Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Varga János, Nádudvar
A gabonazsizsik - a többi zsizsikféléhez hasonlóan - pára- és melegigényes kártevő, ennek ismeretében védekezhetünk ellene legsikeresebben. A kártevő a betárolt terményekben szaporodhat fel, ha annak magas - 15 százalék feletti - a nedvességtartalma. Kedvez a kártevőnek az is, ha a helyiség páradús és hőmérséklete magas, illetve ha a betárolt, hónapokig bolygatatlan halomban lévő szemek felmelegedése következtében átnedvesedik a termény. Tapasztalatok szerint, ha a gabonaszemek nedvességtartalma tíz százalék alatt van, a zsizsikek elpusztulnak benne. Ugyancsak gátolja szaporodásukat az alacsony hőmérséklet, valamint a gyakori átlevegőztetés, átrakás, rostálás, aminek következtében a hosszú (egy-hat hónapos) fejlődésű, és ebben az időszakban igen sérülékeny lárvák elpusztulnak.
A kártevő életmódjának ismerete elengedhetetlen a hatékony megelőző védekezéshez. A kifejlett rovarok 3-3,5 mm nagyságúak, így bejutásuk a tárolókba megakadályozható, ha az ablak- és ajtónyílásokra sűrű szövésű hálót raknak. A megelőzés egyik fontos lépése a tároló, betárolás előtti gondos kitakarítása, fertőtlenítése is. A megmaradt terményt célszerű átrostálni, a fertőzött szemeket és minden szemetet megsemmisíteni, a fal- és padlórepedéseket eltömíteni, a falakat évente gondosan bemeszelni. Mindennek hiányában a fal- és padlórepedésekben, a károsított terményben áttelelő kártevők tavasszal, a hőmérséklet emelkedésével előbújnak és felszaporodnak. A megtermékenyített nőstény tojásait egyenként a betárolt gabonaszemekbe fúrja, majd kemény váladékával a nyílást lezárja. A lárvák egy-hat hónapig fejlődnek, miközben felélik a magok liszttartalmát. A fertőzött gabonaszemek a kártevők élettevékenysége során átforrósodnak, átnedvesednek, összecsomósodnak, megdohosodnak, keserűvé és értéktelenné válnak. A sérült szemekben másodlagos kártevők és kórokozók is elszaporodhatnak.
Konrád Mátyásné, Gödöllő
A retekfajták közül a népi gyógyászatban elsősorban a fekete retek gyógyhatását említik. Ezt a fajtát csak szabad földön termesztik, vitamintartalma lényegesen meghaladja a nagyobbrészt hajtatott fajtákét. A fekete retek csípős ízét és kissé büdös, jellegzetes szagát adó vegyületek hozzájárulnak a gyógyító hatáshoz. Az ízre és külsőre kellemesebb piros és fehér fajták kevésbé gyógyító hatásúak. A fekete retek epehajtó hatását régóta ismerik. Ehhez a frissen hámozott és lereszelt retket mézzel fogyasztják vagy a reszelt retek kipréselt levét isszák. Az előző szelídebb hatású, az utóbbi fogyasztása csak orvosi felügyelet mellett ajánlható. A frissen lereszelt és mézzel elkevert fekete retek görcsös köhögés és asztma gyógyítására is javallott. Más eljárás szerint a kettévágott retek közepét kanállal kivájják, az üregbe kristálycukrot tesznek, és az így keletkező reteklevet fogyasztják. Ebből naponta többször egy-egy kiskanálnyi a javasolt adag. A csípős retkeket izomfájdalmak gyógyítására is ajánlják. A friss reszelékét felforrósítják, és vászonkendőbe kötve a fájós testrészre rakják. A hatóanyagok enyhítik a gyulladást és csillapítják a fájdalmat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu