Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyik olvasónk arra panaszkodott, hogy a mángold levelén lyukak jelennek meg. Mit tegyen, fogyaszthatja-e a károsodott leveleket? Földi bolha kártételére gyanakodva tanácsoltam, hogy enyvezett lappal gyérítse a kártevőket, és ha még nem száradtak el a levelek, fogyaszthatja is. Ekkor döbbentem rá, hogy sokan még nem ismerik ezt a növényt, pedig érdemes termeszteni a konyhára.
Főleg a spenótfőzeléket kedvelők fogyaszthatják a mángoldot. Ennek a répafélékhez tartozó növénynek kétféle változatát különböztetjük meg, a felhasználás szerint a leveléért, illetve megvastagodott levélnyeléért termesztett változatait. A Földközi-tenger vidékén őshonos növény nálunk kevéssé terjedt el, pedig sokoldalú felhasználása és igénytelensége miatt indokolt lenne a termesztése, különösen a házi kertekben.
A cékláéhoz hasonló magja - gomolytermése - már nyolc-tíz fokon csírázásnak indul, növekedéséhez tizenöt-húsz fok elégséges. A kifejlett növények enyhe fagyot is kibírnak, hó alatt áttelelnek. Vetésével nem kell sietni, áprilisig várhatunk. Másodvetésként a korán lekerülő borsó, saláta, spenót után vethetjük, húsz-negyven centiméteres sortávolságra. A levélmángoldnál húsz centiméterre, a bordás mángoldnál negyven centiméterre egyeljünk, hogy a kedvező tenyészterület mellett borítsák be a talajt. Amíg a talajt nem fedi be, gereblyével tartsuk tisztán a gyomoktól, és takarjuk, mulcsozzuk a talajt fűkaszálékkal vagy az előveteményként lekerült borsó szalmájával. A kikelő gyomokat gyomláljuk ki - a kihúzott növényekkel is vastagíthatjuk a talajtakarást.
A levele nyolc-tíz hét múlva szedhető. Késsel egyenként, tőben vágva a leveleket, a frissen hajtókat épen hagyva, folyamatosan szedhetjük. A levélnyeléért termesztett mángold tizenkettő-tizenhat hét múlva ad szedhető, kellően kifejlett levélnyeleket. Jó szomszédnövényei a cékla, a retek, a sárgarépa, a káposztafélék, de a megfelelő távolságot tartani kell, mert beárnyékolja a szomszédokat.
A leveléért termelt metélőmángold-fajták: a Grüner Schnitt (zöld vágó) és az Immerwahrender Schnitt (állandóan vágható). Leveléért és levélnyeléért egyaránt termeszthető a Lucullus, a levélnyeléért az ezüstbordájú, a Glatter Silber (sima ezüst), a Krauser Silber (fodros levelű ezüst) és a Gelbgrüner Breitblatigger (széles levelű sárgászöld).
Levelét, levélnyelét levesekbe tesszük, húsok ízesítésére használhatjuk. A levélből készült "spenót" alig különböztethető meg az valóditól. A levélnyelet nem kell hámozni, ha túl széles. Hosszában vághatjuk. Spárga módjára készítve tíz-tizenkét centiméter hosszúra vágjuk, öt-tíz percig pároljuk sós víz felett a kuktafazék rácsain, utána pirított zsemlemorzsával, reszelt sajttal meg hintve sütőbe tesszük, majd petrezselyemmel, turbolyával díszítve tálaljuk. Önálló salátának, köretnek még rövidebbre, öt-nyolc centire vágjuk, és párolás után lecsurgatva olvasztott vajra tesszük, fehér borssal, petrezselyemmel ízesítjük, majd szerecsendiót reszelünk a tetejére.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu