Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A közelmúltban a Bükkben járva olyat tapasztaltam, amitől meghűlt bennem a vér: hangos csámcsogással rágták az erdőt a hernyók; mintha egy természeti rémfilmbe csöppentem volna. A gyapjaslepke hernyói a Dunántúlon már taroltak, most Borsod megye turisztikai büszkeségét zabálják.
A kártevő állítólag a tölgy levelét szereti a legjobban, de úgy tűnik, ma már nem válogatós. Rákapott a bükkre, a gyümölcsfákra, még a fenyőre is. Ez azért baj, mert a lombhullatók levelei őszig még visszanőnek, a tűlevél azonban nem, így egész fenyvesek kopaszodhatnak meg. A növényvédelmi szakemberek szerint fertőzött gócpontok alakultak ki a megyeszékhely környékén és a Bükk bizonyos területein, Zemplénből ellenben eddig még nem jeleztek inváziót. Védekezni a kártevő ellen ilyenkor már csak permetezéssel lehet. A kiskertekben az időben megkezdett megelőzéshez egy drótkefe is megteszi, amellyel a fák törzséről már előző ősszel lesúrolhatjuk a tojáscsomókat, hogy áprilisban, májusban ne kelhessenek ki belőlük az apró lárvák, amelyek akár négy-öt centiméteres hernyókká is növekedhetnek.
A szükséges helikopteres permetezés nem olcsó, emellett a mérgező anyag széthintésekor jól meg kell gondolni, hol vethető be a vegyszer a hernyók ellen. A levegőből érkező védelem az erdőkben nem is nagyon hatékony, mert csak a fák tetején pusztítja el a hernyókat. Mégis kell permetezni, ha az időközönként túlszaporodó lepkék hernyói már tarrágásba kezdtek. Arra ugyanis nem lehet várni, hogy ha már nem lesz mit enniük, úgyis éhen halnak vagy vírusfertőzésben elpusztulnak. A méreganyag megakadályozza, hogy bebábozódjanak.
Az idei szezonban Miskolc városa tizenhét hektárnyi terület védelmére eddig hektáronként 17 ezer forintot biztosított a védekezést végző növény- és talajvédelmi szolgálat szakembereinek. Az Északerdő eddig kétezer hektárnál is nagyobb területet permetezett le, ami huszonnégymillió forintjába került. A kiskerttulajdonosokat a szakemberek figyelmeztetik: hat-hét hónapjuk van rá, hogy felkészüljenek a védekezésre, és drótkefés eljárással vagy más módon minden évben eltávolíthatják és megsemmisíthetik a lepke jellegzetesen barna tojáscsomóit. Ha ezzel elkésnének, a fiatal lárvák ellen több hatásos rovarölő szer kapható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu