Élő kert

Levélen át csalánlével

Házunk tájaGyőrffy Sándor2006. 06. 09. péntek2006. 06. 09.
Élő kert

Júniust a méhészek is a legmunkásabb hónapnak tartják. Vándorolnak az egymás után virágzó növényekre, az akác után a hársra, majd a napraforgóra. Pergetni is gyakrabban kell. Gyakori a rajzás, megindul az új anyák petézése, folyik az anyanevelés, kezdődik a propoliszgyűjtés, a virágporszedőket érdemes naponta üríteni.
Csúcsforgalom van ugyanakkor a kertekben. Közben a télre gondolva, egészségünk megóvására gyűjtsünk és szárítsunk hárs-, valamint bodzavirágot. Ne feledkezzünk meg növényeink egészségéről sem! A levélen keresztüli táplálással, a betegségekkel szembeni hatásával a csalán nyújt segítséget. Fa- vagy műanyag kádban öt liter esővízre számítva nyolc dekagramm szárított vagy fél kiló friss, virágzás előtti állapotban levő, napon nőtt csalánt helyezzünk felaprítva. Csipetnyi alginit- vagy mészkőport is adhatunk hozzá. Naponta felkeverve hagymahéjjal, zsurlóval, pitypanggal, kamillával és cickafarkkal gazdagíthatjuk. Napos időben nyolc-tíz nap alatt, hűvösebb időben két-három hét alatt megerjed, meglehetősen kellemetlen szagot árasztva. Szűrés és ülepítés után huszadrész töménységűre hígítva használjuk permetezésre. Uborkaperonoszpóra ellen különösen hatásos.
A talaj takarása - mulcsozása - nemcsak hogy segíti a talaj vízgazdálkodását, de gátolja a gyomosodást, és a korhadó anyag odacsalogatja a gilisztákat. A gilisztajáratok segítik a talaj átlevegőzését.
A bogyós gyümölcsök (ribiszke, egres, málna) betakarítása után a sérült, beteg, elöregedett vesszőket és ágakat vágjuk le. Ezzel a rajtuk meghúzódó kártevőket, kórokozókat is eltávolítjuk. A vesszőket a termőhelytől távolabb tüzeljük el, hogy megelőzzük a további fertőzést.
A letermett ágyásokat hasznosíthatjuk másodvetéssel. A borsó után, a talajt nem ásva, csak ásóvillával, talajlazítóval előkészítve, kínai kelt és gumós édesköményt termeszthetünk. A gyümölcsök természetes termésritkulását követően magunk is segíthetjük természetes fejlődésüket, ha szükség esetén leszedünk néhányat. A szőlő hajtásválogatásának, kötözésének is itt az ideje.
A rózsákban ne csak gyönyörködjünk, hanem a már elvirágzottakat metsszük le, hogy újabb bimbókat hozzanak. A hagymás kerti virágok - tulipán, jácint, nárcisz - hagymáit elvirágzás után, amikor kezdődik az iskolások nyári szünete, szedjük fel. Száraz, szellős, árnyékos helyen tároljuk az őszi kiültetésig, amikor az iskolák újra kitárják kapuikat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek