Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A birkanyáj egyik nyári betegségét a juhbagócs lárvái okozzák. A 10-12 milliméter hosszú, sárgásszürke színű, szőrökkel fedett légy leginkább a nyári hónapokban, a legmelegebb déli órákban repül. Ez a rovar elevenszülő, álcáit röptében rakja le a juhok orrnyílásainak közelébe, esetleg az orr nyálkahártyájára, a szem közelébe, ritkábban más testtájakra.
Az álcák körülbelül egy milliméteresek, az orrüregbe vándorolnak, ahol azután elérik mintegy 25 milliméteres nagyságukat. A következő tavasszal vagy nyár elején hagyják el az orrüreget, a talajra hullanak és bebábozódnak. A bábból négy-hat hét múlva kirepül a légy. Az orrba jutott lárvák fejlődése tehát mintegy nyolc-kilenc hónapig tart, ez idő alatt okoznak jellegzetes tüneteket.
Amikor a nyáj körül megjelennek a juhbagócsok, az állatok nyugtalankodni kezdenek, fejüket rázzák, orrnyílásaikat ösztönszerűen igyekeznek elrejteni, úgy is, hogy összebújnak vagy orrukat a talajhoz szorítják. A lárvák bevándorlása alatt orrukat dörzsölik, gyakori "orrfúvással" igyekeznek tőlük megszabadulni. A lárvák bejutása után átmenetileg megnyugszanak, nyugalmuk azonban csak addig tart, amíg a lárvák az orrüregben el nem kezdenek növekedni. Innentől tapasztalhatjuk az orr- és melléküregek hurutját, a savós, később nyálkás, nyálkás-gennyes orrfolyást és kötőhártyahurutot.
A lárvák orrüregbeli fejlődésének utolsó hónapjaiban az állatok sokat prüszkölnek, némelyik juh időnként nyugtalan, fejét rendellenesen tartja, és mozgászavarok is észlelhetők rajta. Az idegrendszeri tünetek (súlyos izgatottság vagy tompultság, kényszermozgások, görcsök) azt jelzik, hogy a lárvák az orrüregből feljebb kerültek, a koponya rostacsontjába is eljutottak, a gennyes folyamat átterjedt az agyburokra, sőt a kórokozó az agyvelőbe kerülhetett, s ott másodlagos baktériumfertőzés révén tályogok képződtek. Az ilyen állatok lesoványodnak, majd senyvességben pusztulnak el.
Ha csupán az orrüregben voltak lárvák, a tünetek a következő tavaszi-nyári kivándorlás idején súlyosbodnak, de az enyhébb fertőzöttség akár észrevétlen is maradhat.
A betegséget úgy előzhetjük meg, ha irtjuk a legyeket, a legelőn is, főként a rajzás időszakában. Régebben a betegség kezelése juhászteendő volt: a juhász a hátukra fektetett juhok orrüregébe lárvákat elölő vagy "kihajtó" szereket juttatott. Ma a betegség kezelésére hatásos injekciós készítmények is vannak forgalomban, amelyek beadása természetesen az állatorvos feladata.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu