Élő kert

Illatos szamóca

Házunk tájaGyőrffy Sándor2005. 10. 07. péntek2005. 10. 07.
Élő kert

Európában, Ázsiában és Amerikában egyaránt honos növény az illatos szamóca. A ma ismert szamócafajták létrejöttében az erdei szamócán kívül még négy faj: a csattanó-, a mósusz-, a chilei- és a skarlát szamóca játszik szerepet. A tucatnyi engedélyezett - államilag minősített - fajta közül a Fertődi 5, a Gorella, a Korona, a Kortes, a Pocahontas, a Senga Litessa és a Sengana az ismertebbek. Próbatermesztésre további 22 fajta kínálkozik.
A monda szerint Eperjes városát Vak Béla 1132-ben alapította, és az ott talált epermezőről nevezte el. Ezért van a város címerében eperbokréta. A földieper elnevezés ellen a botanikusok azért hadakoznak, mert az eper fán termő gyümölcs neve. Igaz, hogy a Dunántúlon az eperfát szederfának is mondják, holott a szeder kúszó cserje, amelynek tüskétlen változatát egyre többen telepítik kerítésük mellé.
A szamóca elnevezés mellett még találkozunk balmica, szimóca, szemőce nevekkel is. Gyümölcse nemcsak hogy illatos, C-vitaminban is gazdag, emellett az ízületi gyulladások valamint a kőbetegségek ősrégi gyógyszere. Hasmenés, makacs sárgaság ellen a szárított növényből főzetet készítenek. Leveléből kellemes élvezeti tea készíthető, rágcsálása megszünteti a fogfájást. Kakukkfűvel és szagos mügével együtt vértisztító teák fontos része a zsengén szedett, szárított szamócalevél.
Az augusztus végéig telepített szamócából a következő évben már termést várhatunk. Mivel a szamóca erdei növény, a szerves anyagban gazdag, jó vízellátottságú, de levegős talajokat kedveli. Természetes körülmények között indáiról legyökerező hajtásaival mindig tovább terjeszkedik. Telepítéskor ezt is vegyük figyelembe! Házikertekben a vándorló soros termesztéshez a kezdő sort 90-120 centiméter távolságra kell telepíteni a szomszédos ágyástól. A szamócasorok között még két sort jelölünk ki, ezekbe  spenótot, mustárt vethetünk vagy fokhagymát duggathatunk. Az első évben, a termésérés időszakában 30-40 centiméter távolságra egy második sort készítünk elő, és ezt a termőtövekről vezetett indákról eredő hajtásokkal telepítjük be. Anyatövenként egy indát használva a többit eltávolítjuk. A második évben lesz egy első éves és egy másodéves termő sorunk.
Négyzetméterenként egy-két kilogramm termésre számíthatunk, május végétől július végéig fajtától függően. Egy-egy fajta két-három hétig érleli gyümölcsét.
A telepítéskor adott hét-tíz kilogramm szerves trágya négyzetméterenként 740-800 milliméternyi csapadékkal biztosítja a szükséges tápanyagot. Öntözéskor a vizet fűkaszálékkal takart sorközökre adjuk, ne a növényekre! Vigyázzunk a víz minőségére, mert a szamóca érzékeny a klórra.
A szamóca szelíd növényvédelmére földibolha ellen a fahamu, levéltetvek ellen a csalánlé, egyéb hernyók ellen a káliszappanos permetezés használható. A meztelen csiga természetes ellenségeit, az énekes madarakat, a sündisznót és a békákat hagyjuk meg segítségnek a kertbe. Ne csak tűrjük meg őket, csalogassuk is oda az ingyennapszámosokat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek