Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szó szerint ráfáztak azok, akik hallgattak a nyár eleji hosszú távú időjárás-előrejelzésre. Akkor azt hallhattuk, idén pocsék idő lesz, ha valaki nyaralni szeretne, tervezze be augusztus elejére, mert csak akkor várható meleg. Szerencsére ez a jóslás hamisnak bizonyult, és többé nem hagyjuk magunkat becsapni. De az is szerencse, hogy másfél hónapnyi kánikula után végre megjött a várva várt országos eső. Ahol ennek előtte is voltak felhőszakadások, talán nem örülnek annyira, ám az ország legnagyobb részén tudják értékelni, mert augusztus elejére aszály alakult ki.
Végre fellélegezhetünk, és magukhoz térhetnek a növények is, hiszen ahol nem öntözték őket, ott visszamaradtak a fejlődésben. A hirtelen jött csapadéknak örülhetünk, de bosszankodhatunk is miatta, mert megsokasodnak a munkák a kertben. Ezekben a napokban át kell kapálni a veteményt, mert gomba módra szaporodnak a gyomok; a talaj nedvességtartalmát így tovább meg tudjuk őrizni. Most könnyen lehet ásni, nem úgy, mint augusztusban általában, ezért ültethetünk, vethetünk is, már a jövő évre gondolva. Telepíthetünk például szamócát, mert akkor a jövő nyáron már teljes termést hoz, minthogy októberre kialakulnak a termőrügyei. Később, szeptemberben is el lehet ültetni, de akkor nem reménykedhetünk annyi gyümölcsben. Nagyon fontos, hogy az ágyást jól betrágyázzuk, ha lehet szerves trágyával, és azt mélyen beforgassuk, mert a növény három-négy évig a helyén fog maradni. Ha van rá pénzünk és energiánk, a talajt fekete fóliával takarhatjuk, hogy ne legyen gondunk a gyomirtásra, megőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és meggyorsítsuk az érést.
Miközben szedjük a zöldbabot, az uborkát, a paprikát, a paradicsomot és a többi zöldségfélét, gondolhatunk arra is, hogy a korán szabaddá váló területekre vessünk is. Ha most kerül a földbe a sóska, az áttelelő spenót, a kapor magja, akkor ősszel már élvezhetjük termését. Vethetjük már a téli retket, az áttelelő salátát és a téli sarjadékhagymát is. Bár a gyümölcsfákat októberben, novemberben kell majd elültetni, már most érdemes eldönteni, hogy mi hová kerül. Akkor járunk el ugyanis szakszerűen, ha a csemeték helyét a nyár végén előkészítjük, a talajt 60-70 centiméter mélyen alaposan megforgatjuk. Kiáshatjuk már a 100-120 centiméter széles, 70-80 centiméter mély gödröket is. A földet kétfelé rakjuk: egyik oldalon legyen a feltalaj, a másikon az altalaj. Ültetéskor ugyanis a tápanyagban gazdagabb feltalaj kerül a gödör aljára, az altalaj pedig felülre. Természetesen a gödör legaljára talajjal összekevert szerves vagy műtrágyát is célszerű elhelyezni.
A nyár kedvezett a szőlőnek, ahol nem felejtettek el permetezni, ott nagy baj nem lehet. Viszont az augusztus eleji hűvös, csapadékos idő miatt nem ülhetünk a babérjainkon, mert újra támadhat a peronoszpóra és a lisztharmat. A kártevők ellen is permetezni kell, mert ilyenkor jelenhetnek meg a szőlőmolyok lárvái, melyek megrágják az érőfélben lévő bogyókat. Vigyázni kell, mert a sérült szőlőszemeket könnyen megtámadja a szürkerothadás, amitől az egész fürt tönkremehet. Ha vannak korán érő szőlőfajtáink, akkor a vegyszert úgy kell megválasztani, hogy rövid legyen az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje. A permetezésen kívül a gyomirtásról is gondoskodnunk kell, mert a sűrű aljnövényzet segíti a betegségek kialakulását és hátráltatja az érést. Régi hagyomány az érés alá kapálás: a tőkék alját kitányérozták, hogy a fürtök ne lógjanak a földre. Emlékszem azokra az időkre, amikor még arra is volt energiánk, hogy a gyommentes talajt elgereblyéztük, úgy vártuk a szüretet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu