Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Üzenjük

Olvasóinknak
Gyakran érkeznek jeligés vagy drótpostán küldött levelek, amelyekben olvasóink lakóhelyüket (illetve azt a helyszínt, amire a kérdésük vonatkozik) nem jelölik meg, holott ez fontos adat lehet a válaszadásban. Az utóbbi években ugyanis egyre többször olyan kártevők vagy növényi betegségek megjelenéséről írnak, amelyek a témával foglalkozó szakemberek számára is újdonságként hatnak - akár a betegség ritkasága miatt, akár, mert szokatlan körülmények között, szokatlan időben lépnek fel. Ahhoz, hogy érdemben válaszolhassunk, mindig nagyon fontos a helyszín megjelölése, hiszen ez számunkra is tájékoztató adat. Emellett - rendkívüli esetben - az illetékes hatóságok figyelmét is csak így irányíthatjuk rá egy-egy újabb kór megjelenésére, terjedésére és az addigi védekezési módszerek sikertelenségére vagy sikerességére, amelyek a környezeti adottságokhoz is igazíthatók.
Fontos a helyszín megjelölése olvasóink termesztési, állattenyésztési vagy más irányú kérdéseiben is, akár a fajtaválasztásra, akár a termesztési módra vagy a feldolgozásra, illetve az értékesítésre vonatkoznak. Természetesen - kérésre - az adatokat bizalmasan kezeljük, legfeljebb a helységet vagy a tágabb körzetet hozzuk nyilvánosságra, azt is csak akkor, ha a tájékoztatással olvasóinknak segítséget nyújthatunk.

Szabó László, drótposta
A platán Észak-Itáliában honos vízparti növény. Az igényeinek megfelelő vizes élőhelyeken, egészen az utóbbi húsz évig, a városi ártalmakat is jól tűrő fák közé sorolták. Gyönyörű idős platánfasoraink őrzik ennek a nyomát. Azonban sajnos egyre erőteljesebben pusztítja az idős fák fás részeit a platángnomónia, amely a fertőzött leveleken vagy sebzéseken keresztül a fa ágaiba és a törzsébe is bejuthat. Ha a gombafertőzés az ágat körbeöleli, az elszárad. A visszaszáradt ágvégek az idős fákon már-már jellegzetessé váltak. Szintén jellegzetes a fák törzsén látható kéregrepedés, a sebzés körüli elszíneződés és nedvedzés, ami szintén a gnomóniagomba károsítása. A platán levélkártevői a csipkés poloska, amelynek apró szívásnyomai következtében a levelek fénytelenné, ezüstössé válnak, valamint a levélaknázó moly, amelynek károsítása következtében a leveleken egy-két centiméteres, idővel elhaló (barnuló, beszáradó) foltok láthatók. Mindkét kártevő nyomán korai a levélhullás, aminek következtében a fák fokozatos gyengülése, majd lassú pusztulása következik be. A betegségek ellen a lehullott lomb megsemmisítése, a sérült ágak levágása, törzskezelés és a rendszeres vegyszeres kezelések bizonyos védelmet adhatnak ugyan, de ezek elvégzése - különösen nagy fák esetén - igen körülményes, drága, és a végső eredménye kétséges. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy hazájában az egyik legfőbb allergén fa a platán, széllel terjedő virágpora légúti allergiát okozhat. Mindezekért újabban népszerűségében visszaszorult. Új fajtái az ajánlások szerint ellenállóbbak. Ilyenek a zárt gömbkoronájú, mindössze öt-hat méterre megnövő Alphens Globe (alpesi gömb) fajta, valamint a vizes, tápanyagdús helyen hatalmas fává növő Prenor család változatai.

Tarlós Beáta, Baja
A babér dugványról nehezen szaporítható, ehhez inkább az idősebb növényekről leválasztott tősarjakat használják. A rendszeresen visszavágott vagy nyírt bokrok tőről bőven hoznak sarjakat, amelyek tavasszal nyirkos, laza földbe szétültetve két-három hét alatt meggyökeresednek. A fokozatosan szabad levegőhöz szoktatott növények nyáron kisüllyeszthetők a kertbe, árnyékos helyre, ahol őszig jól megerősödnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek