Élő kert

Kínai kel levescsíkkal

Házunk tájaGyőrffy Sándor2006. 09. 29. péntek2006. 09. 29.
Élő kert

Kevesen ismerik, de ők biztosan szeretik a lestyánt, amit hívnak levescsíknak, maggifűnek és vegetafűnek is. Ez utóbbi elnevezések arra utalnak, hogy ennek a Délnyugat-Ázsiából származó, évelő, ernyős virágzatú növénynek az ételek fűszerezésében nagy szerepe van. Illóolaja főleg a növény gyökerében található. A gyökeret szárítás után érdemes jól záródó edényben tárolni. Sárga, díszítő virágait júliusban-augusztusban hozza, a méhek szívesen látogatják. A gyógyászatban idegnyugtatónak, vizelethajtónak használják.
A kertben vízforrás közelébe érdemes telepíteni. Egy-két méter magas, bőrszerű, sötétzöld levelei kellemes illatot árasztanak. Folyamatosan érő magvait azonnal vessük el szabadföldi ágyásba. A palántákat október végéig ültessük végleges helyükre, 50-60 centiméter sortávolságra. Amennyiben a gyökerét akarjuk használni, hatvan centiméter sortávolsággal érdemes számolni, és 10-12 centiméter mély barázdába fektessük a palántákat. Betemetés után tömörítsük a talajt, mert így a következő évben könnyebben ki tudjuk szedni a gyökereket.
Kertünkben helyet adhatunk egy másik ritka növénynek, a kínai kelnek is. A Távol-Keleten már a Krisztus előtti III. században ismert volt, de csak a XV. században került Európába. Hazánkba csak körülbelül húsz évvel ezelőtt jutott el ez a növény, akkor importzöldségként. Sok helyen kapható, sokan azért kedvelik, mert a többi káposztafélével szemben nem okoz felfújódást, emésztési zavarokat.
Ma már nálunk is termesztik a növényt, amely a hosszú nappalok miatt könnyen magszárat nevel. Ezért a korai hajtatást alkalmazzák, ilyenkor a négy centiméteres tápkockába tűzdelt palántát 12 Celsius-fokos léghőmérséklet és 18-25 Celsius-fokos talajhőmérséklet mellett kell nevelni. Őszi termesztés esetén a magot július közepén, végén vetjük el. A vetőmagokat másfél milliméter lyukbőségű rostán érdemes átszitálni, így egyenletes méretűek lesznek. Méterenként körülbelül nyolc magot vessünk két centiméter mélyre és ötven centiméteres sortávolságra. Kelés után három növényt hagyjunk méterenként. A növényt rendszeresen öntözni kell. Akkor kezdjük szedni, ha a fej csúcsától számított egyharmadnyi távolságban már kemény tapintású. Négyzetméterenként három-négy kilogramm termésre számíthatunk. Vannak zömökebb és nyúlánkabb fajták.
Nyers salátaként fogyasztjuk. Gazdaságos, mert a hűtőszekrényben tárolt fejről csak annyi levelet veszünk le, amennyit egy-egy alkalommal elfogyasztunk. Elkészíthetjük párolva vagy főzeléknek is, mint a kelkáposztát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek