Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Belvíz és árvíz után talán sokan hallani sem akarnak a vízről, pedig forró nyári napokon áhítozunk utána. A tavasz csapadékos volt, de könnyen lehet, hogy az aranyat érő májusi esőre hiába várunk. Egy biztos, a csapadék évi eloszlása nagyon egyenetlen, kiszámíthatatlan, nem nagyon felel meg kerti növényeink igényeinek. Ebből az következik, hogy öntöznünk kell. Jól tesszük, ha a talajművelés víztakarékos módszereit alkalmazzuk.
Ilyenkor tavasszal például a felásott földet célszerű azonnal elgereblyézni, a rögöket apró morzsalékosra összetörni, hogy az alsóbb réteg ne száradjon ki. Miután pedig kikelt a vetemény, csak egészen sekélyen kapáljunk, mert ezzel ugyancsak gátoljuk a kiszáradást. A gyomok irtásával is vizet takarítunk meg, hiszen azok sok nedvességet párologtatnak el a talajból. Ráadásul élelmesebbek, mint a kultúrnövények, akkor is tudnak vizet felvenni a talajból, amikor a zöldségfélék már lankadnak a szárazságtól. Eső után, amikor már nem ragad a talaj a szerszámokra, érdemes sekélyen átkapálni a kertet, hogy a földbe került csapadékot megőrizzük. Nem hagyjuk, hogy cserepes legyen a talaj, mert a repedéseken keresztül pillanatok alatt elpárolog a víz.
Vannak, akik mulcsréteggel fedik a talajt, hogy ki ne száradjon. A lekaszált füvet, a kikapált, még magszárat nem hozott gyomot, az összegyűjtött levelet leterítik a zöldségfélék sorai közé. Ezt akkor célszerű elvégezni, amikor a növények mérete megengedi, és nem terebélyesedtek el, illetve nem dőltek meg. A szerves takaróréteg megakadályozza a talaj cserepedését, csökkenti párologtatását, elfojtja a gyomokat, folyamatosan megtartja a nedvességet a talaj felső rétegében, ahol a talajbaktériumok zavartalanul dolgozhatnak. Ezen az elven alapul a talajtakaró fóliák alkalmazása. Fekete fóliával takart talajon a növények gyorsabban fejlődnek, korábban teremnek, mert kezdeti növekedésükhöz több hőt is gyűjtenek. A legjobb eredményeket főleg az uborka-, a dinnye-, a szamóca-, a paprika-, a paradicsom- és a tojásgyümölcs- (padlizsán) termesztésben lehet így elérni. Arra természetesen ügyelni kell, hogy a fólián lyukak legyenek a csapadék átjutását segítve. De általában csak a növény sorát takarják, így a sorok közötti fedetlen sáv befogadja a csapadékot. Érdemes már most felkészülni az öntözésre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu