
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Húsz évvel ezelőtt talán senki sem gondolta, hogy a strucc, ez a jellegzetesen pusztai, sztyeppéket és sivatagokat kedvelő egzotikus madár a gazdasági haszonállatok sorába lép. Nálunk veszélyes állatnak minősül, ezért tartása ennek megfelelően szabályozott. Jóindulatú madár, viszont könnyen agresszívvé válhat, ha váratlan, erős hangokkal, számára ismeretlen tárgyakkal, mozgásokkal, idegen emberekkel vagy bármely stresszhatással "kihozzák a sodrából". Ez inkább az ivarérett tenyészállatokra, főként a kakasokra vonatkozik.
A hazai tapasztalatok szerint a strucc igen ellenálló, betegségekre nem hajlamos madár. Sikeres tenyésztése, tartása érdekében három fontos feltételt kell biztosítani: a nyugodt, stresszmentes környezetet, a nagy teret mozgásigénye kielégítéséhez, illetve a szakszerű takarmányozást.
Tudnunk kell, hogy a strucc emésztőrendszere a madarak és emlősök "keveréke". Nincs begye, viszont bélhossza az emlősökére jellemző. A felnőtt madár zúzógyomrában mintegy másfél kiló kavics van.
Ha a napos madarak nem tanultak meg enni, az indítótápot megszórhatjuk friss, apróra darabolt lucernával, csalánőrleménnyel, mozgó rovarokkal (például lisztkukaccal), de az odacsempészett színes kukoricapehely vagy apró magvak is evésre késztetik őket. Ha ez sem segít, az első héten átmenetileg közéjük tehetjük egy idősebb, "evésre tanító" társukat. Fontos, hogy már ekkor legyen előttük tisztára mosott, sima felületű, homokmentes apró kavics. Sokszor előfordul, hogy lenyelnek valamilyen éles, hegyes fémtárgyat, ezért a legelőn, a kifutókban minden idegen tárgyat, drótot, üvegszilánkot rendszeresen össze kell szedni, mert ezektől a fiatalabb madarak gyomra át is fúródhat.
A különböző tollrendellenességek és az élősködők megtelepedésének megelőzéséhez fontos a kifutók tisztán tartása, az ürülék hetenkénti összegyűjtése, az etető- és itatóhelyek napi takarítása. A természetes tisztálkodáshoz, a "fürdéshez" a kifutó területére - legalábbis egy részére - tiszta homokot terítsünk szét.
Előfordul a mirigyes gyomor eltömődése akkor is, ha az éhes madarakat dús füvű, nedves legelőre engedjük, vagy amikor nagyobb mennyiségű homokot, földet, szalmát csipegetnek fel, esetleg durva rostú, elöregedett, 2 centiméternél nagyobb darabokra aprított lucernát kapnak, esetleg az emésztéshez szükséges kövek hiányoznak a zúzában. Ilyenkor a madarak rosszul érzik magukat, össze-vissza rohangálnak, folyamatosan csipegetnek, kondíciójuk mégis romlik, később bágyadtak lesznek, elgyengülve elfekszenek. A hasukat áttapintva érezhetjük a belek teltségét. Az eltömődés megelőzésére az éjszakai szálláson is biztosítani kell némi takarmányt és vizet, nehogy unalmukban homokot egyenek, vagy egymás tollazatát csipegessék. Változatos takarmányozásnál az emésztési zavarok szinte kizárhatók, de ügyelni kell a minőségre.
A hirtelen elhullások okai közé tartozik a felnőtt struccok aortarepedése. Ez elsősorban elzsírosodott madaraknál és stresszhelyzetekben fordul elő, például ha kutyák zavarják meg őket. Hirtelen elhullást okozhat az is, ha a nagyon szomjas madarak nyáron felmelegedett vizet isznak.
A "hirtelen halál" gyakoribb azoknál az egyedeknél, melyek környezetükben mozgásigényüket kielégíteni igazán sohasem tudták, ráadásul - a vágósúlyt hamarabb elérendő - már növendék korukban energiadús hizlalótápot kaptak, kukoricával "megfejelve", holott a befejező táp etetése csak tíz hónapos kortól indokolt. Fontos, hogy a tenyészállatok takarmányozása négy hónapos kortól különüljön el a vágóállatokétól. A gyakori lábdeformációk megelőzéséhez fontos a vitaminok és ásványi anyagok (különösen a kalcium és a foszfor) megfelelő mennyisége és aránya.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu