Idejében szólunk!

Nem volt annyira szeszélyes az április, mint ahogy megszoktuk tőle. Viszonylag kiegyensúlyozott, az évszaknak megfelelő hőmérsékleteket mérhettünk, és szerencsére csapadék sem hullott több a sokéves átlagnál. Ennek ellenére van elegendő nedvesség a talajban, így kedvező körülmények között csírázhatnak az elvetett magvak.

Házunk tájaPethes József2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Idejében szólunk!

Ez a megállapítás sajnos nem vonatkozik a belvíz sújtotta területekre, ugyanis sok helyen még mindig nem tudták a tavaszi talajmunkákat elvégezni. Nehéz dolguk van az ott élőknek, hiszen rövid tenyészidejű vagy csak későn vethető, melegigényes növényeket termeszthetnek, nem pedig azt, amit elterveztek. Hasonlóan bajban vannak az árvízzel borított kertek tulajdonosai, bár nekik most nem az a legnagyobb gondjuk, hogy mit vessenek.
Egy biztos: az idén sok helyen nem fognak áhítozni az aranyat érő májusi eső után, bár a legtöbb helyen jól jön a kelő veteménynek. A hónap eleje továbbra is csúcsforgalmat ígér a kertekben, hiszen eljött az első fűnyírás ideje. Most kell vetni az uborkát, a tököt, a cukkínit, a patisszont, a csemegekukoricát és a babot. Már lehet palántázni a káposztaféléket, viszont a paradicsommal, a paprikával és a padlizsánnal még célszerű várni a fagyosszentek utáni napokig.
Meleg időben hirtelen zöldülni kezdenek a szőlőültetvények, ezért a hajtásválogatásra időt kell szentelnünk. A felesleges hajtásokat még virágzás előtt el kell távolítani, hogy minél kevesebb tápanyag menjen veszendőbe. A ritkítás azért is fontos, mert a szőlő kevésbé fertőződik peronoszpórával és lisztharmattal, és a felesleges levelekre nem pazaroljuk majd a permetlevet. Május elején ugyanis már kell védekezni a gombák, illetve az atkák ellen.
Virágzás előtt át kell kapálni a szamócaültetvényt, mert utána már csak ártunk, ha a méheket megzavarjuk. A szamócának nagyon fontos a gyommentes talaj, sok helyen fekete fóliával, szalmával takarják a sorokat, ami az érést is segíti. Ezzel azt is megakadályozzák, hogy az érő szemek ne lógjanak le a nedves talajra, mert akkor könnyen megrothadnak. Hasonlóan ügyelni kell a málnasorok tisztaságára is, hiszen a gyomok sok vizet vonnak el a talajból. Sok helyen talajtakarással óvják meg a talaj kiszáradását, hiszen a málna nagyon vízigényes gyümölcs. Még több vízre van szüksége a fekete ribiszkének, a piros ribiszke viszont beéri kevesebbel is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek