Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jellegzetesen magyar specialitás a libatömés. Ezt a tevékenységet sem az Európai Tanács állatvédelmi egyezményei, sem az unió jogszabályai nem tárgyalják, a magyar jogszabályok azonban igen. Egy új rendelkezés szerint, elsősorban járványvédelmi szempontok miatt, állatlétszámtól függetlenül a vízi szárnyast tartó minden telepet, gazdaságot nyilvántartásba kell venni és regisztrációs számmal kell ellátni, az állatvédelmi szabályokat pedig szigorúan be kell tartani.
Azt, hogy a liba mit él át, amíg 100-150 grammos mája rövid idő alatt ötszörösére-hatszorosára növekszik, az állatvédők, a biológusok, a termelők, a kereskedők és a fogyasztók is másként ítélik meg. A kíméletes tömés speciális tevékenység, melyhez kellő állatismeret, szaktudás, gyakorlat, ügyesség, pontosság, fizikai erő, technológia, de állatszeretet és empátia, vagyis együttérzés is szükséges.
A tömésre szánt takarmány összetételét és mennyiségét - különösen az utónevelési időszakban - úgy kell meghatározni, hogy az állatok a szervezetet megterhelő nagyobb adagokat nehézség nélkül elviseljék. Ezért van szükség a nyelőcső tágítására és a szakaszos etetésre. A májra hizlalás alapja a fehérjében gazdag takarmány, a bőséges zöldetetés és a legelő.
Töméses hizlaláskor kritikus időszak az első hét, a "betörés", amikor a liba nyelőcsövét lehetőleg sérülés nélkül kell kitágítani. Csak egészséges, jól fejlett, ép testű, az alsó súlyhatár feletti állatokat szabad tömni. Alsó súlyhatárok: fiatal liba 3,7 kg, tépett liba 4,1 kg.
Az állatokat szakaszos, nyelőcsőtágító etetéssel kell előkészíteni a tömésre. Az első tömés előtt huszonnégy órás pihentetésre van szükség, hogy az új környezethez, a társakhoz alkalmazkodni tudjanak, s ezáltal csak enyhébb stresszhatás érje őket. Higiéniai szempontok miatt a mélyalmos tartásnál jobb a rácspadozat. Igen fontos a levegő minősége, a megfelelő szellőztetés, illetve a sérülések elkerülése. A mai modern tömőgépek már túladagolás elleni biztonsági rendszerrel vannak ellátva. A hizlalás végén, az elszállítás előtt hat órával a tömést be kell fejezni.
A tömést állatvédelmi szempontok alapján szúrópróbaszerűen vagy valamilyen panasz alapján ellenőrizhetik. Ilyenkor többek között kíváncsiak a tartási módra, valamint hogy az állatokkal közvetlenül foglalkozók részesültek-e állatvédelmi oktatásban? További fontos kérdések: csak egészséges állatokat tömnek-e? Megfelelő volt-e a tömésre való előkészítés? El tudják-e különíteni a sérült vagy beteg állatokat? Az eszközök, a berendezések biztosítják-e az állatok sérülésmentességét? Fel van-e szerelve a tömőgép a túladagolásra figyelmeztető vagy azt megakadályozó berendezéssel? Jól előkészített-e a takarmány és milyen minőségű?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu