Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Valóságos hősként ünnepelték az ókori kocsiversenyek győzteseit, akik kétkerekű harci szekereikbe négy lovat fogtak egymás mellé, s hajmeresztő iramban küzdöttek a babérkoszorúért. A Ben Hur, a Gladiátor, A római birodalom bukása című filmet számtalanszor megnézte Fülöp István is, hogy hitelesen elkészíthesse négy lipicai ménjének szerszámzatát, s a különös lovas produkciót bemutassa a mai közönségnek, igen nagy sikerrel.
A régebbi nagy mezőgazdasági kiállítások lovasbemutatóin rendre visszaidézték a lovaskultúra e formáját, sőt az 1978-as kecskeméti négyesfogat-hajtó világbajnokság megnyitó ünnepsége is két quadriga előhajtásával kezdődött. Négy mezőhegyesi fekete nóniusz pompázott az egyik előtt, négy szilvásváradi szürke lipicai húzta a másikat.
Az Eger közelében fekvő Mátyus Udvarház Lipicai Lovastanya hétköznapjai természetesen nem olyan pompázatosak, mint a gazda, Fülöp István által összeállított quadriga. Találkozásunkkor a "kocsiversenyek hőse" közönséges munkaruhában és bőrkötényben éppen a lipicaiak patáját faragta, miközben felesége, Mátyus Zsuzsa a kitűnő minőségben tető alá került szénát mutatta. A férj 17 évig katonaember volt, ő a lótenyésztésben nélkülözhetetlen fegyelmezettséggel irányítja a munkát. Zsuzsa lovas családból származik. Édesapja tíz évig volt a szilvásváradi lipicai ménes vezetője, egyúttal nagy lovas trükkök, különleges fogatformációk kitalálója és megvalósítója.
A házaspár már jó néhány éve foglalkozik lovakkal. Először lovas turizmussal próbálkoztak, évente hat-nyolc nagyobb túrát szerveztek javarészt visszajáró külföldi vendégeiknek, illetve lovaglást oktattak. Aztán a külföldiek elmaradoztak, a hazai vendégeknek pedig sem idejük, sem türelmük nincs a lovaglásra.
- Sajnos a mostani felfokozott élettempóhoz egyre kevésbé illeszthető a nagyon időigényes lovaglás - állapítja meg Zsuzsa. - Az utazással, az átöltözéssel és a szerszámozással együtt olykor fél napot is áldozni kellene rá. Így aztán bevételeink zöme újabban a tenyésztésből, illetve a fogatsportra kiképzett lipicai lovaink eladásából származik. Eddigi legeredményesebb lovunk Dáriusz néven Dobrovitz József négyes fogatában indult a római világbajnokságon.
A tizennégy lipicai kanca és csikóik festői völgyben legelésznek. Az idén 425 éves fajta keresett a hazai és a külföldi piacokon. Viszonylag jó az ára is, egy-egy kiemelkedő képességű, a sportban már bizonyított fogatló milliókért cserél gazdát, nem ritka a tízmillió fölötti összeg sem. Fülöp István szerint tíz csikóból jó, ha egy-két ilyen akad, három-négy jó képességű, a többi kevésbé alkalmas a versenyzésre.
Senki ne gondolja, hogy a lótenyésztésből könnyen és gyorsan jön a pénz. Először is nem kis ráérzéssel ki kell gondolni a párosítást. Vagyis a megfelelő csődörhöz meg kell találni a hozzá illő kancát. Aztán nagy izgalmak kíséretében világra jön a csikó, s a lózseni képessége ugyanúgy benne lehet, mint a selejt esélye. Majd következik a felnevelés, a türelmet és szakszerűséget igénylő idomítás, illetve a versenyeken való bemutatkozás. - A világon talán nálunk van a legtöbb, körülbelül félezernyi lipicai kanca - magyarázza Mátyus Zsuzsa. - Egy részük nagyobb ménesekben, ám többségük egy-két kancás tenyésztőknél található. Ez elég nagy létszám, a Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesületének kellene meghoznia azokat a népszerűtlen intézkedéseket, amelyek ismét a minőséget helyeznék az első helyre. Mi a fogatsportra tenyésztünk, de a jövőben a díjlovaglásban is szeretnénk kipróbálni a fajtát. Kisebbik fiam ugyanis megszállott díjlovas.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu