Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem panaszkodhatunk az időjárásra, az ilyen szép, napsütéses ősznek csak örülhetünk. Nem akadályozza semmi a betakarítást, az őszi gabonák vetését, a földművelést; bár sok helyen kevés eső esett, kiszáradt a talaj.
Ezt a ragyogó időt ki kell használnunk, az indián nyár sugaraiból feltöltekezhettünk a közelgő tél előtt. Mert, ha jól belegondolunk, egy hónap múlva, Márton napja táján már akár kemény fagy lehet, sőt havazhat is. Erre gondolván a következő időszakot, amennyiben az időjárás engedi, arra kell kihasználnunk, hogy felkészítsük a kertet a télre.
A díszkertben kiszedhetjük az elvirágzott, elszáradt növények maradványait, és lassan felszedhetjük a fagyra érzékeny töveket. Azokat a díszcserjéket, rózsákat, amelyek a kertben telelnek át, de károsíthatja őket a nagy fagy, érdemes betakarni. Tövükhöz porhanyós, nyirkos földet húzzunk, és nem árt, ha száraz falevél is kerül rájuk. Még ilyenkor is vethetünk hidegtűrő egynyári virágokat, például fátyolvirágot, körömvirágot, szagos bükkönyt vagy szarkalábat, hogy tavasszal korábban keljenek ki és hamarabb virágozzanak. Gondolhatunk arra is, hogy lehet ültetni különböző díszcserjéket és fákat, ilyenkor célszerű pótolni a lombhullató sövények hiányzó egyedeit. Az első dér, talaj menti fagy után fel kell szedni a dália gumóit, a kardvirág hagymáit. A rászáradt földtől megtisztítva, megszárítva, papírba csomagolva, hűvös, de fagymentes helyen célszerű azokat tárolni.
Még nem késtünk le a gyümölcsfák telepítéséről sem. Az ősz alkalmasabb időszak erre, mint a tavasz, mert az elültetett csemete jobban megerősödik, ezért időben rügyezik és jól fejlődik. (A szakszerű faültetés rejtelmeiről a jövő heti számunkban részletesen írunk.) Szőlőt is most telepíthetünk, akinek pedig régebbi ültetvénye van, a tél előtt érdemes betrágyáznia. Szerencsés az, aki a szőlő tövébe, sorába szerves trágyát, komposztot tud szórni, de ha nem jut hozzá, műtrágyával is pótolhatja a tápanyagokat. (Persze a műtrágya nem használ a talaj szerkezetének, el is savanyíthatja, ha rendszeresen használják.) A rózsatövekhez hasonlóan a szőlőtőkék földdel való betakarása is időszerű a tél beállta előtt.
Ilyenkor érdemes rendszeresen figyelni az időjárás-jelentést, mert az első talaj menti fagyok előtt minden érzékeny termést le kell szedni. A kedvező idő miatt sok helyen van még a kertben tök, cukkini, patisszon, paradicsom, zöldbab, paprika, melyek hűvös, száraz helyen, papírba csomagolva akár egy hónapig is elállhatnak. Aki még nem szedte fel a gyökérzöldségeket, a petrezselymet, a sárgarépát, a pasztinákot, a zellert és a céklát, lassan megteheti. Ha a talaj nedves, célszerű a napon megszárítani a gyökereket. Érdemes átválogatni a termést, elkülöníteni a hibás, rothadó darabokat. A megtisztított gyökereket hűvös, száraz helyen kell tárolni (legjobb pincébe vinni). Aki teheti, száraz homokba vagy papír közé csomagolja a gyökereket. Hasonlóan egész télen át tárolható a kései káposzta, a karalábé és a sütőtök, amely általában januárig marad épségben. Akinek még van hozzá ereje, áshat is a kertben, hogy a föld jobban megőrizze a téli csapadékot, valamint hogy tavasszal időben tudjon vetni. Vannak olyan zöldségfélék, amelyeket most is el lehet vetni. Így például a földbe kerülhet a petrezselyem, a sóska, a spenót magja, és duggathatunk őszi fokhagymát, valamint vöröshagymát is.
A szép őszi napokon arra is kell időt szánnunk, hogy kimenjünk a temetőbe, és rendbe hozzuk a sírokat. Az elvirágzott egynyári növények helyére ültethetünk például árvácskát, cserepes krizantémot vagy más dísznövényt, melyekből széles a választék.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu