Vetőmagcsávázás betonkeverőben

Ki mint vet, úgy arat, tartja a régi mondás. Nem mindegy az sem, mi kerül a földbe.

Házunk tájaJurányi Anna2006. 03. 24. péntek2006. 03. 24.
Vetőmagcsávázás betonkeverőben

- Még ki sem teszem a lábam a telepről, hogy vessek, máris 110-120 ezer forintomban van egy hektárnyi búza termesztése - mondja a tápiógyörgyei határban Kőszegi László családi gazdálkodó, majd beavat bennünket a részletekbe. - Az őszi műtrágya 18 ezer forintba kerül, a tavaszi 12 ezerbe, a növényvédelem 6-12 ezer, a gázolaj literje pedig 250 forint. Ráadásul tavaly télen hatalmas pocokinvázió volt a táblákon, a védekezés tízezer forintot vitt el hektáronként. Vagyis sok gazdának drágább volt a termesztés, mint amennyit a búzáért kapott, hiszen 2005-ben mindössze 1800-2200 forintért tudtuk eladni a termés mázsáját. Igaz, megkapjuk a területalapú uniós támogatást, de a gépeket is fönn kell tartani, meg nekünk is meg kellene élnünk valamiből.
- Ez azt jelenti, hogy sok gazda a vetőmagon próbál meg spórolni?
- Sajnos igen. Sok gazda nem veszi meg a fémzárolt vetőmagot, mert annak mázsája hat-hétezer forint, s ha a saját termését veti viszsza, az kéznél van, illetve 2200 forintot ér, ha eladná. Tehát így sokat tud spórolni. Csak ez egy ördögi kör, mert van, aki a másodfokú gabonát harmadfokúként veti vissza, és ez a minőség rovására megy. Ötven hektáron gazdálkodom, ebből több mint harminc hektáron fémzárolt búzát vetettem. Részben az előző évi első fokú búzámat tudtam visszavetni másodfokúként, ezt kiegészítettem a ceglédi gazdaságtól vásárolt fémzárolt vetőmaggal.
- Csak nem azt állítja, hogy olyan szaporítóanyagot állít elő, mint a vetőmagüzemek? Csávázni is tud?
- Van egy betonkeverőm, amit alaposan kitisztítunk, azzal csávázunk. Ehhez persze meg kell vásárolni a speciális növényvédő szert, ám csak az jut hozzá, akinek úgynevezett zöldkönyve van, illetve akinél növényvédő szakmérnök látja el a felügyeletet. Nálam ezek a feltételek adottak, így ugyanolyan csíraképességű, jó minőségű vetőmagot kapok, mint amilyet készen árulnak. Csakhogy nincs annyi szabad földterületem, ahol elegendő elsőfokú gabonát termelhetnék.
- Mennyire megbízható az itthon vásárolt, drága fémzárolt vetőmag?
- Amit a ceglédiektől vásárolunk, az megbízható, ellenőrzött magyar termék, ám körültekintően kell eljárnia a gazdának, ha vetőmagot vásárol. Tavaly az egyik ismerősömet alaposan átverték: kőporral beszínezett vetőmagot sóztak rá, és csak tavasszal derült ki, hogy nem volt csávázva.
- Az a legnagyobb baj, hogy a nagy vetőmagkutatók és -termelők kiadják a gyártást különböző kft.-knek, így a minőség sokszor kívánnivalót hagy maga után - jegyzi meg Kele Ernő nagykátai gazdálkodó, aki fiával együtt százhektárnyi földet művel. - Meggyőződésünk, hogy a jó minőségű gabona termesztésének csak kiváló, fémzárolt, ellenőrzött vetőmag lehet a biztosítéka. De az elmúlt idők legalacsonyabb gabonafelvásárlási árai miatt tavaly ősszel mi is csak részben tudtunk ilyet alkalmazni.
- A gabona átvételekor, minősítésekor figyelembe veszik, hogy milyen vetőmagot használt a gazda?
- Ezt most sem a támogatásokhoz, sem az értékesítéskor nem kell bizonyítanunk. Az előző kormány idején viszont csak az kaphatott támogatást, aki igazolta, hogy fémzárolt vetőmagot vetett. Egyébként önkényesen minősítik a felvásárlók a gabonát, és természetesen mindig a saját malmukra hajtják a vizet - kapcsolódik a beszélgetésbe az ifjabb Kele gazda, Róbert. - A javító minőségű búzát is gyakran lefokozzák takarmányminőségűvé. Tehetetlenek, kiszolgáltatottak vagyunk, mivel nincs tárolónk, és azonnal kell a pénz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek