Csalánért indul a család

Fekete Veronika sokszínű egyéniség: évek óta biokertészkedik, a háztartásban sem alkalmaz vegyszert. Jártas a gyógynövények világában, főzőtanfolyamokat tart, női tornát vezet. Szentendrei otthonában kérdeztük arról, hogyan került kapcsolatba ezzel az életformával.

Házunk tájaBabicz Beáta2006. 03. 24. péntek2006. 03. 24.
Csalánért indul a család

- Először a biopiacok keltették fel érdeklődésemet, kíváncsi voltam rá, milyen új ízeket találni ott? Akkoriban már nem ettem húst, és nagyon finom juhtúrót, kecskesajtot lehetett kapni. Megismertem olyan növényeket, például a rebarbarát, amelyet máshol nemigen lehetett beszerezni. Hat évvel ezelőtt, amikor egyéves lett az első kislányom, már több időm volt foglalkozni a kerttel. Nagy gondot okozott, hogy mivel trágyázzam, mert még a szerves trágya is tartalmazhat antibiotikumot. Nagy nehezen szereztem megfelelőt egy négytehenes gazdától. Egy barátnőmtől kaptam egy könyvet a biokertről, s szereztem egy vetési naptárt, valamint egy kis könyvet a növények társításáról.
- Ilyen egyszerű praktikákkal megalapozható a biokert?
- Egyik növény illata riasztja a másik kártevőjét, ezért például jó a sárgarépa mellé hagymát ültetni. Egyre több hasonló gondolkodású emberrel ismerkedtem meg, sokat tanultunk egymástól. Gödöllőn, a Nyitott Kert Alapítvány mintagazdaságában segíthettünk a betakarításban, közösen főztünk. Nagy élmény, amikor tavasszal a gyerekekkel - három lányom hat-, négy-, illetve kétéves - kesztyűkkel felfegyverkezve elindulunk csalánt szedni, hogy tápoldatot készítsünk belőle. Egyszer egy dohánytermesztő ismerősünk mentette meg a karalábéimat, az ő dohányából főztünk permetlevet. Ma már permetezőszerből is egyre több környezetbarátot lehet kapni.
- Látom, komposztáló is van a kertben...
- Mi a legegyszerűbbet alkalmazzuk. A kert egy árnyékos helyén alakította ki a férjem, néhány raklapból. Konyhai maradék, a díszkert lombozata, a metszésből származó gallyak kerülnek bele, melyeket baltával és komposztálógéppel aprítunk fel. Ide kerül a csíráztatás, illetve a búzafűsarjasztás után fennmaradó talaj is. Télen különféle gabonacsírák szolgáltatják számunkra a vitaminforrást.
- Csak sütésre használják a kemencét?
- Van még egy cserépkályhánk, de a kemence a központi fűtőalkalmatosságunk. Víztartályt építtettünk bele, melynek tartalmát szivattyú áramoltatja a fűtőtestekben. A hamut talajfertőtlenítőként szoktam alkalmazni, s hamulúgot is készítek belőle, annak és mosószódának a keverékével mosok, ami, mint ismeretes, nem károsítja a környezetet. Háztartásomban sem tisztálkodásra, sem tisztításra semmilyen vegyszert nem használok.
- Pedig olyan jó illata tud lenni egy-egy öblítőnek...
- A természetes illóolajokból egy-két csepp elég az öblítővízbe. Szerintem a napon száradt ruha illatánál nincs jobb. Még egy lehetőség: a ruhásszekrénybe gyógynövényes zsákocskákat teszünk.
- A mosogatónál két külön csapot látok. Mire szolgál az a kis, vékony?
- Egy víztisztító készülék része. Sokáig a közeli forrásról hordtuk a vizet télen-nyáron. Minden évben bevizsgáltattuk, de a forrásvidék növekvő népessége miatt már nem megbízható a vize. Ám ismerve a vezetékes víz minőségét, tudván, hogy tele van hormonokkal, vegyszerekkel, beszereztünk egy házi víztisztító készüléket.
- Milyen mosogatószert használ?
- Ökológiailag lebomlót, s mivel állati zsiradéktól mentes a konyhám és olajban nem sütök, ebből is néhány csepp elegendő. A konyhát utólag ragasztottuk a házhoz, egy ideig nem volt megoldható a mosogatólé emésztőbe vezetése, így az a kert öntözését szolgálta.
- Nehéz lehet ennyi mindenre odafigyelni.
- Számomra az a fontos, hogy mindezt ne divatból csinálja az ember, hanem szívből jöjjön, a természet és az ember szeretetéből fakadjon. A gyerekeknek is minél kevesebb műanyag játékot adunk, és olyan óvodába járnak, ahol a természetes anyagokat részesítik előnyben, mind a játékok, mind az étkezés terén.
- Terjed ez az életforma?
- Igen, egyre többen kóstolnak bele, ugyanakkor egyre keményebb az ellentábor. A reklámok eszeveszett fogyasztásra sarkallnak. Minden termék eleve eldobhatónak, egyszer használatosnak készül. Ez az emberi kapcsolatokra is rányomja bélyegét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek