Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szalóki Dénes, Balatonaliga
A bíbor kasvirág és a vele rokon keskenylevelű kasvirág teljes virágzás idején gyűjtött leveles-virágos hajtása adja az értékes drogot, amely bizonyítottan erősíti a szervezet ellenálló képességét, emellett vírus- és baktériumölő, valamint gyulladáscsökkentő hatású. A belőle készült teát és a friss levelek kipréselt nedvét javasolják - különösen fertőzések idején - megelőzésre és gyógyításra egyaránt. Külsőleg a növénynedv, illetve dunsztkötésként a drog forrázata hatásos gyulladt, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására is.
Tóth Veronika, Budapest
A hajnali öntözések mindenképpen kedvezőbbek, mint az estiek. Az éjszakai pára ugyanis a kórokozóknak kedvez, emellett az (éjjeli) nyugalomhoz a növénynek is kedvezőbb az "üres has". Az esti öntözés helyett inkább ajánlható a (napnyugta utáni) késő délutáni öntözés.
Tóbiás Kálmán, Dunabogdány
A ribiszkefajták metszésének ősszel, lombhullás után van a legkedvezőbb ideje, amikor kevésbé sérülékenyek a rügyek, mint lombos állapotban, a betakarítást követően. A piros és a fehér ribiszke ötéves hajtásain hozza a legértékesebb terméseket. Ezért metszéskor az ötéves és annál idősebb (valamint a sérült, beteg és elsűrűsítő) hajtásokat kivágjuk tőből, a többit (az egy-négy éves hajtásokat) - arányos eloszlásban, levegős bokrot kialakítva - meghagyjuk. A legerősebb éves tősarjakat, a jobb elágazás (termőrügyekkel berakódás) elősegítésére négy-öt szemre visszavágjuk.
A fekete ribiszke a negyedik éves hajtásain hozza a legértékesebb terméseket, utána már a gyümölcs egyre apróbb lesz. Metszéskor a négyéves és idősebb hajtásokat kivágjuk, és az egy-három éves hajtásokból alakítjuk ki a jól átszellőző bokrokat.
Kötött, levegőtlen talajokon gyakori, hogy idősebb bokrok tövén megjelenik a ribiszke-taplógomba, amely általában a vágási sérüléseken hatol be. Amikor a termőtestek (taplók) már mutatkoznak, akkor a gombafonál többnyire már az egész növényt átszőtte. Ilyenkor (a gomba terjedésének megakadályozására) legjobb a beteg töveket minél előbb kiemelni és megsemmisíteni. Helyükre legalább három évig nem tanácsos bogyós gyümölcsöt ültetni!
Az egészséges bokrokon a farontó gomba károsítása talajműveléssel, szerves trágyázással, levegős bokrok kialakításával és a metszést követő gombaölő szeres, lemosó permetezéssel előzhető meg.
Takács László, Tata
Levéltetvek ellen erős sugarú, hideg vizes lemosással is védekezhetünk. Így főként hajnalban a még alvó tetveket távolíthatjuk el eredményesen. Kapható a boltokban folyékony káliszappan, amely tapadásfokozó és rovarölő szer, és tulajdonképpen a mosószappan, valamint a kenőszappan vizes oldatával azonos hatóanyagú készítmény. Ennek 1-1,5 százalékos vizes oldata felhasználható levéltetvek, atkák és - többszöri ismétlésben - pajzstetvek elleni védekezésre. A káliszappanos permetszer hagyományosan jól bevált, házilag is elkészíthető, méregjelzés nélküli - biogazdálkodásban is használható - szer, amely egyes növénykultúrákban perzselést okozhat. Így károsíthatja a viaszos bevonatú citromféléket és más babérlombú növényeket, valamint az érő gyümölcsök héján képződő, védő viaszréteget. Javasolható megelőző védekezésként, ha zsírszegény tej és víz 1:1 arányú keverékével permetezünk, mert az a tetvek megtapadását gátló védőbevonatot képez a növényeken. Feles tejjel hét-tíz naponként javasolt megismételni a permetezést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu