Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Üzenjük

Kertész Aladárné
Komló. A színes leveleivel díszítő bougainvillea kedvező körülmények között nagyobb fal- és rácsfelületeket is befuthat.  A mediterrán eredetű, melegkedvelő növény kisebb fagyokat a szabadban is átvészelhet, biztonságosan azonban csak fagymentes helyen teleltethető. A növényeket tavasszal, a szőlőhöz hasonlóan, rövid csapra ajánlott megmetszeni. Az erős visszavágás hatására ugyanis erőteljes éves hajtások fejlődnek, amelyeknek rövid oldalhajtásain - megfelelő káliumellátottság esetén - folyamatosan pompáznak a színes fellevelekkel körülölelt virágok. A bougainvillea enyhén meszes vagy semleges talajt igényel. A kereskedelemben vásárolt, általában tőzegben nevelt, fellazult szövetű növényeket jobb friss földkeverékbe átültetni, hogy hajtásaik a nyár végére kellőképpen beérjenek. Szaporítása vegetációs időben a hajtások lebujtásával, valamint a félfás hajtások dugványozásával történhet. Ősszel a levágott fás hajtások vízben és nedves homokban szintén jól gyökeresednek, ám ez a folyamat általában vontatott, sokszor fél évig is eltarthat.

Cs. István, Tiszavid
A füge friss fogyasztásra akkor a legjobb, amikor az érett termései a szárról már könnyen leválnak, és kissé töppedtek. Ilyenkor a legmagasabb a gyümölcs cukortartalma. Egészséges növények esetében minél tovább van a termés a fán, annál édesebb. Ekkor azonban számítani kell a darazsak dézsmálására is, amelyek ellepik a felrepedt terméseket, és a károsításuk helyén a kórokozó gombák is megtelepedhetnek. Mivel a füge termését is veszélyezteti a gyümölcsrothasztó monília fertőzése, ellene javasolható a tél végi rezes lemosópermetezés, mint hatékony megelőző védekezés.
A füge termését aszalással vagy kandírozással tartósítják, emellett készíthetnek belőle befőttet, bort és pálinkát is. Az aszalás a mi éghajlatunkon kevésbé eredményes, a kandírozás - cukorral tartósítás - több sikerrel kecsegtethet. Ilyenkor egy mély tálban az érett terméseket rétegenként (legfeljebb két rétegben) bőven megcukrozzuk, és a cukoroldatban állni hagyjuk. Időnként a terméseket az oldatban megforgatjuk, hogy minden oldalról védő bevonat képződjön, mindaddig, amíg az oldat elpárolgott, illetve a gyümölcshéjba szívódott. Ezután a gyümölcsöket szellős helyen szétrakva megszárítjuk. Ha a füge héja már nem ragad, zárt üvegbe vagy celofánba csomagolhatjuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek