Mi fán terem a kakaó?

Ahogy más trópusi növényt, úgy kakaófát is nevelhetünk üvegházban vagy lakásban. Szép példányai találhatók hazai botanikus kertekben is, azonban a kakaófák Dél-Amerikában és Afrikában fejlődnek szépre. Ott teremnek is, méghozzá a csokoládé alapanyagát, amiből már az indiánok italt készítettek. Üdítő hatását nagyra becsülték, mert nemcsak frissek, de szépek is lettek tőle.

Házunk tájaPethes József2006. 12. 22. péntek2006. 12. 22.
Mi fán terem a kakaó?

A maják és az inkák háromezer évvel ezelőtt is itták a megpörkölt, megőrölt magvak főzetét, amit sokoatl-nak hívtak - innen származik a csokoládé szó. Az indián városállamokban a kakaó magja féltve őrzött kincs volt, Mexikóban fizetési eszközként is használták.
Maga a fa érdekes jelenség, hiszen annak ellenére, hogy sűrűn elágazik és hatalmas lombja van, a termés a törzsén fejlődik. Először az apró bimbók jelennek meg, majd az éjszaka nyíló, szintén pici, fehér vagy rózsaszínű virágok, melyeknek nincs illatuk. Beporzásukról rovarok gondoskodnak, ezt követően szép lassan kifejlődik a mintegy húsz centiméter hosszú, bordázott, vörösesbarna termés.
Héja olyan kemény, hogy az indiánok kanalat készítettek belőle. Belül öt cellában 50-70, babszem nagyságú mag található. Ezeket fehér, ragacsos gyümölcshús veszi körül, melynek íze nem emlékeztet a kakaóra. A bennszülöttek zselét és pálinkát főztek belőle. A kakaógyártás első fázisa ősidők óta az erjesztés. Az érett terméseket az indiánok földbe ásva erjesztették; ma természetesen külön épületben, sajátos technológiát alkalmazva. Az erjesztés nemcsak a gyümölcshús eltávolítását szolgálja, hanem a kakaóbab minőségét is javítja. Az erjedési hő hatására elhal a mag, aromaanyagai felszabadulnak, a csersav lebomlik és a maghéj sötétbarnára színeződik. Ekkor a magok 50 százaléknyi zsírt, 7 százaléknyi keményítőt és 12 százaléknyi fehérjét tartalmaznak. Pörkölés után a zsírt kisajtolják, ebből lesz a folyékony kakaóvaj, a csokoládé alapanyaga. A sajtolás után megmaradt magköpenyt megszárítják, majd megőrlik, kakaóport kapva belőle. A jó minőségű por élénkítő hatású theobromint és koffeint is tartalmaz. Gyógynövényként is ajánlották vízhajtó és szíverősítő hatása miatt. A kakaófa leveléből készült tea szintén szíverősítő és fájdalomcsillapító hatású.
A növényt dugványozással vagy magvetéssel szaporítják. A tápanyagban gazdag, savanyú trópusi talajokon négyéves korukban kezdenek teremni a fák, és nyolcvanéves korukig évente kétszer szüretelhetők.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek