Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 07. 07. péntek2006. 07. 07.
Üzenjük

Palicsi Nándorné, Velem
Teljesen vegyszermentes befőzés a kórokozók szaporodásához szükséges levegő kiszorításával végezhető el. Ilyenkor nagyon fontos a befőttesüvegek és teflonbevonatú zárókupakok gondos tisztára mosása és csírátlanítása forró vízben. A forrásban lévő befőttet üvegekbe töltjük, zárókupakkal légmentesen lezárjuk, majd az üvegeket megfordítjuk. Ha kifolyik a befőtt, akkor a zárás nem tökéletes, ilyenkor az újabb próba előtt ajánlott a befőttet újraforralni. Kedvező esetben a kupak légmentesen rászívódik az üvegre, ami meggátolja a kórokozók bejutását.  A száraz dunsztba is lefelé fordítva tesszük a befőtteket, hogy a forró gőzben minden csíra elpusztuljon. Kihűlés után már talpra állíthatók az üvegek, kedvező esetben tárolás alatt a vákuum már megvédi a romlástól a befőtteket.
Ezzel a módszerrel csak száraz időben szüretelt, magas cukortartalmú és egészséges gyümölcsök tartósíthatók biztonsággal, csapadékos időben szedett vagy más okból romlékonyabb gyümölcsök befőzésekor ajánlott az üvegeket vízben oldott tartósítószerrel is kiöblíteni.

Torkos Árpád, Csepel
A meggy-és cseresznyefákat júliusban, nyomban a termés szürete után a legjobb metszeni, mert a tapasztalatok szerint ilyenkor gyorsabban gyógyulnak és kevésbé mézgásodnak a sebek. Ez a legalkalmasabb idő a fák ritkító zöldmetszésére is. Ahol monília károsította a fákat, ott a fertőzés helye alatt - amit mézgakiválás és fölötte a hajtás elhalása jelez - legalább arasznyira vágjuk vissza a hajtásokat. A fertőzés átvitelének megakadályozására minden vágás után fertőtlenítsük a vágóeszközöket. A cseresznye- és meggyfák ebben az időszakban az erősebb visszavágást, például a felkopaszodott ágak ifjítását is jól tűrik.

Halmos Beáta, Dorog
A legjobb fényvédő napolajat az apró, sárga virágú orbáncfű (más néven: szentivánfű) virágaiból készítik. A sokféle hasznú gyógynövény júniustól virágzik. A korai virágok értékesebbek. Ezekből célszerű szedni, majd mosás és szárítás után lazán megtölteni egy üveget, amelyet felöntünk jó minőségű olíva- vagy kukoricaolajjal. Lefedve napra állítjuk, és amikor sötétpiros színt kap, kész a legjobb bőrvédő napolaj, amely égési és vágott sebek gyógyulását is segíti. Sötét, lezárt üvegben, hűvös helyen évekig megőrzi a hatóerejét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek