolságra vessük. A vetés mélysége laza, homokos talajon 5, kötöttebb földben ennél sekélyebb, 3-4 centiméter legyen. Ha fészekbe vetjük a magot, tenyészterületnek 30 x 30 centiméter ajánlott. (Ilyenkor 5-6 magot szórunk egy fészekbe.) A karós bab termesztéséhez 150-200 centiméteres karókat válasszunk, ezeket egymástól 50-60 centiméterre szúrjuk le a földbe, fölül pedig prizma alakban kössük össze azokat. Mivel a karós bab vízigényesebb, az öntözés itt még inkább feltétele az eredményes termesztésnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek