Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Cseh István, Tiszaszőlős
Leírása alapján a szőlőjén nagy valószínűséggel a fürtkocsánybénulás tünetei mutatkoztak. A betegség nem fertőzéses, hanem élettani eredetű. Kialakulásának több kiváltó oka lehet. Elsősorban a talaj tényleges vagy viszonylagos magnézium- és kalciumhiánya, illetve káliumtúlsúlya okozza, amely többnyire hosszú időn keresztül csak műtrágyázott, csekély humusztartalmú, rossz vízháztartású talajokon jelentkezik. A sok eső miatt idén a megemelkedett talajvízszint vagy a víz által lesodort humuszréteg hiánya miatt is kialakulhattak ilyen vagy hasonló rendellenességek, amely ellen elsősorban a kiváltó okok feltárásával és megszüntetésével védekezhetünk.
A fürtkocsánybénulás tüneteire jellemző, hogy a fürtkocsány fő tengelyén és a bogyós kocsányon néhány milliméteres, besüppedő, barna, lilásbarna vagy fekete foltok mutatkoznak. Ahol a foltok körülölelik a kocsányt, ott a tápanyagszállítás megszakad, alatta a kocsányrészek elhalnak. Az elhalt rész felett a bogyók fejlődése leáll, a szemek töppednek, savanyúak maradnak vagy lehullanak. A tünetek hasonlítanak a botritisz fertőzéséhez, de itt a kocsányon lévő foltok határozott szegélyűek, száraz állományúak, és nem látható a gombafertőzésre jellemző szürke penészgyep. A botritisz azonban másodlagos kórokozóként megtelepedhet a tőkén hagyott beteg kocsányokon, ezért megelőzésként a beteg fürtöket minél gyorsabban el kell távolítani.
A fürtkocsánybénulás ellen elsősorban megelőzéssel védekezhetünk. Ha a talajvíz okoz problémát, akkor vízelvezetéssel (árkolással). Leromlott talajokon emellett elengedhetetlen a humuszszint emelése évenkénti szerves trágyázással. Ennek hiányában a humuszképzés segíthető a talaj mulcstakarásával is, a mulcsot évenként a talajba forgatva. A szerves anyag lebomlását ilyenkor Huminittel (ásványi huminsavval), magas humusztartalmú alginit vagy más, a komposztálódást segítő ásványi anyag vagy egyéb készítmény hozzáadásával tanácsos segíteni.
A betegség kialakulása után a még egészséges fürtök megmenthetők, ha magas magnéziumtartalmú, komplex hatású lombtrágyával lepermetezzük a tőkéket. A lombtrágyák közül magas magnéziumszintjének és összetételének köszönhetően kiemelkedően jó hatású a Biomit-Plusz, tenyészidőben kettő-öt alkalommal érdemes kijuttatni a betegség megelőzésére és gyógyítására.
Nagy Bertalan, Bicske
Az erdőszéleken, erdei tisztásokon augusztustól nyíló apróbojtorján, más néven közönséges párlófű az egyik legértékesebb vadon begyűjthető gyógynövényünk. Leveles, virágos hajtásai, valamint tavaszi tőlevelei adják a drogot, amely gyulladáscsökkentő, emésztést serkentő, epe-és vizelethajtó hatású. Kellemesen savanykás ízének, valamint állás után elnyert szép piros színének köszönhetően a teája élvezeti italként is fogyasztható, azonban vízhajtó hatása miatt két hétnél tovább folyamatosan nem ajánlatos inni. A gyomor, a bél, különösen a vastagbél hurutos megbetegedései esetében jó hatású az apróbojtorjántea-kúra, két hét után azonban ezzel is tanácsos szünetet tartani. Az antibiotikus hatásnak köszönhetően forrázata szájüregi fertőtlenítésre is javasolható, alkoholos kivonata pedig cukorra cseppentve segíti az emésztést.
Bory Klára, Baja
A hagyományos Besztercei szilva telepítése a fajta vírusérzékenysége miatt szorult vissza. Forgalomban vannak azonban már olyan Besztercei-klón fajták, amelyek a vírusfertőzésre kevésbé fogékonyak. Ezeket általában "javított Besztercei-klón" gyűjtőnéven forgalmazzák.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu