Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már kiterült a köszméte levele, s követi a ribiszke és a málna is, sőt a meleg fekvésben megkezdődött a virágzásuk is. Sokan úgy gondolják, hogy ezek a növények különösebb gondoskodás nélkül is teremnek, de sajnos egyre több károsítójuk szaporodik fel, amelyek rontják a termés minőségét, csökkentik a mennyiségét, és sokszor a növény egészét is veszélyeztetik. Tehát ezek is igénylik a gazda figyelmét, s majd meghálálják a gondoskodást.
Tavaly erősen károsított a köszméte és a ribiszke amerikai lisztharmata. A kórokozó a növényeken telelt át, tehát a kis levelek megjelenése után rövid időn belül megtörténhet az első fertőzés. A betegséget kéntartalmú készítménnyel lehet megelőzni. Ha nem sikerül kivédeni a kórokozó támadását, akkor több hullámban fertőzi növényeinket, és áttelepszik a gyümölcsre is, főleg párás, meleg időben. Szintén korán fertőzi meg a növényeket a ribiszke és a köszméte levélhullató betegsége. A levelek foltosodása, növekedésük leállása, majd lehullásuk jelzi a fertőzést. Ellene kaptán hatóanyagú készítmény nyújt védelmet.
A ribiszke rügyeit a rügyatka támadja meg. A rügy nem hajt ki, és torzult leveleket hoz. Ellene speciális atkaölő szerekkel lehet védekezni. A kihajtott kis leveleken elsőként a levélpirosító levéltetű kártételének jellegzetes tüneteit látjuk meg: hólyagszerűen torzult levelek, pirosas színeződéssel. A kártétel az idén később jelentkezett, de melegebb fekvésű helyeken már megtalálták. Ellene az új típusú nikotinszármazékok valamelyike eredményesen használható. A ribiszkeszitkár rajzása későbbre várható, valamikor május második felében. Ennek ellenére érdemes beszélni róla, hiszen lárvája a vesszőkben telel át. A károsított vesszőket elég nehéz felismerni, de kihajtás után eléggé szembetűnő a tünet: hiányosan hajt ki a vessző, esetleg egy szakasza fonnyadni kezd - a fertőzött vesszőket még ilyenkor is ki lehet vágni.
A szamóca leveleit már egész korán megtámadhatják a károsítók. Ha a szívlevél nem bomlik ki, vagy torzult leveleket látunk, azt valószínűleg a szamócaatka okozta. Később ez a tő elsatnyulásához vezet, tehát érdemes megvédeni állományunkat. Speciális atkaölő szerrel kell permetezni, de külön figyeljünk az élelmezés-egészségügyi várakozási időre. Ezen készítményeknél ez gyakran hosszú, ugyanakkor a szamóca röviddel a virágzás után már neveli termését. Ha a leveleken foltokat látunk, akkor gombabetegségek támadták meg. Ezek ellen réztartalmú készítmények, esetleg réz és szerves hatóanyag kombinációi javasolhatók. Meg kell említeni a szamóca bimbólikasztó kártételét is. Ez az ormányosbogár ritkán ugyan, de gondokat okozhat az első, szép gyümölcsre áhítozó kertészkedőnek. A bogár a bimbóba rakja tojásait, majd megszúrja a bimbó kocsányát, ami elhervad, zavartalan feltételeket biztosítva a lárva fejlődéséhez. A rovar általában a legszebb, legígéretesebb bimbókat választja ki. A védekezésnél többféle hatóanyag készítményei közül választhatunk, ilyenek például a nikotinszármazékok és a foszforsav-észterek. A védekezésnél az időzítés nagyon fontos. Ha a kártevő már megszúrta a kocsányt, nincs lehetőség a gyümölcs megmentésére. A készítmények kiválasztásánál figyeljünk az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu