Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismét fokozottabban oda kell figyelnünk az almafákra, hiszen a nyár második felében újra jelentkezhet a varasodás. Az idén a kellő védelemben nem részesült kertekben erős járvány alakult ki, amely jelentősen rontja a gyümölcs minőségét. Ha nyár közepéig eredményesen védekeztünk a betegség ellen, akkor szüretig folytatni kell a permetezést, ügyelve a készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási idejére.
Ilyenkor már a kontakt hatású szereket kell alkalmazni, például kaptán hatóanyagú készítményekkel tíz nappal a szüret megkezdése előtt védekezhetünk utoljára. Nyár közepén és végén súlyos lisztharmatfertőzés is felléphet az almán, ezért a permetlébe minden alkalommal tegyünk kéntartalmú készítményt. Arra ügyelni kell, hogy a ként csak 25 Celsius-fok alatt szabad kijuttatni a perzselési veszély miatt, ezért kora reggel vagy este permetezzünk. Nyár végétől gyümölcsérésig elsősorban az almamoly, az almailonca és egyes sodrómolyok károsításával kell számolni. Elhanyagolt kertekben az amerikai fehér szövőlepke okozhat súlyos gondot. A nyári hernyófészek hernyózóolló segítségével levágható vagy pedig "vadászó permetezéssel" akadályozhatjuk meg a kártevők szétszéledését. Az almamoly rajzását feromoncsapdákkal tudjuk figyelemmel kísérni, ennek ellenére az összemosódó nemzedékek miatt egyre nehezebb a permetezések időpontját meghatározni. Az almailonca második nemzedékének lepkéi július végétől szeptember elejéig repülnek. A fiatal hernyók az összeszőtt levelek között, az idősebbek pedig a termésre szőtt levél védelme alatt táplálkoznak, és nagy foltokat rágnak a gyümölcs héján. Nyár végén már kitinszintézis-gátló készítményeket használjunk az élelmezési várakozási idő miatt.
A szőlő mindhárom meghatározó kórokozója, a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkepenész egyszerre jelen van az ültetvényekben, és károsítással fenyeget. A jelenlegi forró napokon a fertőzések lelassulnak, de a kórokozók ott vannak a tőkéken, s amint számukra kedvező körülmények alakulnak ki, máris károsítják a fürtöket és a lombozatot. A peronoszpóra számára kedvező körülmény a helyi záporokkal, zivatarokkal alakul ki, az azt követő párás meleg pedig a lisztharmat fertőzésének kedvez. A kártevők közül most a tarka szőlőmolyra kell figyelni. A bábból kirepülnek a lepkék, és hamarosan petéket raknak. Az első nemzedék a többéves átlaghoz képest kissé erős volt, ezért fokozottan figyeljünk a kártevőre, s időzítetten védekezzünk ellene. (Az időzítéshez a szexferomoncsapdás megfigyelés nyújt segítséget.) A molyok kártétele nyomán gyakran megtelepszik a szürkepenész, ez is indokolja a kezeléseket.
A szőlő védelmekor nemcsak a készítményekre kell koncentrálni, hanem arra is, hogy a permetlé eljusson a megcélzott felületekre. Jelenleg olyan gazdag a növény lombozata, hogy az gátolja a fürtök bepermetezését. Éppen ezért a kezelések előtt jó eltávolítani a hónaljhajtásokat, hogy szellőssé tegyük a lombozatot. A permetezések során a szórófej forgatásával, mozgatásával igyekezzünk a fürtöket és a lombozatot minden irányból befedni permetlével. Ebben az időszakban ajánlott a felszívódó típusú készítmények használata. A kontakt hatású termékek hozzáadása javítja a védelem hatékonyságát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu